DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Męczenniczki-nazaretanki z Nowogródka. Zginęły z miłości do bliźnich

Męczenniczki-nazaretanki z Nowogródka. Zginęły z miłości do bliźnich
11 sióstr - męczenniczek z Nowogródka. Obraz Adama Styki (wikicommons)

W nowogródzkiej farze znajduje się grób jedenastu nazaretanek. Swoje życie złożyły w ofierze za aresztowanych członków polskich rodzin i za kapłana.

 

Nad panoramą Nowogródka wznosi się Góra Zamkowa, jedno z najwyżej położonych miejsc na Białorusi. Tuż poniżej, u jej stóp, stoi kościół p.w. Przemienienia Pańskiego. Ufundował go prawdopodobnie pod koniec XIV wieku na miejscu pogańskiego miejsca kultu książę Witold. To tu, w drewnianej jeszcze wówczas świątyni, w 1422 roku król Władysława II Jagiełło brał ślub z księżną Sofią Holszańską, później matką królów z dynastii Jagiellonów.

 

Na zewnątrz kościoła znajduje się pamiątkowa tablica, przypominająca o tym wydarzeniu. W środku – w lewej nawie chrzcielnica, nad którą 12 lutego 1799 roku został ochrzczony Adam Mickiewicz. 

 

Decyzja

 

Siostry nazaretanki przybyły tu w 1929 roku. Jak wspominał ich kapelan, ks. Aleksander Zienkiewicz, „przekształciły podupadłą farę w ośrodek promieniujący na całe miasteczko”.

 

Gdy 18 lipca 1943 roku Niemcy aresztowali ponad 120 osób z okolicy i groziło im rozstrzelanie, nazaretanki zdecydowały się na rzecz niezwykłą. Nie mogąc w żaden inny sposób temu zaradzić, zdecydowały, że – jeśli to potrzebne – są gotowe umrzeć zamiast tych aresztowanych.

 

Mój Boże, jeśli jest potrzebna ofiara z życia, niech raczej nas rozstrzelają aniżeli tych, którzy maja rodziny. Modlimy się nawet o to – powiedziała przełożona siostra Maria Stella do duszpasterza. W okolicznościach nastąpiła zmiana. Uwięzionych wywieziono na roboty do Rzeszy, kilku zwolniono.

 

Siostry, wiedząc że czterech kapłanów już zamordowano, a życie ks. Zienkiewicza jest zagrożone, ponowiły swoją decyzję. – Ksiądz Kapelan jest bardziej potrzebny ludziom niż my, toteż modlimy się teraz o to, aby Bóg raczej nas zabrał niż Księdza, jeśli jest potrzebna dalsza ofiara – zwróciła się s. Maria Stella do kapelana.

 

Pewnego wieczora, latem 1943 roku, siostry zostały wezwane na komisariat gestapo i zaaresztowane. Dzień później naziści wywieźli je za miasto i rozstrzelali. Najstarsza z sióstr (bł. Maria Stella) miała 55 lat, najmłodsza – 27.

 

Szok

 

Ks. Zienkiewicz opisywał później we wspomnieniach napięcie oczekiwania, pogłoski – jakie dochodziły do fary: Po odprawieniu Mszy św. w farze, od roku jedyny ksiądz w mieście udaję się na Mszę św. do parafialnego kościoła św. Michała. Przed Mszą zasiadam do konfesjonału i tutaj dowiaduję się zgrozy budzącej prawdy: dzisiaj rano Siostry zostały rozstrzelane…

 

Cała psychika moja ulega bolesnemu paraliżowi. Uderzało w nią nieustannie jedno, wciąż powtarzające się pytanie: Jak to? Niewinne? Bez dochodzenia? Podstępnie i z takim pośpiechem? Świat przedstawia mi się jako wielka katownia rozjuszonych szatanów, jako masa bólu…

 

Duchowa relacja

 

Siostry Nazaretanki w tych ekstremalnych warunkach, jakimi jest wojna, pozostały wewnętrznie wolne, wyrażając swoją gotowość oddania życia „za braci”. Ks. Zienkiewicz i uwięzieni świeccy ocaleli.

 

I tu współczesny człowiek zadaje sobie wiele niełatwych pytań: czy Bóg żądał tej śmierci? Jak to się stało, że hitlerowcy zapragnęli siostry zabić? Czy to Bóg był sprawcą myśli prowadzących ich do tego grzechu?

 

Nic z tych rzeczy. Bóg nie inspiruje do zła. Raczej: w okolicznościach, które stwarzają ludzie znajduje najlepsze, chociaż nie zawsze łatwe rozwiązania. Z powodu dla nas nieznanych i może niezrozumiałych, dopuścił taką sytuację, traktując wolność wyboru każdego z nas, także hitlerowców, zupełnie serio. Znał okoliczności i przygotowywał siostry na męczeństwo. Zgodnie z dynamiką życia duchowego, siostry na pewno doświadczyły przekonania, że to może być najlepsze rozwiązanie. I gdy były wewnętrznie gotowe, wyraziły na to zgodę.

 

W perspektywie fizyczno-psychicznej nie łatwe do zrozumienia, w perspektywie duchowej – jak najbardziej możliwe. I chociaż zabójstwo sióstr było czymś złym, później Bóg i ludzie tak poukładali kolejne sprawy wynikające z tego wydarzenia, że wynikło z nich jak najwięcej dobra. Aresztowani i wywiezieni do III Rzeszy na roboty wrócili. Ks. Zienkiewicz przeżył i odegrał ogromną rolę w kształtowaniu powojennego duszpasterstwa na ziemiach zachodnich, wykorzystując w kolejnych pełnych wyzwań czasach swoje doświadczenie z Nowogródka.

 

Czerpał z tego doświadczenia m.in. w czasach stanu wojennego – mówi ks. Andrzej Dziełak, współpracownik i postulator beatyfikacyjny Sługi Bożego Aleksandra Zienkiewicza. – Potrafił studzić gorące głowy młodych, ucząc spokoju, zaufania Bogu i mądrego przemyślanego działania. Gdy młodzieży i czasem duszpasterzom zaciskały się pięści wobec władzy totalitarnej, pomagał nam je rozprostować i składać do modlitwy – dodaje.

 

Upamiętnienie

 

Symboliczny grób nazaretanek znajduje się w miejscu ich mordu – 5 km od Nowogródka w stronę Nowojelni, za wsią Skrzydlew, w lesie po lewej stronie. Idzie się do niego ścieżką od szosy około 300 m. W kolejnym miejscu ich pochówku, obok fary, znajduje się ich pomnik. Obecnie, od 1991 roku, prochy sióstr spoczywają we wnętrzu kościoła. W prawej nawie, naprzeciw chrzcielnicy, w której swój pierwszy sakrament przyjął Adam Mickiewicz, znajduje się kaplica. A w niej – obraz Matki Bożej i płyta ozdobiona palmą – symbolem męczeństwa. Ludzie w znajdującej się obok księdze wpisują prośby o wstawiennictwo błogosławionych sióstr.

 


Dorota Niedźwiecka
 


DATA: 2017-09-01 13:05
AUTOR: DOROTA NIEDŹWIECKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy znane są nazwiska ich niemieckich morderców ?
9 miesięcy temu / milton
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.