DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Matki coraz częściej podejmują aktywność zawodową. Mit 500+ upada

Matki coraz częściej podejmują aktywność zawodową. Mit 500+ upada
fot. pixabay.com

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku spadła liczba matek, które postanowiły zajmować się swoimi rodzinami pracując w domu. Liczba kobiet niepodejmujących pracy zawodowej ze względów rodzinnych wyniosła ponad 1,5 miliona.


W porównaniu do ubiegłego roku liczba matek biernych zawodowo spadła zmniejszyła się o 30 tys. Różnica ta jest o tyle istotna, iż w ubiegłym roku grupa kobiet postanawiających po porodzie zajmować się domem, stale rosła. Z powodu zobowiązań wobec własnych rodzin z aktywności zawodowej zrezygnowało wówczas 148 tys. matek.

 

Wpływ na to – zdaniem ekspertów – miał mieć startujący wówczas program „Rodzina 500 plus”, a środki finansowe otrzymywane w ramach programu mogły demotywować kobiety, szczególnie wielodzietne, do podejmowania pracy zawodowej. Żadne dane nie potwierdzają jednak tej krzywdzącej tezy. Badania prowadzone m.in. przez NBP wykazały, że zaledwie w 14 proc. firm program „500 plus” mógł wpłynąć na decyzję o przerwaniu aktywności zawodowej kobiet.


Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż aktywność matek na rynku pracy nie zawsze wynika z powodu ich ambicji zawodowych, natomiast często powodowana jest sytuacją finansową rodziny.

 

 

 

 

Źródło: rmf24.pl
om
DATA: 2017-08-01 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdy w Anglii rodziło się wiecej polskich dzieci to zachwalano tamtejszy system, że wspiera rodzinę. Gdy wprowadzono w Polsce 500+ to jest żle. Ludzie pomyślcie trochę, sprawa pracy zawodowej kobiet to zupełnie inny temat.
ponad 3 lata temu / Zofia
 
@Marcus przesadzasz. PiS jest partią socjalistyczną: nie obniża podatków, woli dawać pieniądze niż zabierać mniej. Stąd takie a nie inne rozwiązanie problemu. A dodatki na dzieci są w innych krajach także więc to nic nowego.
ponad 3 lata temu / Kasai
 
@Kwiat przesadzasz. O ile nie mówimy o małych dzieciach to np. 3 latek może iść już do przedszkola i naprawdę na tym nie ucierpi (oczywiście to wszystko zależy do dziecka czy jest gotowe). Chyba lepiej by mama pracowała niż gdyby mieli mieć problemy finansowe. Zaznaczam - mówię o dzieciach przedszkolnych i wyżej.
ponad 3 lata temu / Kasai
 
500+ to mit od samego początku, ponieważ jego zasadniczym celem było uciszenie "ciemnej masy" po wygranych wyborach. Żeby nie było, sam głosowałem na PiS, ale trzeba sobie szczerze powiedzieć, że dla naszych zadłużonych rodzin, 500+ to po prostu za mało. Ludzie muszą zacząć więcej zarabiać, a w tym zakresie nic się nie zmienia. A o tym, że 500+ to kiełbasa wyborcza świadczy wypowiedź Rafalskiej, która ogłosiła niedawno, że najbliższe planowane zmiany, przewiduje w 2019 roku. Czyli w roku wyborów :)
ponad 3 lata temu / Marcus
 
Czyli co najmniej 30 tys. dzieci nie ma w domu swojej mamy. Rzeczywiście, powód do radości... Na dłuższą metę część z tych rodzin się przez to porozpada.
ponad 3 lata temu / Kwiat
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.