DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Meksyk: kolejne brutalne zabójstwo katolickiego kapłana. Fala nienawiści przybiera na sile

Meksyk: kolejne brutalne zabójstwo katolickiego kapłana. Fala nienawiści przybiera na sile
fot. pixabay.com

Ks. Luis Lopez Villa, proboszcz parafii św. Izydora w wiosce Los Reyes w Meksyku, 5 lipca br. został brutalnie zamordowany. To trzecie w tym roku zabójstwo katolickiego kapłana pracującego na terenie Meksyku. O tragicznym zdarzeniu poinformowała w komunikacie diecezja Nezahualcoyotl, w której posługę niósł zamordowany ksiądz.


„Całe duchowieństwo i wszyscy świeccy naszej diecezji są wstrząśnięci i pełni bólu z powodu tej smutnej wiadomości” – stwierdza oświadczenie kurii diecezjalnej. Wyrażono nadzieję, że władze „zdołają wyjaśnić tę zbrodnię”. „Modlimy się o pokój i sprawiedliwość w naszych wspólnotach” – napisano w specjalnym komunikacie informującym o tragicznym zdarzeniu na terenie diecezji Nezahualcoyotl.

Ordynariusz diecezji ks. bp Hector Luis Morales Sanchez powiedział, że ks. Lopez Villa został brutalnie zamordowany w swym pokoju na plebanii w nocy z 4 na 5 lipca. Dodał, że ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kapłanowi związano i unieruchomiono ręce i nogi, po czym zadano mu głębokie rany ostrym nożem w szyję i w brzuch. Zbrodnia jest trzecim tego rodzaju przypadkiem w tym roku w Meksyku. 12 stycznia w stanie Coahuila na północy kraju znaleziono zwłoki porwanego wcześniej ks. Joaquina Hernandeza Sifuentesa, a 26 marca w miejscowości El Nayar w zachodniomeksykańskim stanie Nayarit zginął ks. Felipe Carrillo Altamirano, pochodzący z rdzennej ludności indiańskiej.

Zabójstwa księży są częścią zjawiska wielkiego wzrostu przestępczości w ostatnich latach w tym największym na świecie kraju hiszpańskojęzycznym. Jak informują miejscowe media, akty przemocy są głównie spowodowane walkami o wpływy między gangami narkotykowymi. Osoby duchowne i dziennikarze należą do najbardziej narażonych na zabójstwa i porwania dla okupu.


Warto dodać, że mimo, iż katolicy stanowią ponad 80 procent ludności Meksyku, pozostaje on najniebezpieczniejszych na świecie krajem dla księży katolickich. Jak informuje Meksykańskie Katolickie Centrum Prasowe, w ciągu ostatnich trzech lat w Meksyku zabito 15 księży. Liczba ta wzrasta z roku na rok. Nowej fali morderstw towarzyszą także działania dyskredytujące Kościół katolicki, m.in. liczne oszczerstwa i kłamliwe, prowokacyjne informacje dotyczące katolickich duchownych.


Poza morderstwami, centrum w ciągu ostatnich 26 lat odnotowało ponadto 61 zarejestrowanych przypadków napaści na duchownych katolickich. Do ataków na kościoły i księży dochodzi najczęściej ze strony karteli narkotykowych. W maju policja informowała o kilku przypadkach, w których narkotykowi baronowie grozili księżom śmiercią, jeśli ci nie będą płacić im comiesięcznego haraczu.

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl, fides.org

WMa

DATA: 2017-07-07 19:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po polsku i w oryginale: Trocki.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
"Katolicy stanowią ponad 80 procent ludności Meksyku"? Rok 2016 w zaleznosci od zrodla 20 do 23 tys. morderstw. I tak rok w rok. Nie oszukujmy sie, moze 15-20% to katolicy. Meksykanie to jak Rosjanie: zostali pobici odpowiednio w 1926-1929 Cristiada i 1917-1920 tzw Rewolucja Pazdziernikowa. Najlepiej ocenic stan katolicyzmu w Meksyku potrafia jedynie sami Meksykanie albo podroznicy fizycznie przemierzajacy ten piekny kraj w celach poznawczych a nie turystycznych. Bog jest wszedzie dopoki nie wylaczymy swiatla; to jest Meksyk dzisiaj. Tak na marginesie: Trotsky, Castro, Che i wielu innych komunistow korzystalo ze schronienia wlasnie tam.
ponad 1 rok temu / Bak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.