DZIŚ JEST:   08   GRUDNIA   2019 r.

Niepokalane Poczęcie NMP
Św. Romaryka, opata
Św. Eutychiana, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   TEMAT NUMERU: CO MIESIĄC POWSTANIE

Grzegorz Braun

Męczennicy i prowokatorzy


Trudno rozbierać na zimno, z czym dusza zrosła od kolebki – ta diagnoza wielkiego historyka Waleriana Kalinki najlepiej oddaje stan, w jaki popada niżej podpisany w przededniu sto pięćdziesiątej rocznicy powstania styczniowego.

Z jednej strony bowiem jest to jedna z najpierwszych legend mojego dzieciństwa; jedno z pierwszych wtajemniczeń w realność tej historii, która dla mnie zaczyna się zawsze tam, na małogoskim polu z Wiernej rzeki Żeromskiego (w której uczyłem się pływać) i kończy na stokach Cytadeli warszawskiej, gdzie razem z Trauguttem powieszono między innymi Romana Żulińskiego (bliskiego krewnego mej praprababki). A wizję tamtych zdarzeń, ich kształt plastyczny już zawsze podpowiadać mi będą przede wszystkim sztychy Grottgera (którym, dzięki Bogu, od małego wypaczano mój gust malarski). Z drugiej strony jednak, dawno opuściwszy kraj lat dziecinnych, nie mogę dziś nie dostrzegać, jak dalece niewystarczająca jest tamta narracja: piękna i straszna zarazem, lecz w gruncie rzeczy sentymentalna aż do fałszu. A wszakże, jak celnie zauważył inny gigant polskiej historiografii, Józef Szujski: Zła historia jest matką złej polityki.

Ujemny bilans
Dziś pytany o bilans tamtej tragedii, powiem bez wahania: jedyne dwa niewątpliwe, realne „osiągnięcia” powstania styczniowego to otwarcie drogi do zjednoczenia Niemiec (do czego niezbędne było Prusakom rozbicie osi Petersburg‑Paryż) i ukonstytuowanie się Pierwszej Międzynarodówki socjalistycznej (która zrodziła się na wiecach poparcia dla rewolucji w Polsce z udziałem Karola Marksa, notabene wielkiego admiratora polskiego insurekcjonizmu). A poza tym?

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Każdy kto nadal uważa kwestię jedzenia mięsa za indywidualne preferencje żywieniowe, powinien zobaczyć z jakimi reakcjami spotykają się wpisy na facebookowym profilu Wydawnictwa Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa. W ostatnim czasie, pod postami potwierdzającymi dotychczasowe nauczanie Kościoła w kwestii jedzenia mięsa, ekologii czy praw zwierząt można było zauważyć niespotykany do tej pory poziom krytyki i hejtu.

 
 

Udaje mi się czasem wpływać na ludzi. Po książce „Prowadź swój pług przez kości umarłych” wiele osób do mnie pisało, że dzięki lekturze przestało jeść mięso – mówiła Olga Tokarczuk podczas konferencji noblowskiej w Sztokholmie. Dodała także, że jej apele „mogły nieco wpłynąć na wynik wyborów”.

 

Podczas pobytu w Londynie prezydent Turcji Tayyip Recep Erdoğan wziął udział w otwarciu „pierwszego w Europie meczetu ekologicznego” w Cambridge. Jest to „najlepsza odpowiedź na coraz większą islamofobię” i „symbolem solidarności przeciw dyskryminacji” – przytoczyły brytyjskie media 6 grudnia słowa polityka z jego przemówienia z tej okazji.

 

Jak podaje włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w tym roku Rzym wydalił z terytorium Italii 91 osób – islamskich radykałów.

 

 

Dzisiaj pójdziemy dalej, pójdziemy od śmierci do sądu Bożego. Następny trudny temat. Można powiedzieć, że jeszcze trudniejszy, bo – jak mówiłem w I konferencji –  my się może nie tyle boimy śmierci, co tego wszystkiego, co po śmierci nas czeka. A to co nas czeka zaraz po śmierci to Sąd Boży, spotkanie z naszym kochającym Zbawicielem, ale również sprawiedliwym Sędzią, który będzie wynagradzać za dobre, ale – jak mówi jedna z sześciu Prawd Wiary – za zło będzie karać – zauważa ks. Grzegorz Bliźniak w II części rekolekcji adwentowych portalu PCh24. Zapraszamy!


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.