DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   NASZE DZIEDZICTWO

Jan Gać

Miasto, w którym formowało się Credo


Starożytni posiadali wybitny zmysł do zakładania miast w miejscach nie tylko ważnych komunikacyjnie i gospodarczo, ale i z natury pięknie położonych. Do miejsc spełniających podobne warunki należy żyzna równina nad rybnym Jeziorem Askańskim o wodzie krystalicznie czystej, osłonięta niewysokimi wzgórzami, które zapewniają cudowny mikroklimat. Równinę tę docenił Lizymach, jeden z generałów Aleksandra Wielkiego, kiedy po śmierci władcy, pokonawszy Antygona (swego rywala do rządów nad Azją Mniejszą) tam właśnie, w przyjaznym dla ludzi ustroniu, założył miasto, które nazwał imieniem zmarłej żony – Niceą. Po Grekach odziedziczyli je Rzymianie w roku 133 przed Chrystusem, zapisane im testamentem wraz z całym państwem Attalosa III z Pergamonu. Synowie Wilczycy wyodrębnili z tych ziem, przypartych do Morza Marmara i Morza Czarnego, nową prowincję – Bitynię, podnosząc jednocześnie Niceę do rangi jej stolicy.

Jan Gać

Chrześcijaństwo wcześnie dotarło do Bitynii, niestety jednak nie znamy imion jego głosicieli. Podczas drugiej podróży misyjnej Paweł Apostoł na próżno wybierał się w tamte strony. Przeszli Frygię i krainę galacką, ponieważ Duch Święty zabronił im głosić słowo w Azji. Przybyli do Myzji, próbowali przejść do Bitynii, ale Duch Jezusa nie pozwolił im, przeszli więc Myzję i zeszli do Troady (Dz 16, 6–8), skąd po raz pierwszy przeprawili się na kontynent europejski, zdążając do Macedonii.

A może pracował tam Piotr Apostoł w drodze do Koryntu i dalej do Rzymu? Miał wszak jakieś osobiste powody, by swój pierwszy list skierować między innymi do gmin w Bitynii. Adresował go bowiem do wybranych przybyszów wśród rozproszenia w Poncie, Galacji, Kapadocji, Azji i Bitynii (1P 1, 1–2), do tych, których w jakimś stopniu znał, co można wywnioskować z treści samego listu.

Ktokolwiek zresztą upowszechniał chrześcijaństwo w prowincjach przyległych do Morza Czarnego, natrafił tam na grunt żyzny, bo wsiane weń ziarno Dobrej Nowiny wydało plon stokrotny. Z końcem I wieku w mieście było tak wielu chrześcijan, iż miał z nimi niemało kłopotu Pliniusz Młodszy, rezydujący w Nicei namiestnik Bitynii. O poradę, co ma robić w tej sytuacji, zwrócił się do samego cesarza (Trajana). Ten zaś, radząc mu, odpowiedział, że nie należy ścigać chrześcijan tylko dlatego, że są chrześcijanami, natomiast należy skazywać zadenuncjowanych, jeśli ci będą się upierać przy swej wierze i nie wyrzekną się jej. Należy jednak postępować roztropnie, oddalając donosy anonimowe, gdyż nie licują już z naszymi czasami. Są to słowa cesarza, który zmarł w roku 117!

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 
 

Musimy wspierać wszystko, co służy odnowieniu Kościoła poprzez przylgnięcie do Tradycji. Jednym z elementów takiej odnowy jest przywrócenie koronacji papieskiej, drugim przywrócenie Mszy Wszech Czasów. Odzyskując te dwa elementy Tradycji będzie można rozpocząć walkę o przywrócenie jedności nauczania, egzekwowania dyscypliny i powrót do zdrowego nauczania społecznego - mówi w rozmowie z PCh24TV prof. Marek Kornat (UKSW, PAN).

 

Do nietypowego zdarzenia doszło podczas konferencji prasowej Rafała Trzaskowskiego. Z tłumu zebranych osób padło pytanie dotyczące LGBT.

 

W niedawno opublikowanym raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) zakwalifikowano tzw. ruch ekologicznych o nazwie „Ende Gelände” jako „lewicowy ekstremizm”, co wywołało ogromną falę oburzenia wśród niemieckich partii lewicowych. Sprawę opisuje tygodnik „Die Zeit”.

 

Po modlitwie „Regina Coeli” Franciszek pozdrowił salezjanów i salezjanki oraz zapowiedział rok „Laudato si’”, którego organizacją zajmie się Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.