DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 

Mecenas Kwaśniewski: Inicjatywa nie zmusza do heroicznej postawy i realizuje postulat niekarania kobiet

Mecenas Kwaśniewski: Inicjatywa nie zmusza do heroicznej postawy i realizuje postulat niekarania kobiet
fot. R. Grad

- Gdy mamy na dwóch szalach ważyć życie kobiety i dziecka, z całą pewnością nie możemy nakazać kobiecie poświęcić swojego życia. Obowiązkiem etycznym lekarza jest wówczas ratowanie kobiety jako gwaranta życia dziecka. I to od niej będzie zależało podjęcie decyzji co do ewentualnego poświęcenia się. Ustawa gwarantuje jej możliwość leczenia się, które oczywiście w pewnych sytuacjach może zakończyć się śmiercią dziecka – mówił na antenie Salve TV mec. Jerzy Kwaśniewski, komentujący projekt inicjatywy obywatelskiej „Stop Aborcji”.


Inicjatywa obywatelska „Stop Aborcji" to w ostatnim czasie częsty temat rozmów i komentarzy publicystycznych. Ze względu na niezrozumienie, a także czasami złą wolę, w tym krótkim czasie narosło wokół niej kilka znaków zapytania. Podczas programu „Temat dnia” na antenie Salve TV, mec. Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris, tłumaczył dlaczego inicjatywa powinna realizować postulat niekarania kobiet, a także wyjaśniał nieścisłości związane z rzekomym zmuszaniem kobiet do podejmowania heroicznej postawy, w przypadku zagrożenia ich życia.


- Wprowadzamy pełną prawną ochronę każdego dziecka zarówno przed jak i po urodzeniu. To jest postulat zawarty w Deklaracji Praw Dziecka ONZ, w Konwencji o Prawach Dziecka i potwierdzony polskim orzecznictwem konstytucyjnym, chociażby orzeczeniem Trybunału z 1997 roku, w którym była mowa o tym, że każde dziecko, również w okresie prenatalnym swego rozwoju, podlega prawnej ochronie. Jego prawo do życia podlega więc ochronie Konstytucji. Chcemy wprowadzić pełną ochronę życia. To oczywiście wiąże się z koniecznością wykreślenia z obowiązującego systemu prawa tzw. wyjątków aborcyjnych czyli sytuacji, w których w imię innych nieproporcjonalnych wartości odmawia się małemu człowiekowi prawa do życia – powiedział mec. Jerzy Kwaśniewski.


Zastępca pełnomocnika Inicjatywy Obywatelskiej zauważył również, że w sytuacji gdy życie kobiety jest zagrożone, ustawa realizuje to co wynika z innych norm prawa.


- Gdy mamy na dwóch szalach ważyć życie kobiety i życie dziecka, z całą pewnością nie możemy nakazać kobiecie poświęcić swojego życia. Obowiązkiem etycznym lekarza jest wówczas ratować życie kobiety jako gwaranta życia dziecka. I to od niej będzie zależało podjęcie decyzji co do ewentualnego poświęcenia się. Ustawa gwarantuje jej możliwość leczenia się, które oczywiście w pewnych sytuacjach może zakończyć się śmiercią dziecka – zaznaczył.


W tym kontekście zwrócono również uwagę na czasami pojawiającą się opinię, jakoby aborcja była formą leczenia kobiety. Wychodząc naprzeciw tym opiniom, mec. Kwaśniewski przypomniał, że zgodnie z Deklaracją Dublińską, podpisaną przez prawie 1000 lekarzy, w tym większość ginekologów, aborcja nigdy nie jest środkiem leczniczym. Sama w sobie nie leczy i nie powinna być tak traktowana.


W dalszej części programu prezes Instytutu Ordo Iuris obnażył jedną z najczęściej pojawiających się nieprawdziwych informacji, dotyczących Inicjatywy „Stop Aborcji”, zgodnie z którą ustawodawca rzekomo będzie zmuszał do karania kobiety nawet w sytuacji nieświadomego poronienia. Zdaniem Kwaśniewskiego, Inicjatywa w pełni realizuje postulat niekarania kobiet, a jednocześnie likwiduje automatyczną bezkarność, będącą pokłosiem komunistycznej tradycji prawnej.


 - Musimy podkreślić, że projekt Inicjatywy Obywatelskiej jest tym właściwym środkiem niekarania kobiet. To właśnie inicjatywa obywatelska występuje z odpowiednimi narzędziami, aby nie karać kobiet. Przede wszystkim jasno wskazujemy, że dziecko poczęte obejmujemy prawnokarną ochroną. Na dzień dzisiejszy dziecko poczęte w ogóle nie jest nią objęte. Skoro w prenatalnej fazie rozwoju rozpoznajemy dziecko, musimy się zastanowić jakie sankcje należy wprowadzić w przypadku naruszenie jego prawa do życia. Oczywiście ta sankcja dotyczy przede wszystkim pomocników tzn. lekarzy, osoby nakłaniające do popełnienia aborcji itp. Kobieta jest wyłączona z karalności gdy chodzi o nieumyślne zabicie dziecka poczętego. Mówię tutaj np. o nieostrożności jakim byłoby uprawianie sportu ekstremalnego. Natomiast jeżeli kobieta dobrowolnie dokonuje zamachu na życie swojego dziecka, tam dajemy sądowi najdalej idącą elastyczność rozpoznania jej sytuacji – powiedział mec. Kwaśniewski.


Prezes Instytutu Ordo Iuris wyjaśnił także różnice między możliwością niekarania kobiet, którą gwarantuje projekt Inicjatywy Obywatelskiej, a automatyczną bezkarnością, będącą reliktem komunistycznej doktryny prawnej. Zgodnie z ustawą, sąd bez warunków wstępnych ma możliwość złagodzenia lub odstąpienia od wymierzenia kary, w zależności od okoliczności.


- Musimy zwrócić uwagę na pewien fundamentalny rozdział. Mówimy o niekaraniu kobiet i mówimy o gwarancji automatycznej bezkarności. Ta sytuacja automatycznej bezkarności jest formą pozbawienia dziecka podmiotowości i zrodziła się w Związku Sowieckim w 1954 r. W Polsce rzecznikiem tej formy bezkarności była Helena Wolińska, która w swoim doktoracie napisała, że „przekreślenie karalności ciężarnej jest równocześnie przekreśleniem ochrony prawnej życia płodu.” Ponad ¾ krajów świata powierza wymiarowi sprawiedliwości możliwość odstąpienia od wymierzenia kary czyli niekarania kobiet. My również chcemy to przekazać w ręce wymiaru sprawiedliwości.


 

Źródło: Salve TV

POz
 


DATA: 2016-04-29 12:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jakie zło popełniło dziecko, które zostało poczęte z gwałtu,że aż tylu domaga się jego śmierci? Już w wyniku takiego poczęcia to dziecko (przecież nie tylko matka) zostało bardzo skrzywdzone. Zabicie go nie może naprawić krzywdy, jaką jego matce wyrządzono. Jest natomiast szansa, że to ono tę krzywdę naprawi. O ile się go nie zabije.
ponad 2 lata temu / Mada
 
@yeti: jak zwykle. Zagróź moderatorom że będziesz im przypiekał stópki ;)
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
Rozczarowany @. Brak mojego wpisu.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@yeti: samozwańcem-wybrańcem sam się czynisz, a że fałszywie, to poznaję po twoich owocach - dążeniach do legalizacji rozwodów i zabijania dzieci. Ten sposób poznawania (tzn. "po owocach") zalecił sam Pan Jezus.
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 
[email protected]"Biały kamyk " i "Gwiazda zaranna "które otrzymałem ,czynią mnie "samozwańcem -wybrańcem "?.
ponad 2 lata temu / yeti
 
@yeti: tiaaaa, skoro nikt nie zna lepiej sytuacji świata niż ty, to dlaczego nie znasz FAKTÓW z tego świata o których pisałem i tu, i w innych wątkach? Także, dlaczego "zapominasz" swoich własnych słów i ode mnie żądasz ich wskazania, co przecież uczyniłem w innym wątku? Nie wspominając o tym co ukazałem w tym wątku - że LOGICZNĄ konsekwencją twojego domagania się pozwolenia zabicia dziecka poczętego w wyniku gwałtu powinno być zezwolenie na każde zabicie dziecka gdy zostało ono poczęte niegodnie, a nawet gdy jest po prostu niechciane. Tego też nie zauważyłeś (albo udajesz że nie zauważyłeś?). Czyli, jak widać, nawet taka nic nie znacząca owieczka jak ja znam sytuację tego świata lepiej od ciebie. Ale mimo to, nie jestem na tyle odurzony by uważać się za "samozwańca-wybrańca".
ponad 2 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "42906"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.