DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Merkel: jeszcze więcej unii w Unii

Merkel: jeszcze więcej unii w Unii
fot.wikimedia.commons

W czwartek, niemiecka kanclerz Angela Merkel opowiedziała się za stworzeniem w Europie unii politycznej poprzez oddawanie, „krok po kroku”, więcej kompetencji organom Unii Europejskiej.


Kanclerz w wywiadzie stwierdziła też: „Potrzebujemy więcej Europy. Nie tylko unii walutowej, ale też tak zwanej unii fiskalnej i więcej wspólnej polityki budżetowej. I przede wszystkim potrzebujemy unii politycznej”. Dodała też, że oznacza to stopniowe przekazywanie uprawnień Unii oraz stworzenie dla niej „zdolności kontrolnych”.

 

Angela Merkel wyraziła również nadzieje, że najbliższy szczyt UE, który ma odbyć się 28 i 29 czerwca, może zaowocować planem pracy, którą należy wykonać na drodze do zbudowania unii politycznej. Nie spodziewa się też, że szczyt ten przyniesie definitywne rozwiązanie problemu zadłużenia w Europie. Nic dziwnego, skoro Europa ta nie mówi jednym głosem i część państw nie chce dalszych reform oszczędnościowych, a de facto chce się dalej zadłużać poprzez zwiększoną aktywność instytucji finansowych.

 

Problemy takie, jak niezgoda w przypadku strefy Schengen czy wspólnej waluty już doprowadziły do powstania „Europy dwóch prędkości”. Kanclerz podkreśliła, że zawsze należy umożliwić każdemu państwu członkowskiemu udział w działaniach wzmacniających integrację. Dodała jednak również, że „… nie wolno nam stać w miejscu dlatego, że jeden albo drugi nie chce pójść z nami”. Szkoda, że takich udogodnień Angela Merkel nie proponuje państwom członkowskim w sytuacji, gdyby na przykład nie spodobała im się owa integracja.

 

Strach wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała nowa unia polityczna w już istniejącej, politycznej Unii Europejskiej. UE była pomyślana jako twór polityczny, nie inaczej było z ideą euro. Nie jest ono wytworem mechanizmów i potrzeb rynkowych, ale tylko i wyłącznie polityki. W takich formach, obserwujemy upadek zarówno pierwszej, jak i drugiej idei, rozsadzanych przez siły odśrodkowe, które nie chcą podporządkować się z góry narzuconemu planowi, nieuwzględniającemu ich partykularnych uwarunkowań. Głowa państwa, które jest największym płatnikiem składek w Unii, sprawującego w niej nieformalne przywództwo, mówi o potrzebie większej politycznej integracji i oddawaniu przez państwa członkowskie kompetencji i stworzenia dla Unii zdolności kontrolnych. Cóż, język dyplomacji, jak wiadomo, służy do ukrywania myśli, a nie ich wyrażania. Po wtóre, przekazywanie kompetencji ponadpaństwowej strukturze zawsze odbędzie się kosztem niezależności państw ją tworzących, z której utraty coraz więcej obywateli tych państw jest niezadowolonych.

 

Ciekawe, że mniej więcej w tym samym czasie, gdy kanclerz Merkel apeluje o więcej unii w Unii, uwagę o charakterze subtelnie dyscyplinującym sformułował amerykański miliarder i inwestor George Soros. W ubiegłym tygodniu, na konferencji ekonomicznej we Włoszech, stwierdził, że rządy strefy euro mają około trzech miesięcy na uratowanie wspólnej waluty. Po tym czasie, rynki będą żądać coraz więcej, a państwa nie będą w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Precyzując, Soros odniósł się bezpośrednio do Niemiec, których gospodarka ma w czasie tych trzech miesięcy osłabnąć. Czyżby słowa Angeli Merkel to odpowiedź na oczekiwania miliardera Sorosa?

 


Tomasz Tokarski

Źródło: www.forsal.pl

 


DATA: 2012-06-08 13:33
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.