16 czerwca 2016

Tyniec: Benedyktyni rozdają medaliki św. Benedykta

(Św. Benedykt z Nursji)

Idea jest prosta, po pierwsze, pragniemy promować duchowość medalika św. Benedykta, a po drugie, poszerzać świadomość znaczenia i symboliki naszego medalika. Po trzecie wreszcie, wyjaśnić kontrowersje, które narosły wokół tego tematu – wyjaśnia Jacek Zelek z wydawnictwa benedyktynów, które prowadzi dystrybucję medalików.

W związku z coraz większą popularnością medalików św. Benedykta, wydawnictwo tynieckich benedyktynów uruchomiło specjalną stronę internetową poświęconą medalikowi. Aby bezpłatnie otrzymać medalik i kartę informacyjną wystarczy wysłać swój adres pocztowy wypełniając formularz na stronie internetowej www.medalik.tyniec.com.pl.

Wesprzyj nas już teraz!

Na stronie internetowej można zapoznać się z historią i znaczeniem symboliki medalika św. Benedykta. – Awers i rewers tego medalu obfitują w tajemnicze litery i wizerunki, które kryją w sobie cenną treść. Przewodnią myślą tego wzoru medalika jest rozumienie życia chrześcijańskiego jako życia w wolności od grzechu i śmierci – w wolności, którą osiągamy, krocząc za Chrystusem  – przekonują twórcy witryny.

Szukając informacji na temat medalika św. Benedykta , można znaleźć także odsyłacz do rozmaitych produktów z oferty tynieckiego wydawnictwa – chodzi o gadżety powiązane z symboliką medalika lub o opracowania jemu poświęcone. Za pośrednictwem tej strony można także otrzymać swój własny medalik św. Benedykta wraz z kartą, która zawiera wszelkie niezbędne wyjaśnienia dotyczące jego symboliki.

Ikonograficzny typ medalika ustalił się w XVII w. Znajduje się na nim wizerunek św. Benedykta na jednej stronie i krzyż z literami na odwrocie. Awers medalu przedstawia św. Benedykta trzymającego w prawej ręce mały krzyż, a w lewej księgę (świętą Regułę); na obrzeżu widnieje napis: Eius in obitu nostro praesentia muniamur (Niech Jego obecność broni nas w chwili śmierci). Przy postaci świętego – napis: Crux sancti patris Benedicti (Krzyż świętego Ojca Benedykta). Po prawej ręce św. Benedykta znajduje się pęknięty kielich, z którego wypełza wąż. To nawiązanie do rozpoznania przez świętego trucizny podanej mu przez wrogów w Vicovaro. Na tej samej wysokości, po lewej ręce świętego, kruk z rozpostartymi skrzydłami kroczy obok chleba. To przypomnienie innego wydarzenia z życia św. Benedykta, który nakazał krukowi ukrycie zatrutego chleba.

Rewers medalu ma pośrodku wielki krzyż. Nad nim widnieje dewiza zakonu benedyktyńskiego: Pax – Pokój. Na czterech polach wyznaczonych przez ramiona krzyża znajdują się litery: C S P B – Crux Sancti Patris Benedicti (Krzyż Świętego Ojca Benedykta). Na belce pionowej krzyża, od góry do dołu: C S S M L – Crux Sacra Sit Mihi Lux (Krzyż święty niech mi będzie światłem). Na belce poprzecznej: N D S M D – Non Draco Sit Mihi Dux (Diabeł – dosłownie: smok – niech nie będzie mi przewodnikiem). Na obrzeżu medalika znajduje się napis; litery na prawo: V R S N S M V – S M Q L I V B: Vade retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas (Idź precz szatanie, nie kuś mnie do próżności. Złe jest to co podsuwasz, sam pij truciznę).

 

Źródło: KAI

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram