DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Miasta prowadzą własną politykę zagraniczną? Planują protest wobec zawetowania budżetu UE

Miasta prowadzą własną politykę zagraniczną? Planują protest wobec zawetowania budżetu UE
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Henryk Niestrój)

Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice i kilka innych miejscowości planuje we wtorek popołudniu zgasić na godzinę część ulicznego oświetlenia i iluminacji ważnych budynków. To forma protestu nie tylko przeciw zmniejszaniu przez rządu możliwości finansowych jednostek samorządu terytorialnego, ale także sposób na wyrażenie sprzeciwu wobec suwerennej decyzji polskich władz w sprawie zawetowania budżetu Unii Europejskiej.

 

W listopadzie Polska oraz Węgry zawetowały budżet UE. To odpowiedź na próbę wprowadzenia pozatraktatowego mechanizmu „pieniądze za praworządność”. Państwa zwracają uwagę, że termin „praworządność” pozostaje niejasny, gdyż nie został zdefiniowany z umowach międzynarodowych.

 

Dość dobrze została natomiast określona w polskim prawie odpowiedzialność za prowadzenie polityki zagranicznej. Oczywiście są w tej materii pewne wątpliwości interpretacyjne, co w przeszłości doprowadzało do tarć między prezydentem a rządem, szczególnie gdy pochodzili z przeciwnych obozów politycznych. Bez wątpienia natomiast nigdzie polskie przepisy nie wskazują na prawo samorządów terytorialnych do prowadzenia odrębnej polityki zagranicznej.

 

Mimo tego włodarze kilku miast zdecydowali, że we wtorek zaprotestują przeciw decyzji własnego, polskiego rządu w sprawie użycia w negocjacjach z Brukselą weta. Samorządy dają w ten sposób sygnał nie tylko władzom w Warszawie, ale i eurokratom. Protestują również „wobec planów zmniejszenia udziału samorządów we wpływach z podatków PIT i CIT” – podaje rmf24.pl.

 

Do akcji przyłączyły się samorządy z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Katowic, Białegostoku, Elbląga, Gliwic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Chorzowa czy Łomianek. Deklarują, że „nie chcą być ostatnimi, którzy gaszą światło”. Dlatego gaszą światło. I wyliczają straty, jakie mogliby ponieść z tytułu braku unijnych pieniędzy co oznacza, że nie potrafią wyobrazić sobie funkcjonowania bez brukselskich funduszy i uznają je nie za coś dodatkowego, ale integralnego w zarządzaniu miastem. To o tyle ciekawe, że przynajmniej jeden z uczestników protestu, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, rządził miastem już zamierzchłych w czasach sprzed akcesji Polski do UE.

 

Warto ponadto odnotować, że w obawie przed utratą nie unijnych, ale norweskich funduszy, radni Tomaszowa Mazowieckiego zdecydowali o uchyleniu Samorządowej Karty Praw Rodzin, która mimo braku kontrowersyjnych, czy wręcz dyskryminacyjnych zapisów, nie przypadła do gustu lewicowej międzynarodówce. Tymczasem zarówno fundusze norweskie, jak i brukselskie, nie są żadną łaską dobrych wujków z Zachodu, ale konkretną zapłatą za konkretne korzyści. Norwegia finansuje projekty w kilkunastu krajach w zamiast za dostęp do rynków wspólnoty. Sama bowiem nie jest jej członkiem i nie ponosi z tego tytułu kosztów, czerpie natomiast zyski z możliwości operowania na rynkach owych krajów. Przy okazji transferów pieniężnych prowadzi jednak działalność ideologiczną w duchu lewicowo-rewolucyjnym.

 

 

Źródło: rmf24.pl / PCh24.pl

MWł

 

 


DATA: 2020-12-01 17:09
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie protest, to groźba dla społeczeństwa głosującego na prawicę, a głupi leming nawet nie zauważy, że od swoich też po łbie dostaje.
1 miesiąc temu / Kowalski
 
Już z 10 lat temu Nasz Dziennik pisał, że województwa mają swoje biura przy PE. Dolnośląskie na pewno miało. Po co? Ano...
1 miesiąc temu / Wrocynka
 
To jest niezrozumiałe, że władze centralne przyzwalająna takie zachowania władz lokalnych. Nawet w państwach federalnych władze lokalne nie mają aż takiej autonomii. Tylko patrzeć jak porobią sobie księstwa platformerskie i będą najeżdżali resztę kraju przy wsparciu Niemiec lub Rosji.
1 miesiąc temu / Hungem
 
ależ się posypią pozwy o odszkodowania. Każda stłuczka samochodowa, każde przewichnięcie kostki, obtarcia, siniaki. A gdy się to stanie na uszkodzonym trotuarze, lub zawieszenie poleci na dziurze w jezdni. Miasta z torbami pójdą jeśli wielu cwaniaków i naciągaczy się zgłosi po pieniądze za uszczerbki.
1 miesiąc temu / szpulas11
 
Szarego człowieka stawiają do pionu a sami robią co chcą.
1 miesiąc temu / Rycerka
 
Oszczednosci potrzebne
1 miesiąc temu / I dobrzr
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.