DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

70. rocznica śmierci profesora Feliksa Konecznego

Michał Wałach: co Feliks Koneczny powiedziałby o Polsce A.D. 2019?

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Co do myśli i prac naukowych prof. Konecznego. Nie wiem na ile byłyby one zrozumiałe dla uczniów szkół realnych, ale od szkół średnich można by rozpocząć proces zapoznawania się z nimi przez młodzież polską. Tylko pytanie : kto miałby ich nauczać, jeśli nauczyciele są niedokształceni i mało który z nich w ogóle słyszał o takim polskim naukowcu, a jeszcze mniej zapoznało się z jego pracami. Na uczelniach pedagogicznych uczy się czegoś innego, na "topie" są wartości bardzo odległe od tych, które wyznawał i nad którymi pracował profesor Koneczny. Mówiąc krótko, na uczelniach gdzie wyznaje się lewicowe a czasami nawet lewackie poglądy, nauki prof. Konecznego są "przestarzałe" i uważane są za anachroniczne czyli passe, względem wszechogarniającej cywilizacji "postępu".
3 miesiące temu / Druh Ryszard
 
Cudze chwalimy swego nie znamy, tak można by scharakteryzować "zauroczenie" polskich inteligentów ( może bardziej na miejscu byłoby stwierdzenie : wyższej klasy średniej ? ) zachodnią myślą społeczno-polityczną niźli naszą rodzimą. Przecież z powyższego wynika, że myśl prof. Konecznego wyprzedziła o wiele dziesiątków lat dokonania na tym polu Francisa Fukuyamy i Samuela Huntugtona ( jego głośne dzieło "Zderzenie cywilizacji" ). Naprawdę, polska myśl naukowa nie tylko na polu humanistycznym, nie ma czego się wstydzić, niestety, nikt nie jest zainteresowany aby przetłumaczyć je na języki obce ( choćby najbardziej poczytny język angielski ). Nie można się zgodzić z współczesnym paradygmatem, jakoby cywilizacje ( sobie przeciwstawne, oparte na innych wartościach jako i religiach ) mogły stworzyć nową cywilizację tym samym nowego człowieka. Jest to kolejna groźna utopia która pomieszała ludziom w głowach, ze skutkiem który obserwujemy w krajach Europy Zachodniej.
3 miesiące temu / Druh Ryszard
 
Wielkim moim marzeniem byłoby, aby prof.Koneczny na tyle został wprowadzony do Wychowania Narodowego, aby przede wszystkim, jego LOGIKA, sposób indukcji i wnioskowania wreszcie zaczął być naszym Narodowym Skarbem i by po tym nas Palaków rozpoznawano. Świat stanie wtedy bezradny wobec takiej potęgi Ducha!
3 miesiące temu / Andrzej BR
 
Koneczny, gdyby dożył do naszych czasów, stwierdziłby, że wskutek wymieszania się cywilizacji w Europie i w Ameryce powstaje nowa cywilizacja, która łączy w sobie po trosze elementy różnych cywilizacji. Jej fundamentem (Koneczny uważał, że fundamentem każdej cywilizacji jest jakaś religia) nie jest religia, lecz ateistyczny paradygmat tzw. praw człowieka z czającym się w tle totalitaryzmem o niespotykanych dotychczas możliwościach. Następnie Koneczny opisałby dokładnie parametry tej nowej cywilizacji, będącej ciągle jeszcze in statu nascendi.
3 miesiące temu / TZ.
 
Konecznyzm powinien być obowiązkowy w szkole. Ale sanacyjny PiS a tym bardziej lewackie POKO dystansują się od tego wybitnego intelektualisty, skazując go na zapomnienie.
3 miesiące temu / PRPR
 
@ Izydor Oracz. Wielomilionowa emigracaja młodych polaków jest właśnie przejawem indywildualizmu bo każdy z nich z osobna podobnie jak wszyscy inni w tym ci co pozostają, uczciwi czy łajdacy, zachowują się tak jakby kalkulowali. Idywidualizm jest wrodzoną cechą charakteru człowieka ale ułomną, natomiast personalizm jest to zdolność opanowania indywidualizmu oraz refleksja nad nią wobec drugiego człowieka co leży u podstaw chrześcijańskiego przykazania miłości Boga oraz bliźniego swego jak siebie samego. Personalizm właściwy bierze się właśnie z tej zasady i odzwierciedla osobowość Boga. Prof. Koneczny dowiódł że te pojęcie istnieje tylko w cywilizacji łacińskiej jako cywilizacja personalistyczna a w pozostałych może się pojawić li tylko indywildualizm na tle gromady czy kolektywu co cechuje cywilizacje gromadne. Oczywiście pojęć personalizmu jest wiele i trzeba być ostrożnym w jej używaniu bo nie wszyscy rozumieją ją wedle pojęć wyrobionych w cywilizacji łacińskiej.
3 miesiące temu / Krzysiek
 
Myśl prof. Koniecznego jest uniwersalna. Powinien być nauczany powszechnie w szkołach
3 miesiące temu / Piotrek
 
Janek, to co ktoś powiedział kiedyś może pomóc nam zrozumieć tu i teraz, a jeśli odcinamy się od dziedzictwa przeszłości to brakuje nam historyzmu, typowego dla cywilizacji łacińskiej. Kim wtedy jesteśmy?
3 miesiące temu / Do Janek
 
@@ nn, Janek: Jesteście skończonymi ignorantami pisząc to, co piszecie...
3 miesiące temu / Anna
 
A kogo obchodzą dywagacje na temat społeczeństwa w kontekście przeszłość. Zamiast gdybać co by powiedział ten czy tamten, należy się skupić na tym co tu i teraz.
3 miesiące temu / Janek
 
Prof. Koneczny krytykował indywidualizm, będący zmorą naszych czasów. Wymieramy jako naród. Rząd nie ma pojęcia ilu Polaków wyemigrowało. ane typu 2-3 miliony są i tak zatrwarzające. Gdzie zatraciliśmy ducha narodowego? Otóż największym błędem rządzących, była likwidacja powszechnej i obowiązkowej służby wojskowej. Każdy Polak powinien co najmniej rokspędzić w wojsku na służbie ojczyźnie. Osoby po 25 roku życia - nie mające dzieci powinny być kierowane na terapię. Krytykowany przez prof Konecznego indywidualizm, to także egoistyczne postawy homoseksualizmu i onanizmu. Powinny być dobitnie krytykowane, a osoby je praktykujące - stawiane poza nawiasem społeczeństwa. Tak nakazuje postulowana przez prof Konecznego cywilizacja łacińska.
3 miesiące temu / Izydor Oracz
 
To są tylko dywagacje redaktora Wałacha i jego osobiste mniemania.Przecież to inne warunki niż takie w jakich żył Koneczny.
3 miesiące temu / nn
 
A wystarczyło słuchać prof. Konecznego.. ale nie, jak ktoś coś mądrego wymyśli i opracuje, to albo się to nam (Polakom) zabiera, albo zabrania. Rewolucja seksualna z lat 60' , 70' , ,,popkultura" , oraz rewolucja kościelna w postaci Vaticanum II skutecznie stworzyły coś co wg. prof. Konecznego jest niemożliwe..-,,syntezę" cywilizacji, co nie uchronnie MUSI prowadzić do katastrofy.. Panie i panowie my w tej ,,katastrofie" żyjemy na codzień.. co widać prawie na każdym kroku. Pomoc i ratunek tylko w Bogu, u Chrystusa i Matki Jego.
3 miesiące temu / Osservatore Romano
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.