DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Mec. Kwaśniewski: 9 osób w małym sklepie, w ogromnym kościele - tylko 5. Dlaczego?

Mec. Kwaśniewski: 9 osób w małym sklepie, w ogromnym kościele - tylko 5. Dlaczego?
fot. R. Grad

Czy polskie władze nie posunęły się za daleko wprowadzając tak radykalne ograniczenia publicznych i zbiorowych praktyk religijnych? W ocenie prezesa Ordo Iuris mec. Jerzego Kwaśniewskiego trzeba otwarcie pytać o zasadność obostrzeń nałożonych na Kościół w naszym kraju.

 

O tym problemie mec. Jerzy Kwaśniewski mówił w rozmowie z portalem „DoRzeczy.pl”. Jak podkreślił, w Polsce w odpowiedzi na epidemię koronawirusa funkcjonują jedne z najostrzejszych rozwiązań w Europie – i przykład krajów azjatyckich pokazuje, że surowe i zdecydowane działania są skuteczne. Rodzą jednak wiele pytań: zwłaszcza w kontekście problemu publicznych i zbiorowych praktyk religijnych.

 

- Czy tak daleko idące ograniczenia, tak wcześnie wprowadzone, nie są nieproporcjonalne do zagrożenia? I czy władza nie dopuściła się nieproporcjonalnego ograniczenia praktyk religijnych, podczas gdy inne obszary życia społecznego nie doznały tak wyraźnych interwencji? - zapytał mecenas. Jak dodał, wolność uczestnictwa w publicznych ceremoniach i praktykach religijnych jest elementem konstytucyjnego podstawowego prawa, jakim jest wolność religijna.

 

- Obostrzenia polegające na ograniczeniu najpierw do 50 osób, potem do 5 zostały przyjęte bardzo wcześnie. Poza tym nie wprowadzono różnicowania, co do kubatury budynków sakralnych. Jest ogromna różnica pomiędzy niewielkim kościółkiem czy kaplicą, a Świątynią Opatrzności Bożej - wskazał prezes Ordo Iuris. Ograniczenie jest też nieproporcjonalne do innych sfer życia. W sklepach, nawet malutkich, może przebywać do 3 osób na kasę, działającą czy nie. Tymczasem nawet w ogromnym kościele może być jedynie pięciu wiernych.

 

Kwaśniewski zauważył, że kościoły zamykano także podczas epidemii w przeszłości, tak podczas pandemii hiszpanki przed stu laty, jak i w wiekach XVIII i XIX. Z drugiej strony odbywało się to zawsze w dużym napięciu między władzami kościelną a świecką, a częstokroć praktyk religijnych bynajmniej nie zakazywano, podkreślił. - Dziś też to nie jest kwestia tego, czy w ogóle świątynie zamykać, ale o wyważenie proporcji. Jeszcze niedawno działały bez problemu wielkie markety, czy markety budowlane. Bez przeszkód jeździła komunikacja miejska, a nawet dochodziło do zagęszczania pasażerów poprzez zmniejszenie liczby kursujących autobusów. Pytanie więc, czy skala obostrzeń wobec Kościoła była adekwatna do zagrożenia i proporcjonalna do ograniczeń wobec innych sfer życia społecznego - wskazał prawnik.

 

Mecenas mówił też o problemie wyborów prezydenckich. W jego ocenie sporne jest, czy zaistniały przesłanki uzasadniające wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, który automatycznie oznaczałby przesunięcie wyborów. Kwaśniewski zwrócił uwagę, że także pomysł głosowania korespondencyjnego nie jest wolny od problemów, bo do wyborów jest już niedaleko. Gdy w przeszłości próbowano wdrażać zmiany prawa wyborczego w zaawansowanym okresie kampanii wyborczej, to Trybunał Konstytucyjny odrzucał to jako niekonstytucyjne, domagając się zachowania sześciomiesięcznej vacatio legis. Z drugiej strony zachowywał zawsze furtkę na nadzwyczajne okoliczności i do tego według prezesa Ordo Iuris będą zapewne odwoływać się zwolennicy zmian w prawie wyborczym.

 

 

Źródło: DoRzeczy.pl

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-03 08:44
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

lepiej zakazać niż bez zakazu zastać puste kościoły
9 miesięcy temu / czy tak?
 
Panie mecenasie, gorzko mi to przechodzi przez gardło, ale nasza hierarchia jakby nie była z tego świata. Wykazali się brakiem odwagi do rozmów umożliwiających zorganizowanie dostępu w inny sposób wiernym udział w nabożeństwach. Nie chcą, czy nie potrafią wyjść naprzeciw potrzebom? Trudno to powiedzieć, ale wypowiedzi zarówno prymasa, jak i przewodniczącego episkopatu sa porażające. Okazuje się, ze tzw. góra, ale tez wielu podległych im kapłanów nie rozumie duszpasterzowania. Jak zobaczyłam w kościele koncelebrę kilku księży, to prawie zasłabłam. A nie można było odprawić mszy św, przez jednego kapłana i następnie kolejnego i tak dalej, by umożliwić choćby kilku innym wiernym uczestniczenie we mszy św.? Wszystko można logistycznie zorganizować. A, że jest z tym trochę zachodu? A kto mówił, że ma być miło, łatwo i przyjemnie?Kościół Katolicki mnie zawiódł już dawno, ale teraz jestem pewna, że moja diagnoza była słuszna.
9 miesięcy temu / Mela
 
Odp. Dla [email protected] : z Ordo Iuris jestem od dawna i wspieram go także finansowo, a więc mam prawo zwracać uwagę . Kwaśniewskiemu na co idą moje pieniądze. Natomiast szanowna Pani "dużo ryczy, a mało mleka daje", że i ja podeprę się polskim przysłowiem, bo to pani przysłowie, o tym eunuchu to chyba islamskie ? Daj Boże zdrowia, bo na rozum za późno.
9 miesięcy temu / Stas57
 
Dostałeś w policzek, nadstaw drugi - tak można ocenić aktualną dewizę episkopatu wobec decyzji rządu tak zwanej dobrej zmiany. W Niedzielę Palmową ludzie hurmem ruszą na zakupy do otwartych tego dnia marketów,co nie będzie przez władzę uznane za zagrożenie, ale wara im od kościoła, bo mamy epidemię. Naczelnicy polskiego episkopatu widocznie zapomnieli kto i kiedy powiedział non possumus.
9 miesięcy temu / TED
 
wiem że sklepy są odkażane ,czy kościoły też? bo grypa katary i inne choroby nie poszły na urlop a chodzi o to żeby nie zatkać służby zdrowia .Zgadzam się ze zdaniem abp Paolo Pezzi
9 miesięcy temu / lil
 
Do wojtek: Pytasz, czy strażnik przed kościołem będzie wpuszczał? No tak właśnie jest dzisiaj, kościelny otwiera kościół, wpuszcza 5 osób i zamyka. No to dokładnie tak samo mógłby wpuścić 15, czy 30 bez uszczerbku dla izolacji. A reszta oczywiście, że czeka, ja ostatnio przyszedłem na 9 i czekałem do Mszy o 10. To jest po prostu uderzenie w Kościół, szatańska sprawa.
9 miesięcy temu / Mat
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.