DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 13  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Rozmowa ze Stanisławem Markowskim

Miasto na wyciągnięcie ręki


Z artystą fotografikiem Stanisławem Markowskim rozmawia Sławomir Skiba

Kraków jest bezsprzecznie miejscem szczególnym, jedynym takim w Polsce i bez przesady jednym z ciekawszych w Europie. Z jednej strony trudno mu się mierzyć z większością nie tylko europejskich stolic, ale nawet co starszych miast Francji, Hiszpanii, Włoch, wysp brytyjskich czy krajów niemieckojęzycznych, a z drugiej jednak ma w sobie to „coś”, jakiś ulotny, niepowtarzalny klimat…

– Najlepiej to widać z lotu ptaka. Patrząc na urokliwe miasteczka włoskie, jak na przykład Asyż czy Spoleto, dostrzegamy, że każde z nich jest w jakiś sposób podobne do drugiego. Choćby przez położenie: większość z nich leży na wzgórzach. Idealnie wtapiają się w naturalne otoczenie, tak że z oddalenia trudno odróżnić, czy to, co widzimy, jest częścią skały czy może zarysami zamku. Ta symbioza kształtów sprawia, iż stają się one jakby zwieńczeniem natury.

Polska natomiast na przeważającym obszarze nie ma tak zróżnicowanego ukształtowania. Jedyny podobny krajobraz znajdziemy na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Polskie miasta w większości lokowano w dolinach rzek i dlatego na pierwszy rzut oka tak bardzo się nie wyróżniają. Ich urodę oraz ich integralne wpasowanie w krajobraz zaczynamy dostrzegać dopiero z góry. Taki jest Kraków, położony nad zakolami Wisły, otoczony niewielkimi wzgórzami. Stąd też trudno raczej o pierwsze, zapierające dech w piersiach wrażenie, ale zarówno w Krakowie, jak i w innych starych polskich miastach – ot, chociażby w Sandomierzu – nie poraża nas wielkość czy przestrzeń, tylko specyficzny, trudny do opisania czar…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po lockdownie „odkryliśmy nową eklezjologię, może nawet nową teologię i nową posługę” – oznajmił biskup Mario Grech, od niedawna sekretarz generalny Synodu Biskupów.

 
 

Brzmienie projektu ustawy zakazującej terapii reparatywnej w przypadku osób, które walczą z niechcianym pociągiem seksualnym do osób tej samej płci, nie pozostawia miejsca na wolność religijną – ostrzegają kanadyjscy biskupi. Tamtejszy episkopat zwrócił uwagę, że w świetle nowego projektu prawa przestępstwem mogą się stać prywatne rozmowy między rodzicami i ich dziećmi nt. ludzkiej seksualności. 

 

Włosi ponownie wyszyli na ulicę, aby zaprotestować przeciwko projektowi prawa o tzw. homotransfobii. Szykowane przez rząd przepisy przewidują surowe kary za szeroko rozumianą „dyskryminację” osób LGBT.

 

Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych musi się zmienić. Są inne priorytety. Nie będzie więcej środków na rozbudowę floty lotniskowców ani dodatkowych środków na kosztowne stare systemy. USA muszą przygotować się na asymetryczne zagrożenia ze strony Chin czy Rosji – sugeruje była sekretarz stanu Hillary Clinton, która, jak się spekuluje, mogłaby powrócić na wysokie stanowisko w administracji prezydenckiej, gdyby wybory wygrał Joe Biden.

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.