DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Metropolita katowicki: w Maryi nasze zwycięstwo, o ile nie zaprzemy się katolickości

Metropolita katowicki: w Maryi nasze zwycięstwo, o ile nie zaprzemy się katolickości
Fot. womkat.edu.pl
#POLSKA    #MARYJA    #BISKUP    #BP. SKWORC

„Nie możemy karać siebie samych, wstydząc się imienia „katolik” czy „chrześcijanin”. Bo stąd już niedaleko do tchórzostwa wobec bezczeszczenia imienia Maryi i Jezusa, do pseudo tolerancji, która jest przyzwoleniem na każdą niegodziwość, a ostatecznie okazuje się słabością” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 12 września w bazylice piekarskiej podczas Mszy św. sprawowanej z okazji uroczystości Matki Boskiej Piekarskiej. Zachęcił też wiernych, aby uzupełnili śląską tradycję obchodzenia urodzin o obchodzenie imienin - pamiątki chrztu.

Uroczystość Matki Boskiej Piekarskiej, głównej patronki archidiecezji katowickiej, obchodzona jest tego samego dnia, w którym w całym Kościele przypada wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi.

„Chyba żadne z ludzkich imion na świecie nie jest tak często powtarzane jak imię „Maryja”. Codziennie bowiem – my wierzący - wypowiadamy je w pacierzu, przesuwając paciorki różańca, wzywając Jej opieki, pomocy, obecności, zwłaszcza w chwilach, w których chcemy być przy Matce Jezusa i w sytuacjach kiedy chcemy, bo Ona była z nami” – mówił metropolita katowicki. Dodał, że choć wspomnienie imienia Maryi zostało historycznie związane z wiedeńską wiktorią Jana III Sobieskiego, to nie ulega wątpliwości, że Kościół ustanawiając dzień poświęcony imieniu Matki Bożej chciał i chce przekazać nam więcej treści, niż ją wyznaczała perspektywa zwycięstwa pod Wiedniem z 12 września 1683 roku.

„Ona jest Tą, która solidaryzuje się z ubogimi, płaczącymi, głodnymi, znienawidzonymi z powodu wiary w Jej Syna, z prześladowanymi chrześcijanami, których imię, czyli cześć i godność dzieci Bożych, są ośmieszane, wyszydzane, obrażane i bezczeszczone” – powiedział abp Skworc, zwracając uwagę, że tytuł nadany Maryi w Jej piekarskim wizerunku – Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej – potwierdza ten fakt. Wskazał, że w czasach dezorientacji Maryja powinna być dla ludzi „gwiazdą orientującą – Stella Maris”.

Kaznodzieja podkreślił, że członkowie Kościoła katolickiego mają wspólne imiona „chrześcijan” i „katolik”. „Pierwsze określa naszą tajemnicę, drugie misję. Oba są dziś przez wrogie Kościołowi siły uznane za „niecne”, śmieszne, nie na czasie, wsteczne, jako wystarczający powód do prześladowań czy złośliwości. Nazywa się nas przecież nieraz katolami, i innymi jeszcze słowami, których nie będę przytaczał... I jest to język nienawiści, mający społeczne przyzwolenie” – mówił metropolita katowicki. Dodał, że wspólne imię katolików, czyli tajemnicę i misję, liczne kręgi świata postrzegają jako zagrożenie i zwalczają je „w białych rękawiczkach, bądź uciekając się do bardziej wyrafinowanych lub brutalnych metod”.

„Dlatego nie możemy karać siebie samych, wstydząc się imienia „katolik” czy „chrześcijanin”. Bo stąd już nie daleko do tchórzostwa wobec bezczeszczenia imienia Maryi i Jezusa, do pseudo tolerancji, która jest przyzwoleniem na każdą niegodziwość, a ostatecznie okazuje się słabością” – apelował abp Skworc. Zachęcił też wiernych, aby uzupełnili śląską tradycję obchodzenia urodzin o obchodzenie imienin „po to, aby przypomnieć sobie dzień nadania imienia – dzień chrztu i po to, aby przypomnieć sobie życiorys naszego świętego patrona, który nam towarzyszy, jest duchowym opiekunem i wzorem”. Dziękował również rodzicom, którzy nadają swoim dzieciom chrześcijańskie imiona.

Przypominając, że Jan III Sobieski wypisał na chorągwiach imię „Maryja” i pod Jej opiekę oddał losy bitwy, metropolita katowicki stwierdził z naciskiem: „W tym samym imieniu jest i nasze zwycięstwo, o ile nie wyrzekniemy się imienia „chrześcijanin” i „katolik”, o ile przyjmiemy za swoje imię Maryja, co było tradycją w rodach szlacheckich, gdzie nawet męskim potomkom wśród wielu imion nadawano i imię Maria”.

We Mszy św. odpustowej w piekarskiej bazylice uczestniczyli uczniowie i nauczyciele szkoły katolickiej, która właśnie rozpoczyna działalność w Piekarach Śl.


Źródło: KAI


DATA: 2012-09-13 11:20
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.