DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Mediolan: mniej Mszy, więcej katechezy. I „jubileusz” Lutra

Mediolan: mniej Mszy, więcej katechezy. I „jubileusz” Lutra

Mniej mszy świętej, więcej katechezy. A później... „jubileusz” protestanckiej herezji. To specyficzny program wcielany w życie w jednej z parafii archidiecezji mediolańskiej, mającej od niedawna nowego arcybiskupa.


24 sierpnia nastąpiła intronizacja nowego metropolity Mediolanu, Mario Delpiniego. Hierarcha, który zastąpił 75-letniego kardynała Angelo Scolę, zdążył już od tego czasu zaprezentować dość szczególną wizję umacniania wiernych w katolickiej wierze. W minioną sobotę odwiedził jedną z parafii i zalecił, by sprawować mniej mszy, a głosić więcej katechez.


Diecezja mediolańska jest pod kilkoma względami szczególna. To w niej posługę sprawował wielki święty, ojciec i doktor Kościoła, Ambroży. W epoce rozpowszechnienia ariańskiej herezji niezłomnie walczył o czystość wiary. Ambroży ochrzcił też innego ojca i doktora Kościoła, św. Augustyna.

 

Widocznym wyróżnikiem diecezji mediolańskiej jest obowiązujący w niej ryt liturgiczny - nie rzymski, ale ambrozjański. Co więcej, diecezja mediolańska jest, obok kolońskiej i chicagowskiej, jedną z najbogatszych na świecie.


Po arcybiskupiej wizycie w miasteczku Busto Arsizio, na tablicy ogłoszeń parafialnych w bazylice św. Jana nwywieszono czteropunktowe zalecenia hierarchy dla parafii. W pierwszym punkcie czytamy: „Należy zdecydowanie promować powrót do osobistej i wspólnotowej świadomości Słowa Bożego jako formę nowej ewangelizacji. Gdzie konieczne, należy zrezygnować z kilku mszy świętych, faworyzując elementy katechezy i słuchania Słowa”.


Jak komentuje włoski dziennik Nuova Busola Quotidiana, arcybiskup zdaje się obejmować kurs właściwy raczej luteranom… którzy zresztą w tej samej bazylice św. Jana będą niedługo fetowani. Również po wizycie arcybiskupa w parafii wywieszono zaproszenie na mający odbyć się w bazylice „Jubileusz reformacji luterańskiej”. Określanie rocznicy rozpoczęcia reformacji mianem jubileuszu, komentuje portal, zakrawa na kolejną prowokację.


Jak przypomina portal Katholisches.info, Delpini zasłynął w 2013 roku poważnym liturgicznym nadużyciem, jako mediolański biskup pomocniczy dopuszczając do podniesienia... świecką młodzież. Ciało naszego Pana Jezusa Chrystusa i kielich z Jego krwią w górę unosiła cała grupa osób stojących za ołtarzem, w tym kobiety oraz chłopak w krótkich spodenkach, co udokumentowano na zdjęciach.
Tego skandalicznego nadużycia diecezja broniła później jako kroku mającego na celu danie młodzieży poczucia brania aktywnego udziału we mszy świętej.

 


Źródła: katholisches.info, lanuovabq.it
Pach

 

 

 


DATA: 2017-10-16 15:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Możecie nienawidzić luteran, ale was wszystkich pogodzą muzułmanie, którzy już na świecie mają przewagę liczebną i wam wszystkim poucinają głowy, jak będziecie pluć na chrześcijan." Panie Jezu, powierzam miłosierdziu Twemu wszystkich chrześcijan, którzy są poza Kościołem Twoim, otwórz ich serca, aby zechcieli powrócić do Twojego - Chrystusowego Kościoła.
ponad 1 rok temu / winsent
 
Jak naród w metropolii wierzący, to wymodli nowego hierarchę, wg Serca Jezusowego. Nie ma co załamywać rąk, tylko na kolana. Wiem, co mówię. Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Szkoda tylko, że nim to nastąpi, to wielu stanie się heretykami:(
ponad 1 rok temu / Maria
 
"Komu wiele dano, od tego się będzie wiele wymagać" "Jeśli grzechów naszych nie zapomnisz Panie, któż przed gniewem Twym ostoi się..."
ponad 1 rok temu / Waligóra
 
Bardzo odważny Biskup. Mówi wprost jak powinno być i nie ?owija w bawełnę?. ?Mniej Mszy więcej katechezy? ; ?powrót do osobistej i wspólnotowej świadomości Słowa Bożego jako formy nowej ewangelizacji.?. Taki jest PROGRAM i to nie tylko Abp Delpiniego . U nas Bp Ryś ogłasza : "katecheza , której nie poprzedza ewangelizacja jest marnowaniem sił i środków". Czyżby najpierw należało oczyścić pamięć wiernych z wiedzy i przyzwyczajeń aby potem ?wtłaczać? nową naukę? Ciekawe dlaczego zamiast słowa Msza św. nie powiedział Eucharystia ? Przecież dzisiaj uczestniczy się w Eucharystii a nie we Mszy św. Co do nadużyć ? to przesada . Liczą się intencje księdza a nie ?jakieś tam? formalne procedury (ograniczenia). U nas ks. też potrafi stanąć na stole ( bo to stół a nie Ołtarz) i podnieść Monstrancję.
ponad 1 rok temu / Iskierka
 
Możecie nienawidzić luteran, ale was wszystkich pogodzą muzułmanie, którzy już na świecie mają przewagę liczebną i wam wszystkim poucinają głowy, jak będziecie pluć na chrześcijan.
ponad 1 rok temu / ewangelik
 
No, efekt "błondziorno"... Boże, widzisz i nie grzmisz?!
ponad 1 rok temu / ancan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.