DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Mec. Jerzy Kwaśniewski o akcji „My chcemy Boga”: Nie wolno ograniczać wolności religii

Mec. Jerzy Kwaśniewski o akcji „My chcemy Boga”: Nie wolno ograniczać wolności religii
Mecenas Jerzy Kwaśniewski. Fot. Puls Biznesu / Forum

Analizy Instytutu Ordo Iuris dowodzą, że historycznie Kościół był zawsze gotów do racjonalnego ograniczania zbiorowych praktyk religijnych w dobie epidemii. Ważne jednak, aby takie ograniczenia miały charakter decyzji własnych Kościoła, którego niezależność jest ważną zasadą konstytucyjną i konkordatową.

 

Wszelkie ograniczenia w dostępie do sakramentów muszą być także adekwatne do zagrożenia i proporcjonalne do ograniczeń zalecanych w innych obszarach życia gospodarczego i kulturowego. Dlatego tak zdecydowanie krytykowaliśmy faktyczne wykluczenie wolności praktyk religijnych, jakie miało miejsce na początku stanu epidemii.

 

Z tego samego powodu pozostaję krytyczny wobec pominięcia w długofalowym rządowym planie zwanym „Nową normalnością” jednoznacznego postanowienia o zwróceniu wierzącym i Kościołowi pełni wolności religii, w tym wolności samodecydowania o bezpiecznych formach sprawowania kultu.

 

Mam nadzieję, że petycja „My chcemy Boga!” skłoni rządzących do korekty ogłoszonych planów. Również z szacunku do rangi wolności praktyk religijnych, której w świetle postanowień Konstytucji RP nie wolno ograniczać ani w stanie klęski żywiołowej, ani nawet w stanie wyjątkowym i wojennym.

 

mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris

 

Kliknij i podpisz petycję My chcemy Boga!

Czytaj także:
DATA: 2020-05-05 16:06
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co za stek bzdur! O ograniczaniu wolności religijnej mówi się odnośnie polityki totalitarnej w pewnych państwach a nie w czasach epidemii. Proponuje petycję o zniesienie ograniczenia wolności kinomanów.
8 miesięcy temu / Nick
 
Jak się panu mecenasowi PIS nie podoba, to niech sobie zagłosuje Gender Trzaskowskiego.
8 miesięcy temu / kat
 
Skoro nie wolno panie prawnik to do prokuratora podaj tego czy tych co tak ustanowili. Kto Cię zrobił prawnikiem. indeks za słoiki lub smalec???
8 miesięcy temu / mecanasik
 
Po co tak "ostro i po bandzie" z tą krytyką, czyż rzeczywistość nie jest bardziej skomplikowana?
8 miesięcy temu / t
 
Pozwolę sobie zwrócić uwagę Panu Mecenasowi Kwaśniewskiemu, że skutkiem olbrzymiego zła w postaci gremialnego porzucenia katolickiego kultu przez Pasterzy Kościoła pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku, jest opustoszenie świątyń, co odsłoniło obłudę fałszywej religii, wznoszonej pieczołowicie m.in. przy pomocy reformowanego rytu oraz błędnej doktryny. Katolik nie może więc walczyć o przywrócenie do świątyń skorumpowanego kultu - zła, które było i jest źródłem wielorakich nadużyć, ostatnio tzw. komunii na rękę. Poza tym Pan Mecenas posługuje się w swej argumentacji tu i ówdzie wolnomularską ideą "wolności religii", która stała się narzędziem realizacji planu odebrania Kościołowi należnego miejsca w społeczeństwie. Nie może też raczej Pan Mecenas nie zauważyć, że sprawowanie kultu w świątyniach katolickich zostało zakwalifikowane przez Kierownictwo Pandemii oraz przez posłuszne warszawskie władze, jako niedozwolone i ZALEDWIE OPCJONALNE zgromadzenie publiczne.
8 miesięcy temu / Murem
 
Nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego Konferencja Episkopatu Polski, ani też Nuncjatura Apostolska nie zareagowały na naruszenie przez rząd RP ratyfikowanej umowy międzynarodowej jaką jest Konkordat na samym początku, gdy wprowadzano pierwsze ograniczenia związane z udziałem w Eucharystii i to w sytuacji gdy art. 8 ust. 1 tegoż Konkordatu wprowadził bezwzględną zasadę wolności w sprawowaniu przez katolików kultu religijnego. Ordo Iuris chyba za mało podnosi kwestię pierwszeństwa ratyfikowanej umowy konkordatowej nad "zwykłymi" ustawami.
8 miesięcy temu / Krzysztof
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.