DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 

Mel Gibson. Chcesz pokoju, szykuj się do wojny

Mel Gibson. Chcesz pokoju, szykuj się do wojny
fot. YouTube/Pelicanus Videos

Si vis pacem, para bellum (łac. Chcesz pokoju, szykuj się do wojny). Wyznacznikiem tego, że idziesz w dobrą stronę jest ciągły atak twoich wrogów. Dopóki czujesz w swoim życiu „święty niepokój” jesteś na dobrej drodze. Kiedy wrogowie zaczynają ci przyklaskiwać, a dzięki temu podążanie ścieżką wiary wydaje się jak sielanka – najprawdopodobniej zmierzasz ku zagładzie.

 

Nie inaczej było z „Pasją” Mela Gibsona. Chcąc przedstawić wiarygodny i autentyczny obraz męki Chrystusa, Gibson liczył się z tym, że wrogowie Kościoła dopuszczą się ataku jeszcze podczas prac nad kręceniem filmu, nie chcąc dopuścić do jego premiery. Wiedział, że jeżeli jego dzieło ma zmieniać sumienia milionów ludzi na całym świecie to od początku będzie celem ataków. Nie pomylił się.

Od czasu rozpoczęcia prac Gibson stał się w związku z tym filmem przedmiotem nieustannego, zmasowanego, bezpardonowego i brutalnego ataku.

 

Wytaczano przeciwko niemu zarzuty najcięższego kalibru. Oskarżali go o antysemityzm. Zrobiono wszystko, by „Pasja” nie weszła nigdy na ekrany. Gibson bronił się jak mógł. Założył specjalną stronę internetową we wszystkich prawie językach (również polskim), na której bronił filmu. Zmienił i wyciął z niego wiele scen wytrącając z rąk przeciwników najsilniejsze argumenty.

 

Tak więc np. „La Repubblica” pisała: „Jakie są powody, które kazały Gibsonowi wydać 25 mln dolarów na film o ostatnich godzinach Jezusa, w którym przedstawia on je z wrażliwością boksera wagi ciężkiej, zdecydowanego na zniszczenie twarzy przeciwnika na ringu religii”. „Corriere della Sera” stwierdzało: „Szok wśród widzów z powodu gwałtowności filmu”. Oba dzienniki starały się wykazać błędy historyczne w filmie. Amerykańska Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL) wciąż oskarżała Gibsona o antysemityzm twierdząc, że film „obarcza naród żydowski winą za śmierć Jezusa”.

 

Piotr Kadlcik, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce stwierdził, że zarówno Żydzi jak i Rzymianie są przez Gibsona „przedstawieni w sposób bardzo negatywny i wyraźnie sugerujący, po której stronie jest wina. - A to nie do końca jest zgodne z tym, do czego Kościół doszedł”. Kadlcikowi nie podobała się również jedna z końcowych scen filmu, bo ukazując trzęsienie ziemi po ukrzyżowaniu, rozpad świątyni przedstawia przerażenie Żydów, „do których wreszcie dotarło, że popełnili taki straszny błąd...”.

 

Cała ta kampania przeciwko Gibsonowi była faktycznie kampanią przeciwko chrześcijaństwu, a w szczególności Kościołowi katolickiemu. Filmu broniła, między innymi, żydowska aktorka Maja Morgenstern, która zagrała w nim rolę Maryi. Powiedziała ona w wywiadzie dla „The Jewish Journal”: „Aczkolwiek żydowski najwyższy kapłan Kajfasz był nikczemnikiem, to reprezentował on reżim, a nie naród żydowski”. Jim Caviezel - aktor grający rolę Chrystusa wskazał natomiast, że „kiedy wszyscy moi żydowscy bracia zobaczą ten film, uświadomią sobie, że nikogo on nie oskarża. To film o miłości”.

 

Poganie zagryzali palce ze złości. Najbardziej irytowały ich przewidywania mówiące, że film będzie cieszył się największą w historii oglądalnością. W wielu miejscach, na prawie dwa miesiące przed premierą wykupiono bilety na wiele seansów naprzód.

 

Film był od początku tak przemyślany aby wydał jak najwięcej ewangelizacyjnych owoców. Na Chrystusa czekali nie tylko poganie, ateiści, agnostycy, ale również wielu chrześcijan, w tym katolików, którzy zagubili Go gdzieś w wyścigu o dobra tego świata.

 

Artykuł jest zbiorem fragmentów książki „Mel Gibson – droga do Pasji” Stanisława Krajskiego.


DATA: 2018-03-05 07:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Film jest doskonały. zgadzam się z opinią, że "Kiedyś antysemitą był ten kto nienawidził Żydów - dzisiaj antysemitą jest ten kogo nienawidzą Żydzi"
ponad 1 rok temu / kasia
 
Mel nie zawiodłeś mnie.
ponad 1 rok temu / John
 
Są jeszcze inne tajemnice tego filmu...
ponad 1 rok temu / Kagatos
 
Do sp: Cesarstwo Rzymskie w tym czasie miało co najmniej 3 miliony kilometrów kwadratowych. Rzymianin Piłat -namiestnik Cezara -został zmuszony do wydania na śmierć Jezusa. Kiedy kapłani i motłoch wołali ukrzyżuj, ukrzyżuj, odpowiedział Piłat" Weźcie Go i ukrzyżujcie! Ja bowiem nie znajduje w Nim winy! Odpowiedzieli mu żydzi"My mamy Prawo, a wg prawa powinien On umrzeć, bo sam siebie uczynił Synem Bożym,(J 19,6-7) Naciski na Piłata i argumenty były coraz większe (J 19.8) Również żona Piłata przesłała mu ostrzeżenie "nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym"..(Mt 27,19) Użyli dodatkowego argumentu przeciwko Piłatowi- "Jeśli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem Cezara (J 19,12). Mieli w zwyczaju donosić do Cezara. Piłat nie był skłonny do pogwałcenia zasad sprawiedliwości jedynie dlatego,że kapłani i motłoch ryczeli domagając się śmierci Tego człowieka. Ani Herod ani Piłat nie widział w Nim winy (Łk 23, 13-16).
ponad 1 rok temu / Słudzy
 
Po zrobieniu tego filmu i tych wydarzeniach Mel Gibson jest moim Bohaterem a KK i Watykan powinien był go wesprzeć. Czy KK zrobił coś w tej sprawie?
ponad 1 rok temu / kaja
 
Naprawdę Świetny film Gipson jesteś wielki
ponad 1 rok temu / skuter
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.