DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Mędrcy pokłonili się Dzieciątku Jezus

Mędrcy pokłonili się Dzieciątku Jezus

Ewangelista opowiada zwięźle i z prostotą: „I wszedłszy w dom, znaleźli Dziecię z Maryją, Matką Jego i upadłszy, pokłonili się Jemu" (Mt 2, 11).

Ów „dom" był prawdopodobnie zwykłą w Palestynie jaskinią mieszkalną, być może była to grota Narodzenia, przystosowana już nieco do potrzeb stałego zamieszkania. W każdym razie było to mieszkanie skromne, bynajmniej nie królewskie. Prawdopodobnie też oboje: Dziecię i Matka Jego ubrani byli skromnie, a nawet ubogo. To wszystko jednak nie wprowadziło Mędrców w błąd. Szli przecież za głosem Bożym.

Wchodzą do ubogiego domku z taką czcią, jak do królewskiego pałacu; padają na twarz przed Dzieciątkiem na kolanach Matki, jak gdyby przed królewskim tronem
i oddają pokłon. Z pewnością oddają Mu cześć nie tylko jako Mesjaszowi, Królowi Żydowskiemu, lecz jako Zbawicielowi, oczekiwanemu przez wszystkie narody, Królowi całego świata. Wiara zapadła w dusze Mędrców jak ziarnko zboża w glebę.

W świetle proroctwa Micheasza, w blasku gwiazdy, która ponownie się ukazała, przede wszystkim zaś pod wpływem wewnętrznego Bożego oświecenia, ziarnko to rozwija się
i rozkwita w całej pełni. „Duch Święty, który w ich duszach przebywał - mówi św. Jan Chryzostom - ukazał im potężną chwałę tego Dziecięcia” (Horn. 2).

Kościół we wspaniałej liturgii tego święta uważa Mędrców za pierwszych ze świata pogańskiego czcicieli Boskiego Króla, którym Bóg „za przewodem gwiazdy objawił jedynego Syna swego" (Kolekta). Toteż w wersecie Ofiarowania rozbrzmiewa radość: „Cześć Mu oddają wszyscy władcy ziemi, wszystkie narody służyć Mu będą".


I my, jak Mędrcy, widzimy Boskie Dziecię w maleńkiej, skromnej postaci, niczym nie zdradzającej wielkości Jego boskiego posłannictwa: oglądamy Je pod postacią chleba. Czy wzrok nasz ożywiony wiarą sięga poprzez tę nikłą zasłonę aż do boskiego majestatu Zbawiciela, utajonego w tej drobinie? Czy nasza Msza Św., nasze zachowanie w kościele, w chórze, jest wyrazem żywej wiary Mędrców?

Tak łatwo zgubić żywą wiarę w Eucharystię wśród pośpiechu i zgiełku dnia powszedniego. […]

Bernardyn Goebel OFM Cap, Przed Bogiem, t. I, Kraków 1965, s. 152-153.

 


DATA: 2021-01-06 07:02
AUTOR: O. BERNARDYN GOEBEL OFM CAP
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.