DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 

Metropolita Hilarion wzywa do porzucenia prób kultu Stalina. Co na to „Prawosławni Staliniści”?

Metropolita Hilarion wzywa do porzucenia prób kultu Stalina. Co na to „Prawosławni  Staliniści”?

Stanowczy sprzeciw wobec prób sympatyzowania z ideami Józefa Stalina wyraził przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion. Wezwał on zwolenników dyktatora do otrzeźwienia, radząc im udanie się na podmoskiewski poligon Butowo – miejsce kaźni wielu męczenników za wiarę i przeciwników systemu totalitarnego w Związku Sowieckim.

 

Metropolita powołał się przy tym na spisy ludzi zabitych strzałem w tył głowy, wśród których nie brakowało chłopców w wieku 15-16 lat. Nie wiadomo nawet, za co ich rozstrzelano – stwierdził hierarcha. Wezwał Rosjan do otrzeźwienia i niezapominania o czasach, jak się wyraził, „ludobójstwa własnego narodu”.

 

Oficjalnego przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego poparł szef rosyjskiej organizacji obrony praw człowieka „Memoriał” Arsienij Rogiński. Czcicielom Stalina zalecił również nawiedzenie innych miejsc masowych grobów ofiar systemu stalinowskiego, np. Lewaszowo pod Sankt-Petersburgiem czy Piwowarichę pod Irkuckiem.

 

Tymczasem badania socjologiczne z końca marca wskazują na rosnącą fascynację Rosjan osobą Stalina. 37 proc. respondentów opowiada się za postawieniem mu pomnika z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Hitlerem, a jeszcze więcej wyraża gotowość usprawiedliwienia jego okrucieństwa wielkimi osiągnięciami w zbudowaniu potężnego państwa.

 

Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że źródłem pozytywnego odbioru po latach postaci Stalina jest prowadzona przez Kreml kampania polityki historycznej niedopuszczającej do świadomości, że „wyzwoliciele” z Armii Czerwonej mieli jednocześnie wiele na sumieniu wobec ujarzmionych przez siebie narodów.

 

Trudno powiedzieć, czy i na jak długo oświadczenie metropolity Hilariona zmieni nastawienie przynajmniej części Rosjan do oceny epoki stalinowskiej. W części środowisk duchowieństwa prawosławnego pojawiały się słowa oburzenia na bezbożny system stalinowski, jednocześnie jednak nie brakowało też swego rodzaju zachwytu nad potęgą, jaką reprezentował wtedy Związek Sowiecki. Istnieją nawet tak niezwykłe ruchy i stowarzyszenia, jak "Prawosławni Staliniści", którzy modlą się do ikon z podobiznami ich idola.


KAI

lukDATA: 2015-04-08 19:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Federacji Rosyjskiej do głosu doszli Nrodowi-Bolszwicy którzy są wspierani przez Cerkiew Prawosławną .W Rosji jest samodzierżawie. Zawsze panowała tam symbioza tronu z ołtarzem.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "35054"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.