DZIŚ JEST:   23   LIPCA   2019 r.

Św. Brygidy, patronki Europy
 
 
 
 

Meksyk: wybory pod lufami mafii. Masowo giną politycy – mordują ich narkotykowe gangi

Meksyk: wybory pod lufami mafii. Masowo giną politycy – mordują ich narkotykowe gangi
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W niedzielę 1 lipca w Meksyku odbędą się wybory, w których obsadzonych zostanie ponad 3 400 miejsc – stanowisko prezydenta oraz deputowanych do parlamentów lokalnych oraz dwuizbowego parlamentu krajowego, w tym 128 senatorów i 500 członków Izby Deputowanych. W sondażach prezydenckich prowadzi lider Partii Odrodzenia Narodowego Andres Obrador. Jeszcze przed otwarciem urn wyborczych jedno jest pewne: wybory 2018 roku pochłonęły już najwięcej ofiar śmiertelnych – polityków zlikwidowanych przez meksykańskie mafie narkotykowe.

 

Meksyk to jedno z najludniejszych państw świata – mieszka tam około 120 mln osób. To ponadto kraj zasobny w bogactwa naturalne i posiadający rozwinięty przemysł oraz rolnictwo. Mimo prognozowanego przez niektóre instytucje analityczne szybkiego awansu do grona dziesiątki największych światowych gospodarek, mieszkańcy nie odczuwają poprawy sytuacji. W statystyce Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wielkości PKB per capita (na mieszkańca), Meksyk zajmuje odległą pozycję, plasując się w okolicy 70 miejsca w świecie. Lepiej, według tych danych, żyją mieszkańcy niektórych małych państw położonych niedaleko Meksyku – obywatele Kostaryki, Panamy i kilku krajów wyspiarskich. Nic więc dziwnego, że Meksykanie są rozczarowani władzą i szukają alternatywy, na przykład popierając opozycyjnego Andresa Obradora. Wielu Meksykanów decyduje się ponadto na emigrację za pracą i lepszym życiem, głównie do Stanów Zjednoczonych.

 

Kiepska sytuacja ekonomiczna milionów Meksykanów przekłada się na zmęczenie obecną władzą, sprawowaną przez Partię Rewolucyjno-Instytucjonalną, która niepodzielnie władała krajem od 1929 roku do 2000 roku. Przegrana w wyborach w 2000 roku odsunęła tę partię od władzy na 12 lat, ale w 2012 roku wybory prezydenckie wygrał ponownie kandydat PRI Enrique Peña Nieto. Teraz rosną szanse, by po 1 lipca władzę w kraju straciła przyzwyczajona do władzy formacja, ale także, by pokazać przewagę przeciwników PRI w lokalnych parlamentach. W niedzielę Meksykanie wybiorą bowiem nie tylko nowego prezydenta (zapis w konstytucji mówi o zakazie ponownego kandydowania po 6-letniej kadencji), ale również deputowanych do 30 spośród 32 parlamentów stanowych oraz członków dwuizbowego parlamentu państwowego.

 

Meksyk formalnie jest państwem federacyjnym, podobnie jak Stany Zjednoczone, ale kompetencje władz stanowych nie są zbyt duże. Meksyk jest realnie państwem mocno scentralizowanym, co odzwierciedla system podatkowy, nie dający dużego pola manewru ani środków finansowych władzom na prowincji.

 

Siła Partii Odrodzenia Narodowego i jej kandydata na stanowisko prezydenta kraju, Andresa Obradora, leży nie tyle w jasnym i urealnionym programie wyborczym, co w zniechęceniu ponownymi rządami Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej.

 

W rankingach poparcia zdecydowanie prowadzi Andrés Manuel López Obrador (ur. w 1953 r.), przywódca lewicowej Partii Odrodzenia Narodowego (MORENA). Daleko za nim są Ricardo Anaya Cortés (ur. w 1979 r.) z prawicującej Partii Akcji Narodowej, kandydat rządzącej jeszcze Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej José Antonio Meade Kuribreña (ur. w 1969 r.) i kandydat niezależny Jaime Heliodoro Rodríguez Calderón (ur. w 1957 r.), orędownik ostrej walki z przestępczością, za którą niemal nie zapłacił życiem.

 

Ponieważ stawka wyborów jest wyjątkowo wysoka, w walkę polityczną włączyły się wszechobecne gangi i kartele narkotykowe. Dążąc do kontrolowania lokalnej polityki grupy przestępcze dopuściły się od września 2017 roku zabójstw 132 polityków, w tym 48 kandydatów.

 

 

Jan Bereza

 

     


DATA: 2018-06-30 15:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Możesz sobie uważać co chcesz, na szczęście nie ma szans by twoja nieroztropna propozycja została zrealizowana. Nieroztropna, bo jest ona "skórką za wyprawkę". Co z tego że ekonomicznie wytniesz mafie, skoro jednocześnie powszechna dostępność tanich narkotyków wytrzebi Polaków, zwłaszcza polską młodzież?
ponad 1 rok temu / do mf
 
Kiedyś napisałem na tym portalu, że jedynym sposobem na zlikwidowanie mafii jest odcięcie jej źródła dochodu i klientów. Postulowałem narkotyki dostępne w każdej aptece w cenie aspiryny.Wtedy mafia zdechnie a narkomanie nie będą musieli się prostytuować czy kraść aby zdobyć pieniądze na narkotyk.Oczywiście zostałem zaatakowany przez wszystkowiedzących prawicowo-konserwatywnych chrześcijan.A ja dalej uważam, że narkotyki dostępne za 1,99 zł w każdej aptece są najroztropniejszym rozwiązaniem na które muszą zdecydować się meksykańscy katolicy.
ponad 1 rok temu / mf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.