DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   TEMAT NUMERU: WĘGRY - DECYDUJĄCE STARCIE

Sławomir Skiba

Męczennik Ostpolitik


Zrządzeniem Opatrzności mianowany w roku 1945 arcybiskupem Ostrzyhomia, czyli prymasem Węgier, József Mindszenty od początku swej posługi świadom gry prowadzonej przez komunistów, jak również skutków wdrażania antychrześcijańskiego modelu społecznego, otwarcie przeciwstawiał się kompromisom i jakimkolwiek próbom „dogadywania się” z rządem komunistycznym.
 

Sowieckie „wyzwalanie” Europy środkowo-wschodniej spod nazistowskiego buta w każdym z „oswobodzonych” krajów przebiegało według zbliżonego scenariusza. W pierwszych trzech latach po zwycięskim marszu krasnoarmiejców pozwalano na istnienie w ograniczonym zakresie ugrupowań politycznych różnych od komunistycznych (oczywiście, za wyjątkiem tych, które nie zaakceptowały nowej przewodniej siły i prowadziły walkę podziemną). Wszystkich, którzy dali się uwieść demokratycznej retoryce nowego porządku i uwierzyli w możliwość samostanowienia, zachęcano do wzięcia udziału w „wolnych wyborach”, odgrywając w tym celu farsy mające uwiarygodniać nową władzę w oczach ujarzmionych narodów i opinii publicznej wolnego świata. Gra na zdezorientowanie przeciwnika i wciągnięcie w niebezpieczny kompromis obliczona została na lata i prowadzona była z całą konsekwencją.

Największą przeszkodą dla wdrażania nowej wiary był przede wszystkim Kościół katolicki, dlatego też priorytet komunistycznej rozgrywki o zmianę mentalności i nowy porządek stanowiła pacyfikacja jego reakcji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

 

Niekiedy zdaje Ci się, że zasnął Pan… i o Tobie zapomniał. Miota Tobą szalejący orkan gwałtownych pokus cielesnych i już powstaje w Tobie straszliwa myśl: „Nie! Nie mogę dłużej wytrzymać! Nie mogę się powstrzymać!” Byleś się jeno nie poddał Synu drogi! Uchwycić się ręki Pana, jak to uczynił z falami walczący, tonący św. Piotr, i wołaj w modlitwie: „Panie! S. O. S. Save our souls! Ratuj duszę moją!”

 

 
 

1859 – zmarł Zygmunt Krasiński, poeta, wieszcz, konserwatywny myśliciel polityczny. Jego spuścizna literacka obejmuje powieści, dramaty, poezję, rozprawy polityczne, literackie, religijne, filozoficzne oraz bogatą korespondencję. (ur. 1812).

 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.