DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Michał Wałach: Polska pod Krzyżem, czyli gdzie? [KOMENTARZ]

Michał Wałach: Polska pod Krzyżem, czyli gdzie? [KOMENTARZ]
FOT.:POLSKA POD KRZYŻEM/YouTube

„Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem” – te, błędnie przypisywane Adamowi Mickiewiczowi, słowa poety Karola Balińskiego są dziś aktualne jak mało kiedy. Niektórzy chcą bowiem, aby Polska nie była ani katolicka, ani polska. Na szczęście jednak Polacy nie pozostają bierni w obliczu ataków, a w sobotni wieczór tłumnie stanęli pod Krzyżem. To jednak nie koniec cywilizacyjno-duchowej batalii.


Chrystusowy Krzyż nad Polską – brzmi to niezwykle poetycko, ale cóż oznacza? Wymiarów jest wiele.


Polska, a raczej Polacy zgromadzeni pod Krzyżem, to widoczny znak wierności Synowi Bożemu i Jego Nauce, którą przechowuje i przekazuje Kościół katolicki. Tę wierność wyraziło w sobotę tysiące rodaków, jednak z całą pewnością można powiedzieć, że nie reprezentowali oni wyłącznie samych siebie – byli przedstawicielami wielu milionów.


Nazwa akcji „Polska pod Krzyżem” ma jednak także inny wymiar, bowiem w chwili Chrystusowej Męki obok Krzyża „stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena” (J 19, 25). Stały – nie uciekły. Zapewne ryzykowały życiem, więc bez wątpienia w sposób doskonały okazały wierność Nauce Chrystusa.


To jednak nie wszystko, gdyż na widok cierpiącego Pana same cierpiały. To musiała być dla nich potworna katorga. Nawet nie sposób sobie wyobrazić, co czuła Matka na widok brutalnej Śmierci Syna. Jej duszę przeniknął zapowiedziany ponad 30 lat wcześniej przez Symeona miecz boleśni. Mimo tego Najświętsza Maryja Panna – od tego momentu także nasza Matka! – pozostała wierną Prawdzie. Powiązanie Krzyżowej Śmierci Baranka i cierpień Jego Matki jest widoczne także w kalendarzu liturgicznym – Podwyższenie Krzyża Świętego obchodzimy 14 września, zaś dzień później wspominamy Matkę Bożą Bolesną.


Ale co to dla nas oznacza? Musimy wsłuchać się w głos naszego Pana, który powiedział: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Łk 9, 23). Musimy z pokorną znosić nasze małe, a czasami niewyobrażalnie wielkie cierpienia. Nie zapominajmy jednak o współcierpiącej z Chrystusem Maryi – niedoścignionym wzorze pokory, cierpliwości i wierności – która zawsze wskazuje na Swojego Syna i Jego Naukę.


Nasze krzyże mogą mieć jednak różne oblicza. To, co boleśnie rani jednych, dla drugich może okazać się jedynie drobną rysą. Czasami nie potrafimy dostrzec krzyżów innych, bo nasze własne są od nich bardzo różne. Ktoś walczy z chorobą, ktoś cierpi z powodu popadnięcia dziecka w złe towarzystwo, kolejny boryka się z nałogiem. To wszystko krzyże, które powinniśmy ofiarować Chrystusowi. Co więcej, by pozostać w zgodzie z Jego przesłaniem, nie powinniśmy pozostawać obojętni na duchowe upadku bliźnich, musimy pomagać sobie na drodze do Nieba, wyciągać pomocną dłoń do upadłych. W Liście do Galatów czytamy bowiem: „Jeden drugiego brzemiona noście i tak wypełniajcie prawo Chrystusowe” (Ga 6, 2).


Wezwanie do udzielania duchowego wsparcia w podnoszeniu się z błota grzechu dotyczy życia osobistego, ale odnieść możemy je także do życia narodowego. Powinniśmy pomagać bliźnim z naszego otoczenia oraz – w miarę możliwości – tym, którzy pobłądzili i uczynili z grzechu polityczny sztandar. Ratować tych, którzy stają przeciwko Chrystusowi, Krzyżowi i Najświętszej Matce naszego Pana, to wręcz nasz obowiązek.


Polska pod Krzyżem to Polska wierna Bogu oraz Jego Prawom dotyczącym natury małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, życia, które jako największy dar musi być chronione od momentu poczęcia do naturalnej śmierci – i to niezależnie od wszystkich okoliczności i ludzkich „mądrości”, a także zakazu bluźnierstw i profanacji. Tymczasem w ostatnich miesiącach byliśmy świadkami prawdziwej ofensywy przeciwko rozumowi, prawu naturalnemu oraz świętościom. Spirala antykatolickiej nienawiści nakręca się.


