DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Prezes Ordo Iuris o decyzji ws. naklejki o LGBT i zamachu na wolność prasy

Prezes Ordo Iuris o decyzji ws. naklejki o LGBT i zamachu na wolność prasy
Mecenas Jerzy Kwaśniewski. Fot. Puls Biznesu / Forum

„Zamach na prasę i zamach na wolność debaty na temat ruchu politycznego LGBT się nie powiódł, ale jest bardzo przykrym precedensem stwierdzającym: „krytyka tego konkretnego ruchu politycznego, ruchu LGBT, jest niedopuszczalna w oczach sądu” – mówi mec. Jerzy Kwaśniewski. Prezes Ordo Iuris komentuje decyzję sądu o wstrzymaniu dystrybucji wydania „Gazety Polskiej”, do której dołączona miała być naklejka „Strefa wolna od LGBT”.

 

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o wstrzymaniu kolportażu najnowszego numeru „Gazety Polskiej”, do którego dołączono naklejkę o treści „Strefa wolna od LGBT”. Decyzja Sądu wywołała oburzenie wydawcy. Redaktor naczelny tygodnika porównał decyzję Sądu do cenzury w czasach PRL, kiedy nie można było krytykować ideologii marksistowskiej. O cenzurze prewencyjnej w tym przypadku mówi również mec. Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Ordo Iuris, który w rozmowie z PCh24.pl mówi o wątpliwościach co do zasadności decyzji Sądu.

 

– Po pierwsze mamy do czynienia z zabezpieczeniem, które może być ewentualnie udzielone uprawdopodobnionym roszczeniom, a w tej sytuacji istnieje ogromna wątpliwość czy istnieje jakiekolwiek roszczenie. Dlatego, że doktryna prawa cywilnego od wielu lat wskazuje, że żeby było roszczenie z naruszenia dóbr osobistych, to należy naruszyć dobra osobiste konkretnej osoby, zaadresowane konkretnie do tej osoby komunikatu. Jakakolwiek krytyka skierowana wobec grupy nie rodzi roszczeń indywidualnej osoby z tytułu dóbr osobistych, no chyba, że sama grupa jest jakoś bardzo doprecyzowana przez nazwę firmy – mówi mec. Jerzy Kwaśniewski. – A zatem jeśli mamy poważną wątpliwość co do istnienia roszczenia to nie można go zabezpieczać, bo nie ma przesłanki uprawdopodobnienia wymaganej kodeksem postępowania cywilnego – precyzuje adwokat.

 

Prawnik jest również zdania, że decyzja Sądu była „zamachem na prasę i zamachem na wolność debaty na temat ruchu politycznego LGBT”, który w opinii mec. Kwaśniewskiego, ostatecznie się nie powiódł. – Wyobraźmy sobie co by się stało gdybym wykorzystał to samo orzeczenie i zażądał zakazu publikacji tygodnika „Newsweeka” albo „Polityki” np. na wieść o tym, że znajdzie się tam artykuł krytyczny wobec Kościoła katolickiego. Jako katolik bym zażądał zakazu dystrybucji tygodnika z tym artykułem. To właśnie są elementy cenzury prewencyjnej, które są paraliżujące dla prasy i niedopuszczalne w świetle konstytucji – mówi.

 

Prezes Ordo Iuris podkreśla również, że w tej sytuacji „udzielenie takiej formy zabezpieczenia, poprzez zakaz dystrybucji jakiegoś komunikatu w ramach wypowiedzi publicznej zmierza wprost do zaspokojenia w pełni roszczeń”.

 

– A zatem zabezpieczenie powinno co najwyżej do tego, aby umożliwić realizację roszczeń tej strony, która pozywa. W tej sytuacji to zabezpieczenie idzie za daleko i jest formą cenzury prewencyjnej. Cenzura prewencyjna jest konstytucyjnie zakazana i niedopuszczalna w świetle europejskiej konwencji praw człowieka i to wielokrotnie potwierdzał Trybunał w Strasbourgu. W szczególności wobec prasy należy być ostrożnym – tłumaczy mec. Jerzy Kwaśniewski.

