DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 

Mazowsze: rośnie liczba zakażeń HIV

Mazowsze: rośnie liczba zakażeń HIV
fot. qetwired/sxc.hu

W 2011 roku wykryto około 400 nowych przypadków zakażeń wirusem HIV na Mazowszu. Jest to rekord w skali całego kraju. Służby wojewody mazowieckiego są przekonane, że migracja turystów podczas Euro 2012 może być czynnikiem, który jeszcze zwiększy liczbę infekcji. 

Wspólna organizacja imprezy sportowej oraz przyjazd do Polski wielu kibiców z Europy Wschodniej powinny zmusić do większej czujności i niepodejmowania ryzykownych zachowań ? podkreśla dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. W opinii Krajowego Centrum ds. AIDS, na terenie Rosji i Ukrainy dochodzi do zwiększonej liczby zakażeń (w latach 2007-2008 ich liczba wzrosła o 66 proc.). Jednoczenie dostęp do leków antyretrowirusowych jest w tych państwach niewielki.

Jak podkreśla Cholewińska-Szymańska, Polska była do niedawna krajem, który dobrze radził sobie z epidemią HIV/AIDS i sytuacja w naszym kraju była stabilna. Jednak w zeszłym roku po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła tysiąc - odnotowano ich ponad 1,3 tys. W jej opinii woj. mazowieckie na tle kraju plasuje się wysoko pod względem liczby nowych zakażeń, dlatego niezbędne są działania, które ograniczą epidemię i odwrócą tendencję wzrostową.

Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej zauważa, że nowe zakażenia odnotowywane są przede wszystkim wśród młodych ludzi. Bartczak przypomina jednocześnie, że główną drogą zakażenia są kontakty seksualne, co świadczy o tym, że młodzież nie ma podstawowej wiedzy na temat HIV/AIDS i nie odnosi możliwości zakażenia do siebie. 

Obecnie na Mazowszu populacja zidentyfikowanych zakażonych liczy ok. półtora tysiąca. W rzeczywistości liczby te są wyższe. Ujawnione dane obejmują jedynie osoby, u których przeprowadzono testy na obecność wirusa. Jak podkreśla Ivetta Biały, rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego, z powodu wciąż rozszerzającego się problemu powołany został specjalny zespół, który będzie zajmował się wdrażaniem w życie Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

Źródło: Radio Plus Radom, mazowieckie.pl


DATA: 2012-03-13 16:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.