Tym bardziej cieszy fakt, że na lotnisku w Kruszynie, ale też w wielu innych miejscach Polski i świata, Polacy stanęli pod krzyżem. Cieszy fakt, że ciągle, mimo agresywnych medialnych ataków na Kościół, w wielu parafiach niedzielna Msza święta gromadzi tłumy. Cieszy fakt, że młodzi zawierają małżeństwa w kościele, rodzice zanoszą pociechy do Chrztu i prowadzą do pierwszej Komunii, zaś ostatnią drogę zmarłych prowadzi na cmentarz Krzyż – znak śmierci, który dał nam Życie. Polska pod Krzyżem to więc nie tylko niesamowita akcja, ale także nasza odwieczna codzienność. Zróbmy wszystko, by tak pozostało.


Czy jednak możemy powiedzieć, że jesteśmy narodem katolickim, czy byłoby to przesadnym uproszczeniem? Cóż, nie wszyscy w Polsce są katolikami, a niejeden spośród wierzących nie żyje w zgodzie z nauczaniem Kościoła. Pewne jest natomiast to, że nawet jeśli wiele nam brakuje do miana narodu katolickiego, to z całą pewnością powinniśmy się nim stawać, robić wszystko, by zmierzać w tym kierunku. Powinniśmy ewangelizować, aby wszyscy stali się głęboko wierzącymi katolikami – tak ateiści, wyznawcy innych religii, chrześcijanie oddaleni od prawdziwej wiary, jak i katolicy jedynie nominalni. By pod Krzyżem znalazła się nasza rodzina, parafia, cała Polska oraz świat.

 

Michał Wałach

 

Zobacz relację VIDEO:

 

 


DATA: 2019-09-17 10:28
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Byłem we Włocławku i wiarę umocniłem... nie wiedziałem, że mamy tak wspaniałych biskupów jakim jest Jego Ekscelencja Wiesław Mering... szkoda tylko, że było nas tylko 60, a nie 600 tysięcy... ale może to początek i z roku na rok będzie nas zapaleńców więcej...
4 miesiące temu / pątnik
 
Nie tak dawno zmieściliście artykuł o PROTESTANTYZACJI KOŚCIOŁA POLSKIEGO i Ty zostaniesz Protestantem. A dziś ROMANTYCZNIE POWRACACIE DO PRZESZŁOŚCI cytując POEZJE. Jakie to INFANTYLNE . Aby nastąpił POWRÓT i NAWRÓCENIE człowiek / wierny WINIEN WIEDZIEĆ od czego ma się ODWRÓCIĆ i do czego POWRÓCIĆ. Pan Red. Wałach za wskazaniem zreformowanego kościoła ? nawołuje, że :"Powinniśmy ewangelizować" dlatego odważę sie zapytać : W jakim duchu i jak może ewangelizować świecki sprotestantyzowany , który sam uległ przez te 60 lat pomieszaniu i zdeformowaniu swojej osobistej wiary. Nadto dziś już nie głosi się Misji w Duchu K.K. i Tradycji. Dziś obwieszcza się zbawienie ludzi przez miłość i dobrobyt.
4 miesiące temu / iskierka
 
I jeszcze jedno "Polska to taki kraj, gdzie wolność krzyżami się mierzy". Ten urywek pieśni dotyczy krzyży rozsianych po całym świecie gdzie ginęli Polacy walcząc o wolność z bronią w ręku ale przecież dotyczy też naszego kraju, gdzie jak wiemy, gdy zwalczny jest "krzyż" to i brak wolności
4 miesiące temu / Czesław
 
Dodam jeszcze iż w rodzinnej wsi św. ks. Jerzego Popiełuszki jest kamień na którym są napisane słowa świętego "nie wolno milczeć"
4 miesiące temu / Gabi2x2
 
"Pod Krzyżem byli też żołnierze, oprawcy, szydercy i pełno gapiów... to nie jest problem że tak dużo ludzi jest złych ale że dobrzy milczą..." te słowa powiedział Ksiądz u mnie w parafii we wczorajszej homilii według mnie słuszna uwaga...
4 miesiące temu / Gabi2x2
 
Polska niestety poganieje...już od dawna. Nie łudżmy się, że Ci ludzie pod krzyżem są świadectwem mocy katolicyzmu w Polsce. Bardzo bym sobie tego życzyła...z bólem serca przekonuje się jednak, że katolicyzm coraz mniej nas kształtuje jako naród, w kościele na Mszy ja nie widzę tłumów, młodych ludzi jak na lekarstwo, może to zależy od regionu, miejscowości itp. Za 50 lat ile ludzi może praktykować wiarę u nas, skoro dziś robi to tylko około 37%? Może jakaś garstka będzie , ale bez wpływu na politykę, ustrój, prawo, instytucje itd. To nie wygląda dobrze...
4 miesiące temu / Elle
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.