DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   FELIETONY

Grzegorz Kucharczyk

Matka Boża i Prusacy


Antykatolickie systemy najbardziej boją się Matki Bożej przychodzącej ratować dusze swych dzieci przed kulturkampfami prześladowców Kościoła. Ta, która depcze głowę węża, nieodmiennie wzbudza popłoch w szeregach barbarzyńców.

Wielkie – uznane przez Kościół – dziewiętnastowieczne objawienia maryjne wydarzyły się w krajach, które bardzo boleśnie odczuły przetaczające się wówczas przez nasz kontynent liberalne „wojny o kulturę”. Spójrzmy na szczególne nasilenie objawień we Francji (1830 – Paryż, 1846 – La Salette, 1858 – Lourdes), które można wręcz odczytać jako toczoną przez Matkę Bożą walkę o duszę Francji, swoisty poligon długotrwałej i nader brutalnej kampanii laicyzacyjnej. Nie inaczej było w przypadku Portugalii u progu dwudziestego stulecia. Matka Najświętsza ukazując się w roku 1917 w Fatimie, przybywała do kraju, który od siedmiu lat doświadczał bolesnej kampanii dechrystianizacyjnej na wzór III Republiki Francuskiej.

Czterdzieści lat wcześniej w Gietrzwałdzie Maryja nawiedziła katolicką Warmię, w której od paru lat (podobnie zresztą jak we wszystkich prowincjach Prus) wprowadzano w życie całą serię antykatolickich praw zaordynowanych przez Bismarcka, a w parlamencie posłusznie uchwalanych przez niemieckich liberałów.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że nie po raz pierwszy mieli wówczas Prusacy „kłopot” z Matką Bożą, gdyż nie było to pierwsze objawienie maryjne, które wzmogło czujność pruskiej administracji. Badając przed laty akta pruskiej cenzury – zarówno tej działającej w zaborze pruskim, jak i w samych Prusach – natrafiłem na „sprawę Cudownego Medalika” objawionego św. Katarzynie Laboure przez Matkę Bożą w roku 1830 w Paryżu...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 
 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.

 

963 osoby zostały aresztowane w stolicy Wielkiej Brytanii w związku z przedłużającymi się protestami na rzecz wzmocnienia wysiłków w walce ze zmianami klimatycznymi. Protestujący domagając się od rządu bardziej stanowczych działań, sparaliżowali centrum miasta. Czterdziestu osobom postawiono zarzuty.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.