 

Prawnik jest również zaskoczony prędkością wydania decyzji przez Sąd Okręgowy w Warszawie. – Absolutnie zaskakuje tempo wydania postanowienia o orzeczeniu. Zwykły obywatel starający się o zabezpieczenie swojego powództwa przed warszawskim Sądem czeka na nie tygodniami. Fakt, że w tej konkretnej sytuacji dochodzi do zabezpieczenia w takim tempie świadczy wprost, w mojej opinii, o szczególnym potraktowaniu przez Sąd co z kolei budzi poważne wątpliwości co do bezstronności samego Sądu w tej sprawie – podkreśla.

 

Prezes Ordo Iuris w rozmowie z PCh24.pl zauważa również, że zabezpieczenie jest także nieskuteczne. Wynika to z faktu, że część nakładu „Gazety Polskiej” jest kolportowana z naklejką o innej treści niż opisana w postanowieniu, a zatem postanowienie nie dotyczy tej części nakładu. – Ponadto, takie postanowienie o zabezpieczeniu musi być doręczone wydawnictwu pocztą, dopiero wówczas może być wykonywane. Niezależnie od tego wydawca może złożyć od niego zażalenie do sądu wyższej instancji. W związku z tym zanim ta cała procedura zostanie przeprowadzona, rzecz jasna cały nakład zostanie wyprzedany – mówi mec. Kwaśniewski.

 

 

Źródło: własne PCh24.pl

WMa

 


DATA: 2019-07-26 10:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Izydor Oracz Pan tak na poważnie? Mononolit kulturowy? Czyli co? Łemkowie,Ślązacy,Kaszubi,Tatarzy i inne mniejszości nie mają prawa kultywować swoich rodzimych tradycji,bo nie są polskie?
ponad 1 rok temu / ollek
 
@Izydor Oracz 90 % to ludzie ochrzczeni. 40 % uczęszcza na Mszę św. co niedzielę. Reszta to ateiści albo katolik obyczajowy co pójdzie na chrzest, komunię ,ślub czy pogrzeb. Pod względem obyczaju jest jednolitość. A z religią tak jak widać. A czemu Ty chcesz kogoś do czegoś zmuszać?
ponad 1 rok temu / trooper
 
zmusić? a co to by było warte?
ponad 1 rok temu / do Izydor Oracz
 
@trooper. A co z religią? Wiem mamy jakiś margines Tatarów, Ormian, protestantów. Ale z ponad 90% ochrzczonych niedzielny obowiązek mszy wypełnia niecała połowa. Jak zmusić resztę do praktykowania?
ponad 1 rok temu / Izydor Oracz
 
@Izydor Oracz Ludzie różnią się między sobą i to co napisałeś nie ma nic wspólnego z byciem monolitem. Tu są kwestie poglądów, a poglądy każdy ma inne. Polska jest monolitem kulturowym, bo 9x % Polaków mówi po polsku, zachowania i obyczaje również mamy podobne do siebie, kulturowe zwyczaje np. wigilia, wielkanocne śniadania, komunie, chrzciny przebiegają podobnie. Ponadto Polska to powyżej 90 % Polacy albo osoby co się tak deklarują. Tutaj napisałeś kwestię poglądów, gdzie monolityczności nie ma nigdzie. Oprócz tego Polacy nie są monolitem w kwestii politycznej gdzie naród rozbity jest praktycznie na dwa obozy.
ponad 1 rok temu / trooper
 
@trooper Polska nie jest monolitem. 3% Polaków jest orientacji homo, ale już 30% nie ma lub nie chce mieć dzieci. Ponad 50% Polaków wogóle nie chodzi do kościoła. 70% odmówiło by służby wojskowej - to jest monolit?
ponad 1 rok temu / Izydor Oracz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.