DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Michał Wałach: minuta ciszy to pusty symbol – trzeba wypełnić go właściwą treścią!

Michał Wałach: minuta ciszy to pusty symbol – trzeba wypełnić go właściwą treścią!
Fotograf: Michal Dyjuk/Archiwum: Forum

Zapewne każdy z nas brał udział w uroczystościach, których element stanowiło uczczenie zmarłych bohaterów minutą ciszy. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś nad sensem takiego postępowania? Czy owa minuta ciszy jest w jakikolwiek sposób potrzebna zmarłym? A może to gest przeznaczony wyłącznie dla nas, żyjących? 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to dobra okazja, by pochylić się nad zagadnieniem.

 

1 i 15 sierpnia, 1 i 17 września, 11 listopada… w najbliższym czasie czeka nas kilka, mniej lub bardziej okrągłych, rocznic. Pewnie część z nas weźmie udział w obchodach upamiętniających istotne wydarzenia z naszej historii. Pójdziemy na rynek, plac lub skwer w naszej miejscowości, wysłuchamy przemówień kombatantów i przedstawicieli władz państwowych lub samorządowych, a może nawet obchody rozpoczną się Mszą Świętą. W końcu jednak nadejdzie moment, który podczas takich uroczystości nadchodzi zawsze. Minuta ciszy.

 

Minuta ciszy to gest, dzięki któremu wspólnie upamiętniamy zmarłych. Takie działanie podejmować możemy zarówno w chwili oddawania czci bohaterom, jak i ofiarom tragicznych zdarzeń. Jednak w każdej z takich sytuacji ów miły gest bez wypełnienia go właściwą treścią będzie pusty.

 

Stanie w milczeniu przez 60 sekund (albo i mniej – zwykle minuta ciszy trwa krócej) nie poprawia losu zmarłych. Nie poprawi go jednak nawet godzina ciszy. Co innego modlitwa. Nawet krótka.

 

O sprawie w doskonały sposób pisał Jakub Debout (Grzechy zaniedbania, Warszawa 1939). „W stosunku do poległych na wojnie nie poczuwamy się do żadnych w ogóle obowiązków: uczestniczyliśmy przecież – i to z pewnym wzruszeniem – w uroczystości odsłonięcia ich pomnika, wysłuchaliśmy kilku odpowiednio dobranych marszów i pieśni oraz przemówienia pana wojewody. Czy to nie dosyć? O tych ofiarach wojny myślimy przeważnie w formie komunałów i – nie zdając sobie może z tego sprawy – w sposób czysto świecki. Mówimy, że im zawdzięczamy życie, wolność ojczyzny i pokój. Ale uczciwszy w ten sposób ich bohaterstwo uważamy, że spełniliśmy względem nich wszelkie obowiązki. Wydaje się nam nadto, że cześć i sława na ziemi zapewniają zmarłym szczęście pozagrobowe i że, co za tym idzie, zwalniają nas od obowiązku modlitwy za poległych. Dzięki temu rozumowaniu dusze poległych żołnierzy są tak opuszczone, jak może żadne inne dusze chrześcijańskie. Wśród czci i hołdów, jakie im oddajemy, zapominamy, że mogą one cierpieć męki czyśćcowe i łaknąć naszej pomocy”.

 

Ciężko nie zgodzić się z tą myślą sprzed 80 lat, szczególnie że i dziś wydaje się aktualna. Wiele słów o bohaterach, wiele wdzięczności, a mało modlitwy, która jest jedynym, czego mogą obecnie potrzebować.

 

Dlatego też w trakcie minuty ciszy – niezależnie kogo ona upamiętnia – odmawiajmy za zmarłych modlitwy, a nawet jedną, krótką modlitwę. Jest im to o wiele bardziej potrzebne, niż czysto „świeckie” upamiętnienie. Módlmy się za zmarłych bohaterów nawet wtedy, gdy uroczystość o wymiarze patriotycznym rozpoczęła się Mszą Świętą. Czy bowiem ludzie, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę, a których bohaterstwo dziś stawiamy za wzór, nie zasłużyli, by ofiarować im więcej, jeszcze więcej naszej modlitewnej pamięci, może nawet codzienną modlitwę?

 

Ponadto, jeśli nie wypełnimy minuty ciszy modlitewną treścią, to ów gest będzie nie tylko pusty, ale także będzie gestem przeznaczonym wyłącznie dla nas, żyjących. Bez modlitwy jego celem będzie wszak wyłącznie poprawa naszego samopoczucia, spełnienie egoistycznej potrzeby zadowolenia samych siebie z powodu wypełnienia konieczności upamiętnienia bohaterów, będzie wręcz zwykłym odbębnieniem powinności.

 

 

Michał Wałach

 

 


DATA: 2019-08-02 07:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba bylo zauwazyc ze byl wypelniony modlitwa za poleglych,nie jest wiec juz pusty...a minuta ciszy to piekny symbol jednosci pokolen
11 miesięcy temu / ELA
 
"Minuta ciszy" to czysto świecki zwyczaj, ot postoimy i możemy pomyśleć: czy długo ten cyrk będzie trwał, a co zjemy na obiadek i tp. Modlitwa i wspomnienie w myślach o tych których mamy uczcić to jest to co zawsze w takiej sytuacji robię. "Minuta ciszy" w naszym kraju w wykonaniu szczególnie przez polityków, jest szczytem hipokryzji.
11 miesięcy temu / normal
 
Prymas Wyszyński powiedział: Polaków nie zdobywa się groźbą, ale sercem. Na pewno znał wady Polaków, ale, wiedziony nauką Kościoła, ukazywał w mowie i czynach to, co dobre. Przez słuchanie dobrych słów nawet ludzie pomiatający innymi dostają szansę dostrzeżenia dobra w sobie i w innych.
ponad 1 rok temu / Solidarny
 
Leo, nikomu myślącemu kto w Polsce żyje nie potrzeba 15 minut do rozkminienia kto polska pomiata i czemu. Ale spójrzmy prawdzie w oczy - Polacy nawzajem sobą pomiatają,nie przepuszcza okazji by komuś dopiec czy dołek wykopać. My naprawdę nie potrzebujemy wroga z zewnątrz, sami się wykańczamy. Szkoda ze nikt tego tematu nie podejmuje, udaje ze wszystko jest ok. Jak ktoś podejmie - od razu faszysta, antypolak. To jest przetazajace, ale to wynika z graniu na emocjach przez prawicę i pompowaniu narodowej dumy. Trzeba elektorat dowartościować. Ale prawda o polskim społeczeństwie jest przygnębiająca.
ponad 1 rok temu / Hubh
 
Powinien być kwadrans narodowej ciszy aby zastanowić się kto Polską pomiata i dlaczego. Modlitwa zawsze.
ponad 1 rok temu / Leo
 
do rucola. Ale przecież tu nikt nie mowi, żeby nie było ciszy, tylko żeby ją w sercu i umyśle dobrze wykorzystać, a nie stać jak słup i myśleć o niebieskich migdałach. a najlepszym wykorzystaniem czasu jest modlitwa. zmarłym jest potrzebna. oczywiście refleksja też dobra, ale wszystko we właściwych proporcjach.
ponad 1 rok temu / do rucola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.