DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   TEMAT NUMERU: NADZIEJA W FATIMIE

Ks. Alfredo Morselli

Matka ukryta


Do zagłębienia się w sekret Matki ukrytej i zaciągnięcia się w szeregi dzielnych szermierzy i wiernych sług Jezusa Chrystusa potrzebna jest łaska i światłość Ducha Świętego. Oznacza to modlitwę i rozważania nad Traktatem o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny świętego Ludwika Marii Grignion de Montfort.

 

Święty Ludwik Maria Grignion de Montfort, obwieściwszy we wstępie do Traktatu o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny ogólne założenie, że przez Najświętszą Maryję Pannę przyszedł na świat Jezus Chrystus i przez Nią też chce w świecie panować, z miejsca przedstawia na to dowody, prowadząc rozważania o Matce ukrytej i tajemniczej.

 

Na pierwszy rzut oka umyka logiczny związek pomiędzy obydwoma zagadnieniami. Święty pośpiech autora skłania go do pominięcia łączącej je relacji, która wyjaśniałaby powód ich zestawienia. Święty, w nadprzyrodzony sposób ostrzeżony o rychłej śmierci, ukrywa się w grotach Mervent i Saint‑Eloi, aby jeszcze bardziej ożywić swoją miłość – jakby nie wystarczały lata przeżyte na modlitwie i apostolacie, w prześladowaniu – i zachować na piśmie to, co głosił przez całe życie. Wie, że pozostało mu niewiele czasu, przeto spieszy się, by dojść do sedna (wyjaśnić prawdziwe nabożeństwo do Maryi i doskonałe zawierzenie Jezusowi za Jej pośrednictwem). Zadaniem czytelnika jest rozgryzienie skrótów myślowych i pojęcie związku łączącego dwie zasadnicze idee Traktatu (posuwanie się historii w stronę nadejścia pełni Królestwa Chrystusa przez Maryję oraz tajemnicę Maryi) mianowicie: dlaczego znajomość Maryi jest wciąż daleka od stanu, w jakim powinna być, aby Chrystus mógł panować na świecie? Dlaczego Maryja jest tajemnicą?

 

Maryja prowadziła życie ukryte, dlatego przez Ducha Świętego i Kościół zwana jest „Alma Mater” – Matką ukrytą i tajemniczą. Pojęcie Alma pochodzi z Księgi Izajasza, gdzie padają słowa o Matce Bożej: Oto Panna pocznie i porodzi Syna (Iz 7, 14). Hebrajskie słowo użyte na określenie Panny to: almâh, poprzedzone rodzajnikiem ha wskazującym tę konkretną, doskonałą Pannę; ponadto etymologiczne znaczenie słowa almâh – od rdzenia ‘lm – to: „ukryty, zakryty”. Z pewnością nie jest przypadkiem, że jedno słowo wskazuje na to, co wyjątkowe w Niepokalanie Poczętej: nieustającą dziewiczość i nadzwyczajne ukrywanie się. Święty Ludwik wskazuje na trzy przyczyny Jej ukrywania się:

Po pierwsze, pokora Maryi: Pokora Jej była tak głęboka, że nic nie miało dla Niej większego powabu, jak prowadzić życie ukryte przed samą sobą i przed wszelkim stworzeniem, a znaną być jedynie Bogu. Maryja nie tylko sama się ukrywa, ale też błaga Boga, aby ją ukrywał: Bóg wysłuchał próśb, które zanosiła do Niego o życie ukryte, ubogie i pełne upokorzeń, i w dobroci swojej zasłonił przed wzrokiem ludzkim Jej Poczęcie i Narodzenie, tajemnice Jej życia, Jej Zmartwychwstanie i Wniebowzięcie.

 

Po drugie, Bóg pragnął zachować Maryję dla siebie samego: Maryja jest najdoskonalszym Arcydziełem Najwyższego, jest Arcydziełem, którego znajomość (święty Bernardyn) i posiadanie Bóg zastrzegł samemu sobie. (…) Maryja jest Świątynią i miejscem odpoczynku Trójcy Świętej (…). Bez szczególniejszego przywileju żadne stworzenie, choćby najczystsze, nie ma wstępu do tej Świątyni.

 

Po trzecie, Maryja jest ukryta przed światem, ponieważ świat tych wielkich rzeczy nie zna, bo jest do tego niezdolny i tego niegodzien.

 

Tajemnica Maryi zostaje odsłonięta

W pewnym momencie swojego wywodu Montfort zmienia ton: zaczyna serię wzruszających pochwał w atmosferze wielkiego patosu: Niebo i ziemia sławią i wielbią Maryję, tajemnica zaczyna być odsłonięta, lecz niewystarczająco.

Maryję nie dosyć dotąd sławiono, nie dość wychwalano, czczono, kochano! Nie dość Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa!
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 
 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

 

"Hipokryzją byłoby ograniczać skandal pedofilii, ignorując plagę homoseksualizm, który jest nie tylko występkiem przeciwko ludzkiej naturze, ale także formuje strukturę władzy w Kościele" - mówi prof. de Mattei.

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.