DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Miasta i euroregiony w UE wezmą na siebie transformację energetyczną. Bruksela „umywa ręce”

Miasta i euroregiony w UE wezmą na siebie transformację energetyczną. Bruksela „umywa ręce”
fot. Tomasz Sienicki/wikimedia

UE – jak podkreśla wielu euroentuzjastów – musi odzyskać zaufanie obywateli. Stąd „operacja Macron” we Francji, za niedługo nastąpią pożądane zmiany również we Włoszech. W międzyczasie jednak tzw. zrównoważony rozwój musi być wdrażany i główny ciężar w tym zakresie wezmą na swoje barki burmistrzowie oraz prezydenci miast.

 

„Zarządzanie [w UE] nie polega na wprowadzaniu nowych zobowiązań dla państw członkowskich. Chodzi o mobilizowanie i koordynowanie działań wszystkich istotnych podmiotów, w tym miast i regionów. Europa się zmienia. Europa staje się zielona. Nie bójmy się tych zmian. Zaakceptujmy je” – nawołują europosłowie Michèle Rivasi z Francji i Claude Turmes z Luksemburga. Oboje w imieniu koalicji Zielonych / EFA są sprawozdawcami rozporządzenia w sprawie utworzenia i zarządzania tzw. Unią Energetyczną.

 

25 lutego 2015 roku Komisja Europejska opublikowała pakiet o Unii Energetycznej, który z założenia ma zapewnić obywatelom „niedrogą, bezpieczną i zrównoważoną energię”. W praktyce założenia mają się nijak do rzeczywistości. Po prostu decydenci w Brukseli chcą w rekordowo szybkim tempie całkowicie odejść od gospodarki węglowej na rzecz gospodarki opartej na tzw. odnawialnych źródłach energii. Bruksela uznała za swój priorytet szybkie wdrożenie tzw. paryskiego paktu klimatycznego. Polska tymczasem nie wiadomo dlaczego „ufa”, że Bruksela okaże wyrozumiałość wobec naszej gospodarki prawie całkowicie polegającej na paliwach kopalnych.

 

Eurokraci piszą na łamach portalu euractiv.com., że Unia Energetyczna musi podjąć wspólne działania i ustanowić silny system zarządzania w celu wywiązania się ze zobowiązań w ramach porozumienia paryskiego. Ponadto przestrzegają przed rzekomo szybko postępującym „globalnym ociepleniem”. W sprawozdaniu dla europosłów apeluje się zatem o przyjęcie „właściwego budżetu w sprawie emisji dwutlenku węgla.”

 

Apeluje się także o przygotowanie nowej strategii dot. ograniczenia emisji metanu (uderzenie w rolnictwo). Eurokraci twierdzą bowiem, że trzeba redukować pogłowie bydła i chów zwierząt.

 

Autorzy sprawozdania podkreślają, że „jedyną realną opcją dla Unii jest osiągnięcie czystej zerowej emisji, wysoce energooszczędnej i w pełni odnawialnej gospodarki najpóźniej do roku 2050”.

 

By to osiągnąć konieczne jest zmobilizowanie burmistrzów i prezydentów miast, którzy  na najniższym szczeblu władzy będą sprawnie i szybko wdrażać zalecenia Brukseli - jak czyni się to już od pewnego czasu - np. strefy parkowania w miastach i rozporządzenia zakazujące wjazdu do centrów miast aut z silnikami Diesla.

 

„W kontekście, w którym spadają koszty technologii energii odnawialnej, nadszedł czas, aby uwolnić ogromny potencjał licznych sił napędowych wokół nas: miast i regionów, obywateli, spółdzielni, inwestorów, przedsiębiorstw” – piszą europosłowie.

 

Podkreślają oni, że teraz bardzo potrzebne jest mobilizowanie i koordynowanie wszystkich „tego typu aktorów”, aby raz na zawsze pozbyć się węgla i stworzyć bardziej zrównoważone środowisko. Tłumaczą, że poprzez zastosowanie energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszy się ryzyko geopolityczne, gdyż nie będzie potrzebny import surowców, a wraz z „zielonym wzrostem”  pojawią się miliony dodatkowych miejsc pracy w Europie.

 

„UE musi odzyskać zaufanie obywateli. W następstwie francuskich wyborów oczekuje się nowego impulsu proeuropejskiego” – wyjaśniają europosłowie.

 

„Dobrą wiadomością jest to, że państwa członkowskie nie są pozostawione samym sobie, aby osiągnąć ambitniejsze cele! Władze lokalne (miasta i regiony) są w dużej mierze zmobilizowane, aby zapewnić przejście na energię odnawialną, co pokazuje 7 tys. miast reprezentujących 226 milionów mieszkańców zgromadzonych w Porozumieniu Burmistrzów, w planie działania na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. do 2030 roku” – czytamy dalej.

 

Europosłowie sprawozdawcy podkreślają, że inicjatywy obywatelskie, takie jak spółdzielnie energetyczne rozwijają się już w całej Europie i inwestorzy instytucjonalni są gotowi znacząco zainwestować w proces transformacji energetycznej.

 

Inicjatywę poparły fundusze emerytalne z kapitałem 18 bilionów euro (sześciokrotność PKB Niemiec) i ruch RE100 – skupiający największe korporacje na świecie z sektora finansowego i ubezpieczeniowego. które zobowiązały się całkowicie przejść na odnawialne źródła energii, m.in. Bank of America, Commerzbank, Bloomberg, Aviva, Bankia, Goldman Sachs, ale taż IKEA, BMW Group, General Motors, Coca-Cola, czy H&M.

 

Wielopoziomowe zarządzanie, które proponuje się w przygotowywanym ustawodawstwie, zakłada podejmowanie ważnych decyzji w ramach „partnerstw” makroregionalnych (Morze Północne, Morze Bałtyckie, Europa Południowo-Wschodnia, Europa Środkowo-Zachodnia, basen Morza Śródziemnego). Ścisła współpraca burmistrzów i prezydentów z tych regionów ma przyspieszyć decyzje o tworzeniu farm wiatrowych, elektrowni fotowoltaicznych itp.

 

Te niezwykle kosztowne przedsięwzięcia będą finansowane z funduszy unijnych, na które składają się obywatele państw członkowskich. Warto zauważyć, że niektóre banki już narzekają, że mają problemy z odzyskaniem środków przeznaczonych na budowę farm wiatrowych.

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2017-05-18 15:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do 2050 roku żadna "Unia" nie przetrwa, a tym bardziej jakieś idiotyczne założenia klimatyczne. Kolejni durni piewcy 1000-letniej Rzeszy. Z Panem Bogiem
ponad 1 rok temu / Stefan
 
Termin "odnawialne źródło energii" to ściema. Użyteczną postacią energii jest ta wykorzystywana przez człowieka, czyli elektryczna lub cieplna. Jej źródłem jest jakieś urządzenie (elektrownia wiatrowa, fotowoltaiczna, kolektor słoneczny). A urządzenie to wcale nie jest odnawialne. Jak każde urządzenie, ma swój czas życia po którym staje się uciążliwym odpadem.
ponad 1 rok temu / r
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.