DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Medalik nie dla żołnierza polskiego

Medalik nie dla żołnierza polskiego
#MON    #LWP    #WOJSKO POLSKIE    #NIEŚMIERTELNIK    #RYNGRAF    #KRZYŻ    #MEDALIK

Dotąd byłem przekonany, że zakaz noszenia medalika w Wojsku Polskim, jako relikt siermiężnego PRL-u, należy już do dawno przezwyciężonej przeszłości. Z błędu wyprowadziła mnie lektura najnowszego numeru miesięcznika „Polska Zbrojna”.

 

W rubryce zawierającej porady pt. „Niezbędnik” niepodpisany doradca wyjaśnia młodemu żołnierzowi, ukaranemu za noszenie krzyżyka naganą (sic!), że „Regulamin ogólny Sił Zbrojnych RP” (akt prawny z 30 grudnia 2013 roku zatwierdzony przez ministra Tomasza Siemoniaka) w punkcie 97 zabrania noszenia medalika. Sprawdziłem w Internecie i rzeczywiście: „Polska Zbrojna” ma rację! We wskazanym dokumencie czytamy: „Żołnierzom występującym w mundurze zabrania się noszenia wszelkiego rodzaju biżuterii oraz ozdób. Zezwala się  jedynie na noszenie zegarka, obrączki oraz sygnetu lub pierścionka”.

 

Śledząc alarmujące doniesienia zachodnich mediów katolickich o pracownikach prześladowanych za noszenie na szyi symbolu wiary, nie domyślamy się nawet, że takie przypadki zachodzą także w Polsce i to właściwie na skalę masową! Miejmy nadzieję, że nowe Ministerstwo Obrony Narodowej tylko przez niedopatrzenie nie zajęło się dotąd tą sprawą i wkrótce usłyszymy, iż treść 97 punktu „Regulaminu ogólnego Sił Zbrojnych RP” została zmieniona.

 

W tej nadziei utwierdzać nas może nagłaśniana ostatnio informacja, że MON przedstawiło projekt nowych tabliczek identyfikacyjnych dla żołnierzy, czyli tzw. nieśmiertelników, który przewiduje możliwość umieszczania na nich informacji o religii wyznawanej przez właścicieli, a przede wszystkim położenie przez armię nacisku w pracy wychowawczej na wpajanie żołnierzom wartości, którymi kierowali się Żołnierze Wyklęci.

 

Jak wiadomo, trwający w rozpaczliwym oporze przeciw sowieckiej okupacji Żołnierze Niezłomni, często nosili na sobie ryngrafy. Było to nie tylko formą wyznania wiary i znakiem zawierzenia Bogu, ale także nawiązaniem do starej tradycji Wojska Polskiego. Symbole wiary katolickiej nosiło przecież już polskie rycerstwo. Wizerunki Niepokalanej oraz krzyże widniały na napierśnikach i obojczykach husarii. Obojczyki z czasem przekształciły się we wspomniane ryngrafy, które z kolei powszechnie nosili na piersi Konfederaci Barscy, a potem powstańcy i żołnierze Polski Podziemnej.

 

Autor artykułu w „Polsce Zbrojnej” domyśla się, że zakaz noszenia krzyżyka wynika z chęci zapobieżenia sytuacji, w której może on spowodować zagrożenie dla zdrowia żołnierza. Ale przecież większe niebezpieczeństwo niż krzyżyk, a tym bardziej kruchy łańcuszek, stwarza noszenie broni. Powodem z pewnością nie jest także potencjalne zagrożenie ze strony muzułmańskich fundamentalistów, bo w takim wypadku zakaz byłby ograniczony do czasu przebywania żołnierza w kraju islamskim, lub zachodnioeuropejskim. Nie sądzę, żeby taka regulacja była słuszna, ale niewątpliwie, w czasach, gdy w żołnierzy wpaja się kult bezpieczeństwa, a nie dumę z bycia wojownikiem służącym Bogu i Ojczyźnie, logiczna. Tylko w takim wypadku należałoby także zakazać żołnierzom noszenia zegarków, które, jak uczy historia, w razie konfliktu z Rosją mogą ściągać na nich uwagę na przykład zielonych ludzików.

 

Tak jak wszystko w Polsce postkomunistycznej, wspomniany przepis jest po prostu wynikiem mieszania się mentalności rodem z Ludowego Wojska Polskiego oraz płynących z Zachodu wskazań poprawności politycznej. Tu na myśl przychodzi mi opowieść kuzyna z woja (inną, powszechniej używaną przez żołnierzy służby zasadniczej LWP nazwę instytucji, w której służyli, z szacunku dla czytelników przemilczę). Otóż, przy fasowaniu mundurów kazano im ściągnąć medaliki, a fakt, że w jednostce stawił się z wpiętą w kurtkę odznaką Matki Bożej (kojarzoną w latach 80. z Lechem Wałęsą), zaalarmował przełożonego, który wezwał go i sondował, czy nie jest przypadkiem działaczem zdelegalizowanej „Solidarności”. Takiej armii nie chcemy!


Panie Ministrze czas na dobrą zmianę!!!


Adam Kowalik


DATA: 2016-10-18 14:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cywile, łapki precz od regulaminu wojskowego. Prosimy, nie róbcie folwarku Waszych przekonań z armii. Prosimy.
ponad 2 lata temu / żołnierz
 
Macierewicz o tym nie wie?
ponad 2 lata temu / panda
 
Medalik, Krzyżyk to nie ozdoba czy biżuteria!
ponad 2 lata temu / gzk
 
Jeżeli idzie o symbolikę religijną, narodową, czy też tożsamościową, to dla mnie największym świętokradztwem, jest używanie określenia "III RP" w odniesieniu do państwa, którego byt w dużej mierze, określają przepisy rodem z PRL-u, na czele z Konstytucją. Obecne ustawodawstwo praktycznie w niczym nie nawiązuje do tradycji I czy II RP, a zwłaszcza do fundamentalnego dla nas jako Polaków hasła "Bóg,Honor,Ojczyzna", które zastąpiono hasłem "róbta co chceta".
ponad 2 lata temu / UPS
 
Na Wikipedii nawet o tym piszą: Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego ? uroczysty utwór, rodzaj hymnu wojskowego, wykonywany podczas obchodów Święta Wojska Polskiego oraz w czasie uroczystości wojskowych organizowanych w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzony decyzją nr 374/MON Ministra Obrony Narodowej Aleksandra Szczygły, z dnia 15 sierpnia 2007 r. Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego stanowić ma nawiązanie do tradycji, być dla wojska tym czym była przez wieki "Bogurodzica". Utwór stanowią wybrane fragmenty Marsza Pierwszej Brygady. Podczas jego wykonywania obowiązuje zachowanie powagi i spokoju, a obecne pododdziały zwarte i umundurowani żołnierze zachowują się zgodnie z polskim ceremoniałem wojskowym.
ponad 2 lata temu / Anna
 
Mojemu ślubnemu politruk zakazał noszenia" świątków" Ale to było za komuny, nie to co teraz w czasach Jarosław-Polskę-Zbaw! Warto jeszcze odnotować, że bogobojny min Szczygło śp. już, zmienił Hymn WP na Pierwszą Brygadę, zamiast na starą rycerską Bogurodzica.....
ponad 2 lata temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.