DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Mauzoleum Armii Czerwonej w Trzciance zdemontowane. MSZ Rosji: to niedopuszczalna samowola

Mauzoleum Armii Czerwonej w Trzciance zdemontowane. MSZ Rosji: to niedopuszczalna samowola
Wyburzanie Mauzoleum Armii Czerwonej w Trzciance. Fot. twitter.com /@VKouprich

„Władze wielkopolskiej Trzcianki miały prawo do demontażu mauzoleum żołnierzy Armii Czerwonej”, oświadczyło we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Do zburzenia mauzoleum doszło w miniony piątek. Było to związane z planowaną rewitalizacją placu Pocztowego.

 

„Prace powyższe zostały poprzedzone dokładnymi badaniami georadarowymi i elektrooporowymi, a także odwiertami, przeprowadzonymi na terenie mauzoleum przez władze miejskie, pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. Nie stwierdziły one obecności żadnych ludzkich szczątków na tym obszarze”, napisano w komunikacie MKiDN. Podkreślono, że „demontaż pomnika był konieczny”.

 

„Badania potwierdziły zatem, że przeprowadzone w 1953 r. przez Polski Czerwony Krzyż ekshumacje ówcześnie znajdujących się tam żołnierzy Armii Czerwonej, pochowanych następnie na cmentarzu wojennym w Pile, zostały dokonane w sposób kompletny”, dodano.

 

„Minister KiDN mając powyższe na uwadze, uznał, iż zagadnienie nie dotyczy przypisanych mu kompetencji w zakresie wykonywania umowy polsko-rosyjskiej z 1994 r., a władze Trzcianki są w pełni uprawnione do rozpoczęcia prac inwestycyjnych i demontażu mauzoleum, będącego de facto i de jure jedynie upamiętnieniem symbolicznym”, napisano. Dodano także, że o statusie tego obiektu ministerstwo informowało Ambasadę Federacji Rosyjskiej.

 

Po informacjach o wyburzeniu obiektu do sprawy odniosła się strona rosyjska, która podkreśliła, że wyraża swój „stanowczy protest” w związku z likwidacją mauzoleum. „Niejednokrotnie oficjalnie wskazywaliśmy stronie polskiej na to, że takie działania zaprzeczałyby rosyjsko-polskiej umowie międzyrządowej z 1994 roku o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji”, zaznaczono w oświadczeniu rosyjskiej ambasady. W komunikacie podkreślono, że Polska „nie przedstawiła poważnych argumentów na rzecz likwidacji lub przeniesienia tego memoriału”, a według dokumentów posiadanych przez ambasadę „pod mauzoleum nadal znajdują się groby żołnierzy Armii Czerwonej, co nadaje jeszcze bardziej nieprawny i niemoralny charakter akcji jego zburzenia”.

 

Z kolei MSZ Rosji zarzuciło władzom polskim „samowolę” dotyczącą „wszelkich obiektów memorialnych radzieckich i rosyjskich”. Dodało, iż „jest to niedopuszczalne z punktu widzenia obowiązujących dokumentów międzypaństwowych i międzyrządowych”. Nazywając likwidację mauzoleum w Trzciance „oburzającym incydentem”, MSZ oświadczyło też, że uważa go za „bezpośrednie następstwo oraz ilustrację antyrosyjskiej polityki władz Polski”.

 

Źródło: www.gov.pl / Polsat News

TK


DATA: 2019-09-18 13:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@myślę. Co to znaczy "będziecie...". A ty nie Polak?
8 miesięcy temu / Ajot
 
Brak odnalezienia jakichkolwiek dokumentów w archiwum w Pile uznano za brak pochowania jakichkolwiek szczątków w mauzoleum w Trzciance. Dokumenty wyraźnie wskazują tymczasem, że w zbiorowej mogile w Trzciance spoczywają ciała 56 żołnierzy radzieckich, w tym 16 zidentyfikowanych z imienia i nazwiska. W kwietniu 1953 roku dokonano na cmentarzu w Trzciance ekshumacji, której wyniki również potwierdzają fakt pozostawienia szczątków wszystkich 56 żołnierzy w mauzoleum. ...tak...tak katolicznicy zidiciali patryjoci. Nie macie prawa domagać się ekshumacji w Rosji, skoro wy tak postępujecie!
8 miesięcy temu / Ana
 
Rosja, może wpierw PRZEPRASZAM?
8 miesięcy temu / Andy
 
mysle...W co raczej wątpię- podobna niewdziecznosć spotyka nas za demontaż symboli nazistowskich po wojnie? Obydwaj najeźdźcy są siebie warci, POdkulony ogonie ....
8 miesięcy temu / Życzliwy
 
Tylko idiota nie demontuje symboli najeżdzcy...a jakie to ważne ,widac i słychać po jazgocie rosyjskim i ich pożytecznych idiotów w Polsce
8 miesięcy temu / Do karoluf
 
czekamy na podobną akcję z Muzeum Polin. Oni też nam wolności nie przywieźli. Odważycie się?
8 miesięcy temu / Ana
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.