DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   TEMAT NUMERU: CO MIESIĄC POWSTANIE

Grzegorz Braun

Męczennicy i prowokatorzy


Trudno rozbierać na zimno, z czym dusza zrosła od kolebki – ta diagnoza wielkiego historyka Waleriana Kalinki najlepiej oddaje stan, w jaki popada niżej podpisany w przededniu sto pięćdziesiątej rocznicy powstania styczniowego.

Z jednej strony bowiem jest to jedna z najpierwszych legend mojego dzieciństwa; jedno z pierwszych wtajemniczeń w realność tej historii, która dla mnie zaczyna się zawsze tam, na małogoskim polu z Wiernej rzeki Żeromskiego (w której uczyłem się pływać) i kończy na stokach Cytadeli warszawskiej, gdzie razem z Trauguttem powieszono między innymi Romana Żulińskiego (bliskiego krewnego mej praprababki). A wizję tamtych zdarzeń, ich kształt plastyczny już zawsze podpowiadać mi będą przede wszystkim sztychy Grottgera (którym, dzięki Bogu, od małego wypaczano mój gust malarski). Z drugiej strony jednak, dawno opuściwszy kraj lat dziecinnych, nie mogę dziś nie dostrzegać, jak dalece niewystarczająca jest tamta narracja: piękna i straszna zarazem, lecz w gruncie rzeczy sentymentalna aż do fałszu. A wszakże, jak celnie zauważył inny gigant polskiej historiografii, Józef Szujski: Zła historia jest matką złej polityki.

Ujemny bilans
Dziś pytany o bilans tamtej tragedii, powiem bez wahania: jedyne dwa niewątpliwe, realne „osiągnięcia” powstania styczniowego to otwarcie drogi do zjednoczenia Niemiec (do czego niezbędne było Prusakom rozbicie osi Petersburg‑Paryż) i ukonstytuowanie się Pierwszej Międzynarodówki socjalistycznej (która zrodziła się na wiecach poparcia dla rewolucji w Polsce z udziałem Karola Marksa, notabene wielkiego admiratora polskiego insurekcjonizmu). A poza tym?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco, do ust czy też na rękę” – czytamy w stanowisku krakowskiej kurii.

 
 

Podczas sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, najważniejszego dorocznego wydarzenia politycznego w Chinach, które rozpoczęło się po dwumiesięcznym opóźnieniu, premier Li Keqiang powiedział, iż w tym roku nie wyznaczono konkretnego celu wzrostu gospodarczego. Sytuacja jaka nie wydarzyła się od dziesięcioleci.

 

Sąd Administracyjny w Białymstoku orzekł, że w czasie prowadzenia procedury legislacyjnej uchwały o zmianie nazwy białostockiej ulicy noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na ulice Podlaską, doszło do istotnego naruszenia prawa. Oddalił tym samym skargę rady miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego, który unieważnił tę uchwałę.

 

O rozgrywającym się tuż za naszymi wschodnimi granicami procederze legalnej surogacji, współczesnym niewolnictwie i wykorzystywaniu ludzi rozmawialiśmy z Martą Kowalczyk, członkiem Centrum Analiz Prawnych Instytutu Ordo Iuris.

 

Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ocalić europejskie marzenia, plany i ambicje. To niewiarygodnie trudne zadanie, bo wymagające równoczesnego działania na wielu płaszczyznach. Gospodarka i zdrowie potrzebują obecnie pilnego planu ratunkowego. Już dziś powinniśmy zarysować najważniejsze zasady nowej równowagi europejskiej – pisze premier Mateusz Morawiecki w artykule dla niemieckiego „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.