12 lutego 2020

Francja: eutanazja w domach chorych ludzi. By „lepiej” reagować na pacjentów

(Fot. Pixabay)

Aby „lepiej” reagować na pacjentów, którzy chcą zakończyć swoje dni w domu, Ministerstwo Zdrowia w ciągu czterech miesięcy udostępni w aptekach midazolam, silny środek uspokajający, zarezerwowany dotychczas do użytku szpitalnego.

Prawo do „głębokiej i ciągłej sedacji aż do śmierci” dla nieuleczalnie chorych istnieje we Francji od czasu ustawy o końcu życia z lutego 2016 r. Praktykuje się ją w szpitalach i w miastach, ale „w tym drugim przypadku wydaje się, że dostępność „zastosowanych leków nie jest w pełni skuteczna”, uznało ministerstwo w komunikacie prasowym po opublikowaniu rekomendacji Wysokiej Rady Zdrowia (HAS).

Ten organ doradczy władz publicznych wezwał w poniedziałek rząd do „zmiany przepisów dotyczących leków” w opiece paliatywnej, aby „wszyscy pracownicy służby zdrowia, w miastach i szpitalach, mogli skutecznie wdrożyć w praktyce, w sposób efektywny, sedację przewidzianą prawem”.

Wesprzyj nas już teraz!

Pod koniec listopada 2019 r. przypadek normandzkiego lekarza zwrócił uwagę na przeszkody w towarzyszeniu pacjentowi pod koniec życia w jego domu. Ten medyk został oskarżony i skazany na zakaz wykonywania zawodu za podawanie nielegalnie uzyskanego midazolamu pięciu osobom w podeszłym wieku.

Wstrzykiwany midazolam jest silnym środek uspokajającym, stosowanym  przed zabiegiegami operacyjnymi, jest również zalecany przez HAS jako pierwsza substancja do przeprowadzenia głębokiej i kontynuowanej sedacji.

Obecnie tylko apteki szpitalne są upoważnione do jego dystrybucji. Lekarze mogą teoretycznie przepisać go za pośrednictwem systemu „retrocesji szpitalnej”, ale w praktyce uzyskanie go przez krewnych pacjentów jest bardzo skomplikowane.

Ministerstwo poinformowało, że aby umożliwić dystrybucję midazolamu w aptekach, Agencja Leków (ANSM) zmodyfikuje pozwolenie na dopuszczenie go do obrotu.

„Najwyższy czas  aby ułatwić ten dostęp” – twierdzi  Philippe Vermesch, przewodniczący Związku Liberalnych Lekarzy (SML), przyjmując z zadowoleniem zapowiadany „ważny postęp”.

„Na terytorium kraju było wielu ludzi, którzy nie mogli umrzeć w domu z powodu tych ograniczeń i zostali zmuszeni pójść po śmierć do szpitala lub domu opieki medycznej” –  podkreślił zwolennik eutanazji.

Zdaniem minister zdrowia Agnès Buzyn „Lekarze ogólni odpowiedzialni za tego rodzaju opiekę będą musieli zawrzeć umowę z zespołem mobilnym lub szpitalną usługą opieki paliatywnej w celu zagwarantowania kolegialności decyzji, a także wsparcia i obserwacji pacjentów”.

SML uznaje, że kolegialność jest „niezbędna”, ale pragnie, aby jej wdrożenie było „proste” i pozostawało zgodne z „praktykami liberalnymi”.

Inną trudnością jest to, że midazolam (i podobne ṡrodki), które nie zostały wprowadzone do obrotu nie mają instrukcji jak je stosować.

HAS zamierza usunąć tę przeszkodę, udostępniając lekarzom informację, którą substancję należy uprzywilejować? Jakie są etapy? Jak ustalić odpowiednią dawkę, aby „zawiesić świadomość” bez powodowania śmierci?

„Odtąd lekarze, którzy chcą się zaangażować w tej opiece nad końcem życia w domu, będą mieli praktycznego przewodnika” – deklarował Pierre Gabach, szef działu dobrej praktyki zawodowej w Wysokiej Radzie.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło również, że utworzenie kolejnego planu rozwoju opieki paliatywnej, o którym wspominała Agnès Buzyn na początku stycznia, zostanie sfinalizowane „przed końcem pierwszego semestru”. Ma to zaradzić „wielu sytuacjom, w których opieka paliatywna nie jest wdrożona lub jest zbyt późna”.

Według ministerstwa prawie 4 na 10 Francuzów umiera w domu lub w domu opieki medycznej.

 

FLC

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram