DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   TEMAT NUMERU: CO MIESIĄC POWSTANIE

Grzegorz Braun

Męczennicy i prowokatorzy


Trudno rozbierać na zimno, z czym dusza zrosła od kolebki – ta diagnoza wielkiego historyka Waleriana Kalinki najlepiej oddaje stan, w jaki popada niżej podpisany w przededniu sto pięćdziesiątej rocznicy powstania styczniowego.

Z jednej strony bowiem jest to jedna z najpierwszych legend mojego dzieciństwa; jedno z pierwszych wtajemniczeń w realność tej historii, która dla mnie zaczyna się zawsze tam, na małogoskim polu z Wiernej rzeki Żeromskiego (w której uczyłem się pływać) i kończy na stokach Cytadeli warszawskiej, gdzie razem z Trauguttem powieszono między innymi Romana Żulińskiego (bliskiego krewnego mej praprababki). A wizję tamtych zdarzeń, ich kształt plastyczny już zawsze podpowiadać mi będą przede wszystkim sztychy Grottgera (którym, dzięki Bogu, od małego wypaczano mój gust malarski). Z drugiej strony jednak, dawno opuściwszy kraj lat dziecinnych, nie mogę dziś nie dostrzegać, jak dalece niewystarczająca jest tamta narracja: piękna i straszna zarazem, lecz w gruncie rzeczy sentymentalna aż do fałszu. A wszakże, jak celnie zauważył inny gigant polskiej historiografii, Józef Szujski: Zła historia jest matką złej polityki.

Ujemny bilans
Dziś pytany o bilans tamtej tragedii, powiem bez wahania: jedyne dwa niewątpliwe, realne „osiągnięcia” powstania styczniowego to otwarcie drogi do zjednoczenia Niemiec (do czego niezbędne było Prusakom rozbicie osi Petersburg‑Paryż) i ukonstytuowanie się Pierwszej Międzynarodówki socjalistycznej (która zrodziła się na wiecach poparcia dla rewolucji w Polsce z udziałem Karola Marksa, notabene wielkiego admiratora polskiego insurekcjonizmu). A poza tym?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Artykuł Benedykta XVI o kryzysie nadużyć w Kościele katolickim ma olbrzymią wagę. Papież-emeryt wskazał, że gdy w naszym życiu brakuje wiary w realną obecność Boga, do głosu dochodzi subiektywizm. Wiara traci wówczas swoją istotę, którą jest gotowość do męczeństwa – pisze bp Stefan Oster, biskup niemieckiej Pasawy.

 
 

W ocenie ks. prof. Dariusz Oko, w przeżywaniu Wielkanocy może pomóc nam straszny pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Jak mówił w programie „Minęła 9”, człowiek jest jak wspaniała katedra, bo tak nas Bóg stworzył, ale niszczy ją grzech, głupota, nałogi, i tak jak zgliszcza budowli same się nie podniosą, tak jeżeli sami siebie obrócimy w zgliszcza, tylko Bóg może nas odbudować.

 

Marszałek Sejmu potwierdził przyjęcie zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii”. Oznacza to, że Komitet, którego celem jest zmiana zapisów ustawy Kodeks karny, tak by lepiej chroniły dzieci, został zarejestrowany.

 

O politycznym i kulturowym kuszeniu współczesnego świata abp Marek Jędraszewski mówił podczas wielkopiątkowych uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej. Proces opluwanego i wyszydzanego Jezusa Chrystusa dzieje się po dziś dzień, czego przejawem jest lewacka nienawiść i hejt wobec chrześcijan.

 

Czy to możliwe, że władze Francji ukryły raport dotyczący braku zabezpieczeń pożarowych katedry Notre Dame w obawie przed islamskimi terrorystami? Media spekulują, że tak właśnie się stało. A o braku zabezpieczeń eksperci mówili już trzy lata temu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.