DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   FELIETONY

Grzegorz Kucharczyk

Matka Boża i Prusacy


Antykatolickie systemy najbardziej boją się Matki Bożej przychodzącej ratować dusze swych dzieci przed kulturkampfami prześladowców Kościoła. Ta, która depcze głowę węża, nieodmiennie wzbudza popłoch w szeregach barbarzyńców.

Wielkie – uznane przez Kościół – dziewiętnastowieczne objawienia maryjne wydarzyły się w krajach, które bardzo boleśnie odczuły przetaczające się wówczas przez nasz kontynent liberalne „wojny o kulturę”. Spójrzmy na szczególne nasilenie objawień we Francji (1830 – Paryż, 1846 – La Salette, 1858 – Lourdes), które można wręcz odczytać jako toczoną przez Matkę Bożą walkę o duszę Francji, swoisty poligon długotrwałej i nader brutalnej kampanii laicyzacyjnej. Nie inaczej było w przypadku Portugalii u progu dwudziestego stulecia. Matka Najświętsza ukazując się w roku 1917 w Fatimie, przybywała do kraju, który od siedmiu lat doświadczał bolesnej kampanii dechrystianizacyjnej na wzór III Republiki Francuskiej.

Czterdzieści lat wcześniej w Gietrzwałdzie Maryja nawiedziła katolicką Warmię, w której od paru lat (podobnie zresztą jak we wszystkich prowincjach Prus) wprowadzano w życie całą serię antykatolickich praw zaordynowanych przez Bismarcka, a w parlamencie posłusznie uchwalanych przez niemieckich liberałów.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że nie po raz pierwszy mieli wówczas Prusacy „kłopot” z Matką Bożą, gdyż nie było to pierwsze objawienie maryjne, które wzmogło czujność pruskiej administracji. Badając przed laty akta pruskiej cenzury – zarówno tej działającej w zaborze pruskim, jak i w samych Prusach – natrafiłem na „sprawę Cudownego Medalika” objawionego św. Katarzynie Laboure przez Matkę Bożą w roku 1830 w Paryżu...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Podstawową przyczyną nadużyć jest lekceważenie szóstego przykazania. Bez zachowania czystości, pobożnego życia i ścisłej dyscypliny kapłańskiej życie jest skazane na porażkę” – napisał przed watykańską konferencją dotycząca nadużyć obyczajowych wobec nieletnich kardynał Gerhard Müller.

 
 

Nowojorscy adwokaci wnieśli do sądu pozew przeciwko dziennikowi „Washington Post” w  związku ze sposobem, w jaki gazeta relacjonowała werbalną napaść na grupę młodych uczestników styczniowego Marszu dla Życia w Waszyngtonie. Pełnomocnicy uwiecznionego na fotografiach i filmach ucznia Nicholasa Sandmanna domagają się od dziennika 250 milionów dolarów odszkodowania.

 

LGBT to propagowanie pedofilii – napisała małopolska kurator oświaty w odniesieniu do ogłoszonej w poniedziałek przez władze Warszawy karty gwarantującej przywileje osobom deklarującym się jako przedstawiciele tzw. mniejszości seksualnych.

 

Zarejestrowana w Czechach, finansowana przez George Sorosa spółka SFS Ventures obejmie 60 procent udziałów w spółce Eurozet, do której należy kilka rozgłośni nadających w Polsce, głównie Radio Zet. Mniejszościowym udziałowcem będzie wydawca „Gazety Wyborczej”, czyli Agora, która obejmie 40 procent akcji.

 

Akademia Francuska (Académie Française) zdecydowała o feminizacji nazw  niektórych zawodów. Dość często używane przez zwolenników lewicy formy żeńskie niektórych funkcji, często brutalnie raniące uszy, stosowane są także w języku polskim. We Francji nad formami językowymi czuwa jednak jedna z najstarszych instytucji tego kraju – Akademia. Teraz i ona ugina się pod naporem politycznej poprawności.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.