DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jan Gać

Miasto, w którym formowało się Credo


Starożytni posiadali wybitny zmysł do zakładania miast w miejscach nie tylko ważnych komunikacyjnie i gospodarczo, ale i z natury pięknie położonych. Do miejsc spełniających podobne warunki należy żyzna równina nad rybnym Jeziorem Askańskim o wodzie krystalicznie czystej, osłonięta niewysokimi wzgórzami, które zapewniają cudowny mikroklimat. Równinę tę docenił Lizymach, jeden z generałów Aleksandra Wielkiego, kiedy po śmierci władcy, pokonawszy Antygona (swego rywala do rządów nad Azją Mniejszą) tam właśnie, w przyjaznym dla ludzi ustroniu, założył miasto, które nazwał imieniem zmarłej żony – Niceą. Po Grekach odziedziczyli je Rzymianie w roku 133 przed Chrystusem, zapisane im testamentem wraz z całym państwem Attalosa III z Pergamonu. Synowie Wilczycy wyodrębnili z tych ziem, przypartych do Morza Marmara i Morza Czarnego, nową prowincję – Bitynię, podnosząc jednocześnie Niceę do rangi jej stolicy.

Jan Gać

Chrześcijaństwo wcześnie dotarło do Bitynii, niestety jednak nie znamy imion jego głosicieli. Podczas drugiej podróży misyjnej Paweł Apostoł na próżno wybierał się w tamte strony. Przeszli Frygię i krainę galacką, ponieważ Duch Święty zabronił im głosić słowo w Azji. Przybyli do Myzji, próbowali przejść do Bitynii, ale Duch Jezusa nie pozwolił im, przeszli więc Myzję i zeszli do Troady (Dz 16, 6–8), skąd po raz pierwszy przeprawili się na kontynent europejski, zdążając do Macedonii.

A może pracował tam Piotr Apostoł w drodze do Koryntu i dalej do Rzymu? Miał wszak jakieś osobiste powody, by swój pierwszy list skierować między innymi do gmin w Bitynii. Adresował go bowiem do wybranych przybyszów wśród rozproszenia w Poncie, Galacji, Kapadocji, Azji i Bitynii (1P 1, 1–2), do tych, których w jakimś stopniu znał, co można wywnioskować z treści samego listu.

Ktokolwiek zresztą upowszechniał chrześcijaństwo w prowincjach przyległych do Morza Czarnego, natrafił tam na grunt żyzny, bo wsiane weń ziarno Dobrej Nowiny wydało plon stokrotny. Z końcem I wieku w mieście było tak wielu chrześcijan, iż miał z nimi niemało kłopotu Pliniusz Młodszy, rezydujący w Nicei namiestnik Bitynii. O poradę, co ma robić w tej sytuacji, zwrócił się do samego cesarza (Trajana). Ten zaś, radząc mu, odpowiedział, że nie należy ścigać chrześcijan tylko dlatego, że są chrześcijanami, natomiast należy skazywać zadenuncjowanych, jeśli ci będą się upierać przy swej wierze i nie wyrzekną się jej. Należy jednak postępować roztropnie, oddalając donosy anonimowe, gdyż nie licują już z naszymi czasami. Są to słowa cesarza, który zmarł w roku 117!

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1919 – bolszewicy rozpoczęli akcję otwierania relikwii przechowywanych przez rosyjską Cerkiew prawosławną. Miała się ona przyczynić do zachwiania wiary ludu, poprzez obalenie powszechnego wśród prawosławnych przekonania, że ciała świętych nie ulegają po śmierci rozkładowi. Do końca roku otwarto 39 relikwiarzy, zaś w roku następnym dalszych 58.

 
 

Ponad 54 proc. Polaków uważa, że należy zaostrzyć przewidziane przez prawo kary, gdyż jest to sposób na ograniczenie przestępczości – wynika z badań Kantar Public dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. 31 proc. ankietowanych twierdzi, że sankcje przewidziane obecnie są wystarczające, jeśli byłyby stosowane konsekwentnie.

 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.