DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Meksyk: tysiące młodych pielgrzymowało do figury Chrystusa Króla. Chcą wnieść wiarę do polityki

Meksyk: tysiące młodych pielgrzymowało do figury Chrystusa Króla. Chcą wnieść wiarę do polityki
fot. REUTERS/Government of the State of Guanajuato/Handout

Ponad 37 tysięcy młodych ludzi wzięło udział w pielgrzymce do Cerro del Cubilete gdzie znajduje się figura Chrystusa Króla, wzniesiona ku upamiętnieniu powstańców Cristeros. Tematem pielgrzymki było przygotowanie młodych do uczestniczenia w życiu politycznym kraju.

 

Pielgrzymki do Cerro del Cubilete organizowane są co roku przez narodowy ruch młodzieżowy Świadectwo i Wiara. Temat tegorocznej pielgrzymki brzmiał „Młodzi a poltyka: zaangażowanie w wierze, solidarności i pokoju”.

 

Według organizatorów, celem spotkania było „przygotowanie do zaangażowania w politykę; prawdziwą politykę, bez przylepiania łatek, bez eufemizmów, prawdziwy sens pracy na rzecz wspólnego dobra”. Mszę celebrował abp Alfonso Cortés Contreras of León, który wskazał na konieczność zaangażowania katolickiej młodzieży w życie polityczne kraju. Ks. Jerson Velasco, koordynator przy Konferencji Episkopatu Meksyku do spraw młodzieży podkreślił, że w historii „brakowało nam żywności, brakowało nam leków, brakowało nam chrześcijańskich rządów, ale jednego nam nigdy nie brakowało – nadziei”.

 

Mający 23 metry wysokości monument został wybudowany by upamiętnić Cristeros (Chrystusowców), którzy w latach 1926 – 1929 walczyli z ateistycznym rządem Meksyku wprowadzającym drastyczną laicyzację kraju. Na skutek amerykańskich mediacji, prezydent Elias Calles złagodził politykę względem kościoła a powstańcy złożyli broń. Powstanie Chrystusowców kosztowało życie około 90 tys. ludzi (56 tys. po stronie rządowej i 30 tys. Cristeros).

 

Kościół wyniósł do chwały ołtarzy kilkunastu poległych w wojnie Cristero. Beatyfikowani zostali m.in. księża: Miguel Pro, Cristobal Magallanes i Jose Maria Robles oraz wierni: Anacleto Gonzalez Flores i Józef Sánchez del Río.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR


DATA: 2019-02-28 12:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.