DZIŚ JEST:   22   MAJA   2019 r.

Św. Rity z Cascii, zakonnicy
Św. Julii
 
 
 
 

Matka Dobrej Rady z Genazzano

Matka Dobrej Rady z Genazzano
#SZTUKA    #MARYJA    #KULT    #MARIOLOGIA    #SANKTUARIUM

Tytuł Matki Dobrej Rady nadał Kościół Najświętszej Maryi Pannie, by uczcić rolę, jaką pełni Ona, wypraszając od Boga dla ludzi rozmaite łaski, szczególnie dary oświecenia przy podejmowaniu ważnych decyzji w trudnych sytuacjach życiowych. Podstawę kultu Matki Bożej Dobrej Rady stanowią teksty biblijne z ksiąg mądrościowych, a także teologiczne uzasadnienia św. Augustyna, św. Anzelma z Canterbury i św. Bernarda z Clairvaux. Wezwanie do Matki Bożej Dobrej Rady papież Leon XIII włączył do Litanii Loretańskiej.

Najważniejszą poradą Maryi są słowa zanotowane w Ewangelii św. Jana: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". Największą mądrością jest bowiem wsłuchiwanie się w nakazy Pana Jezusa i spełnianie ich.


Od II poł. XV w. tytuł Matki Dobrej Rady wiąże się z obrazem Matki Bożej z Genazzano, a kościół, w którym przechowywany jest ten wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, stanowi światowe centrum tego kultu.

Z pochodzeniem obrazu związana jest opowieść o cudownym przeniesieniu go przez morze. Bł. Petrucca z Genazzano pragnęła odbudować kościół poświęcony Matce Bożej Dobrej Rady. Niestety, w trakcie prac zabrakło jej pieniędzy. Wyśmiewana przez sąsiadów kobieta pokładała całą ufność w Maryi i zapewniała wszystkich, że Boża Rodzicielka uczyni co potrzeba, by dokończyć prace. Pewnego dnia, dokładnie w południe, obraz Matki Bożej zstąpił na niedokończone jeszcze mury kościoła. Wkrótce do Genazzano dotarło dwóch mężczyzn ze Skutari w Albanii, którzy twierdzili, iż widzieli, jak wizerunek uwolnił się ze ściany ich kościoła i uniósł w powietrze.


Namalowany w stylu bizantyjskim obraz przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Mały  Jezus obejmuje szyję Maryi, a swoją twarz opiera na Jej policzku. Z niezgłębionego spojrzenia przemawia Mądrość Boża, której słowom Maryja uważnie się przysłuchuje. Tło stanowi łuk tęczy.


Nieoczekiwane pojawienie się obrazu w kościele odnotował w kronice prowincjał Ambroży z Cora. Pod datą 25 kwietnia 1467 r. napisał on, że „na ścianie kościoła od góry ukazał się jakiś obraz przebłogosławionej Dziewicy”. Wizerunek szybko zyskał sobie opinię cudownego i został otoczony kultem. Do sanktuarium zaczęli ściągać liczni pielgrzymi, nawet z bardzo dalekich stron.


W 1682 r. obraz Matki Bożej z Genazzano koronował Ojciec Święty Innocenty XI. Akt ten, niemal dwa wieki później (w 1867 r.), powtórzył papież Pius IX z okazji 400-lecia cudownego pojawienia się go w Genazzano. O popularności wizerunku Matki Bożej Dobrej Rady świadczą liczne kopie i repliki z XVIII i XIX w. rozpowszechnione we Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Czechach, Polsce, Ameryce, Australii, czy Afryce. Wokół niektórych rozwinął się osobny kult.


Matka Boża Dobrej Rady jest główną patronką Albanii. Jej wezwanie nosi katedra w Szkodrze.

Także w Polsce jest wiele miejsc, w których rozwija się kult Matki Bożej Dobrej Rady. Najstarszy, bo pochodzący z XVII w. obraz pod tym wezwaniem znajduje się w kościele św. Jacka w Warszawie.

Święto Matki Bożej Dobrej Rady Kościół obchodzi w kwietniu. Początkowo, na pamiątkę cudownego pojawienia się obrazu w Genazzano, związane było ono z dniem 25 kwietnia, jednak z uwagi na obchodzoną w tym samym dniu uroczystość św. Marka Ewangelisty, papież Pius VI przesunął je na 26 kwietnia.

Wielkim czcicielem Matki Bożej Dobrej Rady z Genazzano był brazylijski myśliciel katolicki Plinio Corrêa de Oliveira.

(oprac. AK)       


DATA: 2017-11-30 14:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "2053"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.