DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   NASZE DZIEDZICTWO

Krzysztof Warecki

Miasto kościołów i ugruntowanego katolicyzmu


Niewiele jest miast w Europie, które rozwinąwszy się poza granicami dawnego Imperium Rzymskiego, mogą się poszczycić tak znakomitą historią jak niemieckie Paderborn. Niewiele jest też miast o znakomitej historii tak słabo znanych polskiemu turyście.

 

Paderborn weszło do historii w roku 777, kiedy to młody władca Królestwa Frankijskiego Karol, nazwany przez potomnych Wielkim, zwołał tu zgromadzenie feudałów. Wydarzenie to zapoczątkowało bogate dzieje miasta, o których zaświadczają liczne wiekowe zabytki. Wiele z nich ogromnym ludzkim wysiłkiem odtworzono z morza ruin, którym uczyniło Paderborn anglo‑amerykańskie lotnictwo pod koniec drugiej wojny światowej.

Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od niedrogiego parkingu Maspernplatz położonego w północnej części historycznego centrum. Stamtąd – ulicą Hathumarstrasse – już całkiem blisko do będącej wizytówką miasta romańsko‑gotyckiej katedry. Jednakże krótka droga do katedry może zabrać całkiem sporo czasu.

Bo oto niespełna sto metrów od parkingu – w miejscu, gdzie z ulicą Hathumarstrasse łączy się prostopadła ulica Krämerstrasse – stoi grupa domów z muru pruskiego z XVI i XVII wieku, wśród których ukrywa się jedna z największych atrakcji miasta – dom Adama i Ewy. Ten wyróżniający się urodą na tle reszty kamienic budynek jest jednym z najpiękniejszych zachowanych domów przysłupowych w Paderborn.

Wzniesiony około roku 1560 posiada piękną fasadę z trzema bogato rzeźbionymi fryzami, z których najładniejszy jest najniższy. Od niego wywodzi się nazwa domu, ponieważ ukazuje on historię grzechu pierworodnego i wygnania Adama i Ewy z raju.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec chciałby pozwolić świeckim głosić kazania. Jego zdaniem to właściwa odpowiedź na niski poziom części homilii.

 
 

„Pomimo dewastacji dokonanej przez Państwo Islamskie, wiara jest mocna” – powiedział nowy katolicki metropolita Mosulu w wywiadzie dla „National Catholic Register”.

 

W ostatnich dniach internet obiegło zdjęcie kobiety z zakrwawioną twarzą. Fotografię wykonano przy okazji homoseksualnej „parady równości” w Białymstoku, która była blokowana przez środowiska kibicowskie. Ranna kobieta miała być ofiarą agresji przeciwników „tęczowej” imprezy, jednak w ostatnich godzinach pojawiły się doniesienia, że znalazła się ona w centrum wydarzeń z zupełnie innego powodu.

 

Uważający się za kobietę Jonathan „Jessica” Yaniv wystąpi na forum rady miejskiej kanadyjskiego Langley z oburzającym pomysłem. Chodzi o zorganizowanie przyjęcia „topless” dla osób „LGBT w wieku 12+”. Miałoby się ono odbyć na należącym do gminy basenie. Według pomysłodawcy, udział rodziców w tej imprezie byłby zakazany.

 

Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego skierował do białostockiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku. Zawiadomienie dotyczy pozwolenia na marsz równości LGBT, którego prezydent udzielił pomimo tego, że otrzymał na piśmie informację od policji oceniającą jako niemal pewną możliwość dojścia podczas homomanifestacji do niebezpiecznych dla ludzi konfrontacji.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.