DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 51  >   NASZE DZIEDZICTWO

Krzysztof Warecki

Miasto kościołów i ugruntowanego katolicyzmu


Niewiele jest miast w Europie, które rozwinąwszy się poza granicami dawnego Imperium Rzymskiego, mogą się poszczycić tak znakomitą historią jak niemieckie Paderborn. Niewiele jest też miast o znakomitej historii tak słabo znanych polskiemu turyście.

 

Paderborn weszło do historii w roku 777, kiedy to młody władca Królestwa Frankijskiego Karol, nazwany przez potomnych Wielkim, zwołał tu zgromadzenie feudałów. Wydarzenie to zapoczątkowało bogate dzieje miasta, o których zaświadczają liczne wiekowe zabytki. Wiele z nich ogromnym ludzkim wysiłkiem odtworzono z morza ruin, którym uczyniło Paderborn anglo‑amerykańskie lotnictwo pod koniec drugiej wojny światowej.

Zwiedzanie miasta najlepiej zacząć od niedrogiego parkingu Maspernplatz położonego w północnej części historycznego centrum. Stamtąd – ulicą Hathumarstrasse – już całkiem blisko do będącej wizytówką miasta romańsko‑gotyckiej katedry. Jednakże krótka droga do katedry może zabrać całkiem sporo czasu.

Bo oto niespełna sto metrów od parkingu – w miejscu, gdzie z ulicą Hathumarstrasse łączy się prostopadła ulica Krämerstrasse – stoi grupa domów z muru pruskiego z XVI i XVII wieku, wśród których ukrywa się jedna z największych atrakcji miasta – dom Adama i Ewy. Ten wyróżniający się urodą na tle reszty kamienic budynek jest jednym z najpiękniejszych zachowanych domów przysłupowych w Paderborn.

Wzniesiony około roku 1560 posiada piękną fasadę z trzema bogato rzeźbionymi fryzami, z których najładniejszy jest najniższy. Od niego wywodzi się nazwa domu, ponieważ ukazuje on historię grzechu pierworodnego i wygnania Adama i Ewy z raju.Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Doczekaliśmy czasów, w których liberałowie – wbrew nazwie swojej ideologii – ograniczają swobodę wypowiedzi katolikom, konserwatystom oraz wszystkim osobom kontestującym kierunek, w jakim zmierza świat.

 
 

Przywódcy UE twierdzą, że zawarli porozumienie w sprawie ambitnego planu klimatycznego – Zielonego Ładu – przewidującego całkowitą dekarbonizację (rezygnację z paliw kopalnych) do 2050 r. Polska - jako jedyny kraj – podtrzymała sprzeciw i odmówiła poparcia planu klimatycznego. Na razie…

 

Ruchy proaborcyjne ogłosiły uruchomienie programu „Aborcja bez granic”. Ma on na celu ułatwienie kobietom uśmiercania ich nienarodzonych dzieci. Instytut Ordo Iuris, w imieniu własnym, poseł Anny Marii Siarkowskiej oraz działacza społecznego i polityka Jacka Władysława Bartyzela, złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby zaangażowane w projekt. Inicjatorzy programu „Aborcja bez granic” zapewniają wsparcie logistyczne i finansowe dla kobiet, które chcą dokonać aborcji. Tego typu działania są w Polsce zabronione przez Kodeks karny.

 

„To śmieszne” – tymi słowami prezydent Donald Trump skomentował przyznanie przez tygodnik „Time” nagrody Człowieka Roku 16-letniej szwedzkiej aktywistce ekologiczno-klimatycznej Grecie Thunberg.

 

Nie można zabijania uznawać za dobrodziejstwo w XXI wieku. To zakrawa o aberracje. To jest coś, co nie przeszło by przez myśl największym zbrodniarzom, żeby tak nazywać tego typu działania – akcentował Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, odnosząc się do inicjatywy „Aborcja bez granic”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.