DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Meryl, why don‘t you shut up!

Meryl, why don‘t you shut up!
Fot. REUTERS/Mario Anzuoni

Co to za czasy, w których komedianci i kuglarze urośli do miana autorytetów wyrokujących na temat wszelkich istotnych dziedzin – od kuchni po politykę, od obyczajów po życie nadprzyrodzone?

 

Znana amerykańska aktorka, Meryl Streep w wywiadzie udzielonym kilka dni temu jednej z tutejszych gazet wyraziła swe głębokie rozczarowanie Polską i Polakami. Myślałam, że po latach komunizmu dogoniliście już Zachód w sensie społeczno-kulturowym – wyznała. A tymczasem – gdzie tam! Polacy to talibowie i religijni ekstremiści.

 

Amerykańska ikona gender skutecznie wskrzesiła starą, sprawdzoną, a wydawałoby się od dawna już martwą retorykę marksistowską. Przyjrzyjcie się światu i kierunkowi, w którym ewoluuje. Czy naprawdę myślicie, że możecie to zatrzymać? – zapytała płomiennie, by za chwilę wygłosić jeszcze żarliwszy manifest: Przeszłość umiera w bólach, a stary porządek nie chce się poddać bez walki. Rozumiem to, ale z radością zawiadamiam was, że reprezentujecie przegraną sprawę.

 

No, jakbym słyszał wiersz Broniewskiego deklamowany podczas szkolnej akademii na cześć rewolucji październikowej: Rewolucjo! – któż wiatr powstrzyma, kto ziemię zawróci w biegu? Rewolucjo, tablice praw Rzymu obalamy od Chin po Biegun! Jakbym słyszał mojego nauczyciela wychowania obywatelskiego z ósmej klasy: Socjalizm przyniesie światu dobrobyt, pokój i szczęście. Postęp jest nieubłagany. Nie ma odwrotu, nie ma alternatywy.

 

Meryl Streep jest bez wątpienia wybitną aktorką. Świadczy o tym nie tylko rekordowa liczba osiemnastu nominacji do Oskara oraz trzy zdobyte statuetki. Świadczy o tym przede wszystkim nasze własne, kinomanów doświadczenie. Kto dziś wyobraża sobie młodą Karen Blixen inaczej niż z twarzą Meryl Streep? Której z rozpoczynających drogę zawodowej kariery dwudziestolatek ich okropna szefowa nie śni się z twarzą Mirandy Priestly? Iluż wreszcie pomyli Meryl z Margaret – zagraną tak koncertowo, pomimo iż Meryl dzieli od Margaret światopoglądowa przepaść.

 

Tylko co z tego? Czy to wystarczy do przyjęcia pozy mędrca predestynowanego do wygłaszania „mądrości” na każdy temat. Dzisiejszy świat przewrócił w głowach komediantom. Uwierzyli, że stoją ponad szarym tłumem, że ze swej wywyższonej pozycji mogą, ba, powinni pouczać prostaczków. Ale co ich do tego uprawnia? Sprawnie odegrana rola, umiejętne wcielenie się w czyjąś skórę?

 

To myśmy tak zepsuli komediantów i kuglarzy. To my im przewróciliśmy w głowach. Czyż film nie jest dziś najważniejszą ze sztuk? Czy nie oglądamy go codziennie, a czasem i kilka razy dziennie? Czy rzeczywistość ekranowa (czy to pełnometrażowa czy serialowa) nie wywiera na nas niejednokrotnie znacznie większego wpływu niż otaczający nas świat realny? Czy w naszych zainteresowaniach wielokrotnie nie dajemy pierwszeństwa życiorysom gwiazd przed wszelkimi innymi kwestiami? Czy rzeczywiście o wiele bardziej nie interesuje nas, co ma do powiedzenia aktorzyna albo modelka niż profesor stojący o krok od wynalezienia lekarstwa na raka?

 

Dlatego nie dziwmy się, że oni sami postrzegają się jako współczesne wyrocznie, tym chętniejsze do wygłaszania nauk, im bardziej nieuporządkowane pozostaje ich własne życie, im więcej w nim zgnilizny, rozwiązłości, dewiacji, narkotyków, morderstw… A przede wszystkim pychy.

 

Jeszcze stosunkowo niedawno prawo kościelne zabraniało grzebać aktorów w poświęconej ziemi. I coś w tym było na rzeczy…

 

Jerzy Wolak


DATA: 2014-01-30 07:06
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czym tu się przejmować, Pani jest świetną aktorką, ale jej prywatne opinie to nie magisterium:D Nie wiem skąd taka ilość emocji u autora artykułu. Swoją drogą, cieszyłabym się, gdyby Polacy rzeczywiście kiedyś stanęli nieugięcie na straży katolickich wartości.. Na razie jeszcze daleko, daleko..
ponad 6 lat temu / Ewu
 
Pan autor skromnością także nie grzeszy
ponad 6 lat temu / luty
 
A czy owa pani wie, w której części świata jest Polska?
ponad 6 lat temu / Mati
 
Zgadzam się w 100% z Panem Jerzym, jednakże powielę jego słowa "to my sami taką sytuację stworzyliśmy". DO tego co może mieć do powiedzenia potencjalny amerykański aktor, który na dobrą sprawę jest intelektualnym zerem z małymi wyjątkami oczywiście a to co nam może zaofiarować zachód i dobra Ameryka przenika stęchlizną i wcale nie mam zamiaru tego gonić .
ponad 6 lat temu / Wojciech Bligier
 
I tu jest dramat. Dziesiątki, setki nauczycieli,guru, wyroczni produkuje się w mediach a biedna młodzież jest coraz bardziej skonsternowana. Ma coraz mniej zdrowych, stabilnych wzorców.
ponad 6 lat temu / marekb54
 
... prawo kościelne zabraniało grzebać aktorów w poświęconej ziemi ... ale przecież i Jan Paweł II i np. Regan byli aktorami, też o tym nie zapominajcie. Nie ważne czy to aktor czy kto inny. Jak mawiał Forest Gump: Głupi ten co głupio robi :)
ponad 6 lat temu / Adam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.