DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   TEMAT NUMERU: MADE IN CHINA

Rozmowa z Tomaszem M. Korczyńskim

Męczennicy za chińskim murem


Rządząca Chinami partia komunistyczna, w związku z dynamicznym rozwojem gospodarczym państwa oraz jego ekspansją międzynarodową, deklaruje otwarcie na świat i nowoczesność. Czy w związku z tym poprawia się również położenie Kościoła katolickiego w Państwie Środka?

– Przeciwnie, w ostatnim czasie sytuacja Kościoła w Chinach pogorszyła się, zwłaszcza od czasu niedawnej olimpiady w Pekinie. Świat dał totalitarnemu reżimowi chińskiemu możliwość zorganizowania tych igrzysk, a w tym samym czasie w wzmagały się prześladowania, władze dokonywały aresztowań. Komunistyczna Partia Chin jest bytem przestępczym, dokonującym brutalnych prześladowań, pobić księży i sióstr zakonnych. Zaostrzony został kurs przede wszystkim wobec katolickiego Kościoła „katakumbowego” i wspólnot protestanckich, co nie znaczy, że represje nie dotyczą również legalnego kościoła – Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich. Ono również jest szykanowane i inwigilowane.

Jednak działalność pozostającego w jedności ze Stolicą Apostolską Kościoła podziemnego została przez reżim zakazana. Wszyscy jego biskupi, kapłani i wierni uznawani są za przestępców. Obecnie przebywa w więzieniach kilkunastu biskupów, kilkudziesięciu kapłanów i kilka tysięcy świeckich. Działają obozy reedukacyjne dla katolików i w żadnym razie nie możemy mówić, że Chiny są otwarte na świat.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew powiedział, że jego państwo nie ma zamiaru wchodzić w struktury Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.

 
 

„Strzelbą i dobrym słowem wskórasz więcej niż samym dobrym słowem” – z takiego założenia wyszli mieszkańcy jednego z niewielkich miast w amerykańskim stanie Idaho. Uzbrojeni, lecz nie agresywni zabezpieczają swoje zdrowie i mienie przed napaścią demonstrantów spod znaku „Black Lives Matter” i Antify. Z dobrym skutkiem.

 

„Zadziwia całkowita bierność rządów oraz nieskuteczność organów ścigania na całym świecie, w stawianiu czoła globalnemu przestępstwu, jakim jest pedofilia oraz pornografia dziecięca w sieci” – zwraca uwagę ksiądz Fortunato di Noto, proboszcz z Avola w diecezji Noto, przewodniczący stowarzyszenia Meter, który od 30 lat działa w obronie pogwałconego dzieciństwa.

 

Mateusz Morawiecki zaskoczył krytyków globalizmu użytym w czwartkowym wystąpieniu sejmowym sformułowaniem, które dla jednych oznacza element jednej ze „spiskowych teorii dziejów”, zaś dla innych uosabia zagrożenia związane z tworzeniem światowego systemu polityczno-gospodarczo-społecznego o charakterze totalitarnym.

 

Rząd Mateusza Morawieckiego wciąż cieszy się poparciem większości parlamentarnej – to wniosek z czwartkowego głosowania nad wotum zaufania dla Rady Ministrów.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.