DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Metoda, która rozwiąże kwestię wydobycia gazu łupkowego i limitów CO2

Metoda, która rozwiąże kwestię wydobycia gazu łupkowego i limitów CO2
fot. JS / FORUM

Co ma wspólnego kwestia emisji CO2 z wydobyciem gazu łupkowego? Okazuje się, że obie kwestie stanowią dla siebie nawzajem rozwiązanie. Polscy naukowcy odkryli bowiem, że stosowana przy metodzie szczelinowania hydraulicznego mieszanka wody, piasku i chemikaliów, może zostać zastąpiona przez wykorzystanie CO2. To dobra wiadomość dla Polski, zwłaszcza w kontekście prowadzonej przez UE polityki klimatycznej.

 

Amerykanie do eksploatacji złóż gazu łupkowego wykorzystują metodę szczelinowania hydraulicznego przy użyciu wody, piasku i chemikaliów, wtłaczanych do skał pod dużym ciśnieniem. To, zdaniem ekologów, oznacza marnotrawstwo wody, której w przypadku wykonania jednego otworu wykorzystuje się 15 tys. m. sześc., poza tym grozi skażeniem wód gruntowych. Dlatego walczą oni o wprowadzenie zakazu jej stosowania, co jak dotąd wiązało się po prostu z zakazem wydobycia tego surowca.

 

Polscy naukowcy odkryli, że zamiast wody z chemikaliami można użyć w metodzie szczelinowania dwutlenku węgla. – W naszej metodzie nie wykorzystujemy wody: ciekły dwutlenek węgla, który stosujemy zamiast niej, wskutek temperatury panującej w złożu, przechodzi poprzez stany pośrednie do stanu gazowego – mówi prof. Tadeusz Niezgoda z Wojskowej Akademii Technicznej. Ponieważ CO2 jest cięższe od metanu, wypiera gaz łupkowy na powierzchnię. Metoda jest dla środowiska nieszkodliwa, co więcej dwutlenek węgla zostaje zmagazynowany w skałach.

 

- Proponujemy, żeby użyć niechcianego gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla i wykorzystać ku wspólnemu dobru – dodał naukowiec z WAT. To dobra wiadomość dla Polski, której energetyka w 90 proc. opiera się na węglu, w związku z czym produkuje ogromne ilości tego gazu cieplarnianego. Do ograniczania emisji CO2 obliguje nas unijna polityka klimatyczna. To mogłoby oznaczać konieczność zamknięcia polskich kopalń. Przy nowo opracowanej metodzie potrzebne będą ogromne ilości dwutlenku węgla, co pomoże rozwiązać problem limitów.

 

Wprawdzie prof. Tadeusz Niezgoda zaznacza, że metoda będzie droższa niż tradycyjnie stosowana, w związku z koniecznością skraplania CO2, uważa jednak, że w kontekście kar za ponadwymiarową emisję dwutlenku węgla, będzie i tak dla Polski opłacalna.

 

Rodzime firmy takie jak Polimex-Mostostal czy Jastrzębska Spółka Węglowa już zainteresowały się nową metodą. Dzięki niej może się także podnieść bezpieczeństwo w kopalniach, gdyż, jak twierdzi prof. Niezgoda, w strukturze węgla kamiennego znajduje się ten sam gaz, co w łupkach.

 

Polscy naukowcy starają się o uzyskanie patentu na nowo odkrytą metodę.


 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.newseria.pl


DATA: 2012-11-26 11:10
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.