DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

MFW: oszczędności narzucone Grecji i Portugalii były błędem

MFW: oszczędności  narzucone Grecji i Portugalii były błędem
fot.StarLight/sxc.hu

Ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Olivier Blanchard i Daniel Leigh przyznali w roboczym raporcie przygotowanym dla tej organizacji, iż zaaplikowana Grecji i Portugalii terapia w postaci nakazanych oszczędności budżetowych i zwiększania obciążeń fiskalnych była błędna. Idea oszczędzania i zaciskania pasa nie jest błędna, trzeba to jednak robić umiejętnie.

 

Ekonomiści MFW przyznają, że efektem ich działań było gwałtowne zredukowanie popytu wewnętrznego i wzrost bezrobocia, co pogorszyło sytuację gospodarczą w krajach, którym miano pomóc. Jako winowajca wskazany został … błąd w obliczeniach tzw. multiplikatorów fiskalnych, czyli przyjęte teoretycznie założenia, że każde euro oszczędności w wydatkach publicznych redukuje PKB tylko o 50 centów. Okazało się w praktyce, że w przypadku Grecji i Portugalii redukcja PKB była niekiedy nawet 3-krotnie wyższa od teoretycznie założonej, to znaczy każde euro oszczędności przynosiło kurczenie się gospodarki o 1,5 do 1,7 euro.

 

Krzysztof Szczerski, dr hab. nauk o polityce, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, poseł Prawa i Sprawiedliwości wysnuwa z oświadczenia ekonomistów MFW szereg wniosków. Po pierwsze, że „dołożyliśmy MFW miliardy dolarów z naszych rezerw walutowych (decyzja szefa NBP Marka Belki podjęta na wniosek Donalda Tuska i min. Rostowskiego) do programu zaduszenia gospodarek Grecji i Portugalii!”.

 

Po wtóre, „wynika z tego jasno, że przyjmowanie przez Polskę Paktu Fiskalnego, narzucającego dalsze oszczędności oraz wpychanie nas na drogę do euro, co znowu spowoduje konieczność cięć budżetowych to droga do zatracenia polskiej gospodarki, która pulsuje dzięki popytowi wewnętrznemu. Jeśli go zdławimy ze względu na wskaźniki statystyczne, równie arbitralne, co multiplikatory fiskalne MFW, to stracimy resztki napędu rozwojowego” – napisał w swym artykule Krzysztof Szczerski.

 

Wreszcie, według posła Szczerskiego, „analitycy jasno przyznają, że presja na taki kształt programów restrukturyzacyjnych dla południa Europy miała charakter polityczny i jej centrum był Berlin. Wynikała ona z niemieckich potrzeb oraz z niemieckiej obsesji anty-inflacyjnej, tyle że w odniesieniu do gospodarek zależnych (takich jak grecka) lekarstwo okazało się gorsze od choroby”.

 

Obserwacje trafne, szczególnie, jeśli chodzi o stanowisko wobec przyjmowania przez Polskę paktu fiskalnego, jednakże „duszenie gospodarek” lekarstwem „gorszym od choroby” to konkluzja niebezpieczna, ponieważ może utrwalać przekonanie o tym, że konieczne w czasie kryzysu cięcia budżetowe to diabeł wcielony, którego należy unikać za wszelką cenę. Co zatem zamiast tego – „luzowanie ilościowe” na wzór amerykańskiej Rezerwy Federalnej i coraz dalsze uzależnianie się od kroplówki z pieniędzmi z Europejskiego Banku Centralnego?

 

Wielokrotnie podkreślano, że oszczędności, które wprowadzała u siebie np. Grecja, były tak naprawdę fikcyjne, że zrobiono niewiele, albo zgoła nic, by rozwiązać źródło problemu. Owszem, można było drukować na jeszcze większą skalę, podobną do tej, jaką stosują u siebie Amerykanie. Problem tkwi w tym, że USA bez zerowych stóp procentowych i kolejnych rund „luzowania ilościowego” wpadłyby w tak poważną recesję, że ciężko wyobrazić sobie jej skutki, a byłyby one zapewne znacznie poważniejsze, niż pęknięcie bańki na amerykańskim rynku nieruchomości czy europejski kryzys zadłużenia. Kontynuacja luźnej polityki monetarnej w Europie na jakiś czas odsunie problem, ale spotęguje go tym samym.

 

MFW „wsławił” się już wieloma szkodliwymi działaniami na rzecz tych, którym miał teoretycznie pomagać. Ekspiacja ekonomistów MFW wygląda tak, jak gdyby została przygotowana na polityczne zamówienie i miała przygotować grunt i uzasadnienie dla większej swobody działania Europejskiego Banku Centralnego w przyszłości.

 


Tomasz Tokarski

 Źródło: wgospodarce.pl                                                                            


DATA: 2013-01-10 10:33
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.