DZIŚ JEST:   16   LUTY   2019 r.

Św. Daniela i towarzyszy
św. Faustyna z Brescii
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   TEMAT NUMERU: CO MIESIĄC POWSTANIE

Grzegorz Braun

Męczennicy i prowokatorzy


Trudno rozbierać na zimno, z czym dusza zrosła od kolebki – ta diagnoza wielkiego historyka Waleriana Kalinki najlepiej oddaje stan, w jaki popada niżej podpisany w przededniu sto pięćdziesiątej rocznicy powstania styczniowego.

Z jednej strony bowiem jest to jedna z najpierwszych legend mojego dzieciństwa; jedno z pierwszych wtajemniczeń w realność tej historii, która dla mnie zaczyna się zawsze tam, na małogoskim polu z Wiernej rzeki Żeromskiego (w której uczyłem się pływać) i kończy na stokach Cytadeli warszawskiej, gdzie razem z Trauguttem powieszono między innymi Romana Żulińskiego (bliskiego krewnego mej praprababki). A wizję tamtych zdarzeń, ich kształt plastyczny już zawsze podpowiadać mi będą przede wszystkim sztychy Grottgera (którym, dzięki Bogu, od małego wypaczano mój gust malarski). Z drugiej strony jednak, dawno opuściwszy kraj lat dziecinnych, nie mogę dziś nie dostrzegać, jak dalece niewystarczająca jest tamta narracja: piękna i straszna zarazem, lecz w gruncie rzeczy sentymentalna aż do fałszu. A wszakże, jak celnie zauważył inny gigant polskiej historiografii, Józef Szujski: Zła historia jest matką złej polityki.

Ujemny bilans
Dziś pytany o bilans tamtej tragedii, powiem bez wahania: jedyne dwa niewątpliwe, realne „osiągnięcia” powstania styczniowego to otwarcie drogi do zjednoczenia Niemiec (do czego niezbędne było Prusakom rozbicie osi Petersburg‑Paryż) i ukonstytuowanie się Pierwszej Międzynarodówki socjalistycznej (która zrodziła się na wiecach poparcia dla rewolucji w Polsce z udziałem Karola Marksa, notabene wielkiego admiratora polskiego insurekcjonizmu). A poza tym?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1665 – zmarł Stefan Czarniecki, wybitny polski dowódca wojskowy, doskonały kawalerzysta, mistrz "wojny szarpanej" (ur. 1599). Podczas potopu szwedzkiego jako jeden z niewielu nie odstąpił Jana Kazimierza. Bronił Krakowa, a po kapitulacji udał się do przebywającego na Śląsku monarchy. Po wyparciu Szwedów i Siedmiogrodzian z Rzeczypospolitej został wysłany do Danii, gdzie jego oddziały wsławiły się zdobyciem Koldyngi i przeprawą na wyspę Alsen.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Rząd przygotował specjalną ofertę dla Polaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji. O planach opowiadała minister Jadwiga Emilewicz. Wśród rozwiązań znalazły się m.in. zachęty podatkowe.  

 

 

Bezpieczeństwo, edukacja antydyskryminacyjna i antyprzemocowa w szkole, wolność artystyczna, hostel interwencyjny – oto elementy deklaracji na rzecz LGBT+ jaką zamierza w poniedziałek podpisać prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.