DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Michał Wałach: Bo dziecku nie odmówisz! Przypadek Grety Thunberg

Michał Wałach: Bo dziecku nie odmówisz! Przypadek Grety Thunberg
Greta Thunberg, fot. BENOIT DOPPAGNE/FORUM

Dziecku odmówisz? No właśnie! I dlatego dzieci w polityce to „broń” o olbrzymiej sile społecznego oddziaływania.

 

Polityka wdziera się do kolejnych dziedzin naszego życia i – chociaż nie jest to nowością – sięga po dzieci. Niegdyś chronione przez rodziców przed złem „tego świata”, dziś pełnią „funkcję” jednego z wielu propagandowych narzędzi w rękach ideologów.

 

Instrument ów ma olbrzymi potencjał wpływania na decyzje (jednostek, państw, narodów i społeczności międzynarodowej). Przecież dziecko powszechnie uznajemy za niewinne. Nie podejrzewamy go o złe intencje, związki z grupami interesów czy doktrynerami.

 

Tkwi w tym jednak niebezpieczeństwo – dziecku i jego prośbom odmówić niełatwo, a jego idee traktujemy jako płynące wprost z czystego serca. I bardzo często tak właśnie jest. Niestety wiedzą o tym także ideolodzy oraz inni ludzie zainteresowani uzyskaniem określony celów. Wielu chce skorzystać z naiwności – zarówno dzieci jak i dorosłych.

 

Oczywiście w samym fakcie wsłuchiwania się w głos dzieci i młodzieży nie ma niczego złego, podobnie jak nie jest nagannym odnotowywanie ich społecznego zaangażowania. Problem zaczyna się wtedy, gdy ludzi młodych, niedoświadczonych i zwykle pozbawionych rzetelnej wiedzy z danej dziedziny, traktujemy jako autorytety lub – co gorsza – wyrocznie wydające niepodważalne wyroki. Jako tragedia współczesności jawi się brak szerszej refleksji nad spontanicznością działalności dzieci-aktywistów.

 

Taką sytuację obserwujemy w przypadku Grety Thunberg. Nastoletnia Skandynawka w blasku fleszy przepłynęła Atlantyk, by wziąć udział w szczycie ONZ. Podczas wydarzenia aktywistka zirytowana brakiem posłuchu wśród polityków zrugała (wybrane) kraje świata, co odbiło się echem w międzynarodowych mediach. To jednak nic nowego, gdyż od dłuższego czasu każde jej słowo traktuje się jako moralny obowiązek, którego niewypełnienie stanowi coś na kształt grzechu ekologicznej religii.

 

Tymczasem rzekomo racjonalny świat powinien zacząć zadawać pytania. Czy Thunberg jest ekspertem? Czy lata spędzone nad badaniami dają jej jakiekolwiek prawo wygłaszania stanowczych sądów w kwestii skomplikowanej nauki o klimacie, zaś nas obligują do słuchania jej twierdzeń? Czy poważni ludzie mogą bez narażenia się na śmieszność traktować Gretę jako fachowca? A może właściwsza postawa to uznanie jej za dziecko, które działa z dobrych pobudek, jednak najzwyczajniej w świecie może się mylić? Czy w końcu jesteśmy pewni, że nikt nie inspiruje działań cierpiącego na różne zaburzenia dziecka?

 

Niestety można odnieść wrażenie, że samo zadawanie takich pytań stanowi dla wielu osób największe „bluźnierstwo” XXI wieku. Greta stała się bowiem kimś więcej niż symbolem. To wyrocznia wskazująca współczesnym kierunek, w jakim trzeba podążać, by należeć do światlejszej części społeczeństwa.

 

Ktoś może jednak nadal drążyć: co z argumentami, badaniami, analizami, wykresami, modelami, racjami różnych grup społecznych? Co z potężnymi kosztami traktowanej jako lek na całe zło „zielonej rewolucji”, skoro nie mamy pewności, że to pomoże? Co z największymi gospodarkami świata, które nie zwracają większej uwagi na ekologiczne żądania i choćby w Europie nie emitowano ani grama CO2, one nadal będą „kopcić”?

 

Nic. No bo co, dziecku odmówisz?

 

 

Michał Wałach

 

 


DATA: 2019-09-27 07:40
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

stosowano to już wcześniej z podobnym skutkiem: przywiązując dzieci do tarcz czy pancerzy czołgów.
6 miesięcy temu / qwerttyyu
 
wszędzie dotarły skutki kultu młodości ,kiedyś mówiło się "poczekaj aż dorośniesz ,na to czy tamto jesteś za mały/a ,itp a teraz ? "ustąp młodszemu ,dziecku nie odmówisz"
6 miesięcy temu / klik
 
Dla liberałów liczy się tylko "postęp", za każdą cenę. To kompletna nie prawda że konserwatyści nie są postępowi, oni patrzą na konsekwencje i rozumieją sens powiedzenia, że często lepsze jest wrogiem dobrego.
6 miesięcy temu / redisbad
 
Nie ufam propagandzie lewicy i potężnych mediów. Spraw jest prosta , chcą zarobić czyt. zniewolić kolejne obszary , ci co uwierzą zaciągną kredyty mocno oprocentowane na wprowadzanie ECO. Mają dużo forsy i nie wiedzą co z nią zrobić. Nie dzielą się z biednymi tylko ich zniewalają.
6 miesięcy temu / Dor
 
Już w Polsce z dawnego ZNP wykorzystali dzieci organizując destrukcję i strajkując przed egzaminami - wyczerpując je!
6 miesięcy temu / gret
 
@JAN XD
6 miesięcy temu / I.M.W.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.