21 lutego 2018

Realizują założenia „zrównoważonego rozwoju”. Teraz chcą wpływać na unijny budżet!

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Europejscy samorządowcy tworzący tzw. Porozumienie Burmistrzów i realizujący ambitny plan walki z rzekomymi zmianami klimatycznymi, pragną uzyskać wpływ na kształt budżetu Unii Europejskiej. Chcą, by ich inicjatywa stała się kluczowym instrumentem polityki finansowej UE.

 

W ciągu 10 lat istnienia Europejskie Porozumienie Burmistrzów doprowadziło do przyjęcia przez tysiące samorządów lokalnych ambitnego programu wdrażania – w znacznym stopniu przekraczającego unijne wytyczne – celów klimatycznych i energetycznych, przewidzianych w oenzetowskim programie zrównoważonego rozwoju.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Teraz samorządowcy oczekują jeszcze większych uprawnień i chcieliby decydować o kształcie przyszłego budżetu UE – piszą lokalni i regionalni liderzy Rady Europejskiego Porozumienia Burmistrzów.

 

Zarząd porozumienia wskazuje, że osiągnięcie spójności społecznej i terytorialnej jest podstawowym filarem UE i kluczem dla osiągnięcia stabilności wspólnoty. Budżet unijny odgrywa kluczową rolę w realizacji tego celu poprzez Europejskie Fundusze Strukturalne i Fundusz Spójności.

 

Polityka Spójności realizowana jest przez władze lokalne i regionalne w całej UE, koncentrując się na działaniach ekologicznych, mających sprzyjać społecznemu włączeniu (przeciwieństwo pojęcia „wykluczenie społeczne”). Samorządy wykorzystały Fundusz Spójności w celu przeciwdziałania rzekomym zmianom klimatycznym i stymulowania transformacji energetycznej. Na przykład we włoskim regionie Marche, fundusze posłużyły do dekarbonizacji transportu miejskiego. Z kolei Wrocław dzięki funduszom europejskim inwestuje w transformację niskoemisyjną, budując wysokosprawne elektrownie kogeneracyjne i modernizując sieć kolejową.

 

Do 2020 roku miasta wchodzące w skład Porozumienia Burmistrzów (9 tys. samorządów w całej UE) planują zmniejszyć emisję CO2 o 27 proc., zmniejszyć zużycie energii o jedną piątą i zwiększyć lokalną produkcję energii odnawialnej o 90 proc.

 

W najbliższy czwartek, podczas Europejskiego Porozumienia Burmistrzów 2018 w Parlamencie Europejskim w Brukseli, ma się odbyć wielka feta w związku z 10. rocznicą inicjatywy. Burmistrzowie chcą także uzyskać większe uprawnienia w zakresie ustalania budżetu na przyszłe lata.

 

Burmistrzowie uważają, że ich oddolny, wielopoziomowy model zarządzania, powinien stanowić ramy polityczne i kluczowe narzędzie budżetu UE.

 

To właśnie ten „wielopoziomowy model partnerstwa” powinien zainspirować zarządzanie przyszłym budżetem europejskim w ten sposób, by podział środków europejskich na wspieranie spójności społecznej i terytorialnej między państwami członkowskimi UE i wewnątrz nich stał się bardziej inkluzywny, skoordynowany i skuteczny.

 

Przekonują, że doprowadziłoby to również do zwiększenia odpowiedzialności lokalnej i wsparcia dla UE, nadając nowy impuls europejskiemu projektowi i wzmacniając spójność między UE a jej obywatelami.

 

W ciągu ostatnich 10 lat Europejski Porozumienie Burmistrzów odegrało kluczową rolę w realizacji celów UE w zakresie klimatu i energii. W świetle wspierania UE w wypełnianiu długoterminowych celów porozumienia paryskiego, europejskie miasta chcą przyspieszać działania w zakresie odchodzenia od gospodarki opartej na paliwach kopalnych.

 

Burmistrzowie – poza dużymi inwestycjami budowy elektrociepłowni nowej generacji – realizują programy ograniczenia zużycia energii poprzez szkolenia mieszkańców, przymuszanie ich do wymiany pieców, podłączenie do elektrociepłowni miejskiej, wymianę oświetlenia na ledowe.

 

„Innowacje” samorządów polegają także na montowaniu automatycznych wyłączników w oświetleniu ulicznym, tworzeniu stref dla pieszych i nowych ścieżek rowerowych kosztem likwidacji parkingów. Zamiast np. opłacać autobus odwożący dzieci po szkole, wyznacza się rodziców lub nauczycieli, którzy mają odprowadzać uczniów do domów (tzw. chodzący autobus) itp.

 

 

Źródło: euractiv.com

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 083 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram