DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   FELIETONY

Grzegorz Kucharczyk

Matka Boża i Prusacy


Antykatolickie systemy najbardziej boją się Matki Bożej przychodzącej ratować dusze swych dzieci przed kulturkampfami prześladowców Kościoła. Ta, która depcze głowę węża, nieodmiennie wzbudza popłoch w szeregach barbarzyńców.

Wielkie – uznane przez Kościół – dziewiętnastowieczne objawienia maryjne wydarzyły się w krajach, które bardzo boleśnie odczuły przetaczające się wówczas przez nasz kontynent liberalne „wojny o kulturę”. Spójrzmy na szczególne nasilenie objawień we Francji (1830 – Paryż, 1846 – La Salette, 1858 – Lourdes), które można wręcz odczytać jako toczoną przez Matkę Bożą walkę o duszę Francji, swoisty poligon długotrwałej i nader brutalnej kampanii laicyzacyjnej. Nie inaczej było w przypadku Portugalii u progu dwudziestego stulecia. Matka Najświętsza ukazując się w roku 1917 w Fatimie, przybywała do kraju, który od siedmiu lat doświadczał bolesnej kampanii dechrystianizacyjnej na wzór III Republiki Francuskiej.

Czterdzieści lat wcześniej w Gietrzwałdzie Maryja nawiedziła katolicką Warmię, w której od paru lat (podobnie zresztą jak we wszystkich prowincjach Prus) wprowadzano w życie całą serię antykatolickich praw zaordynowanych przez Bismarcka, a w parlamencie posłusznie uchwalanych przez niemieckich liberałów.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że nie po raz pierwszy mieli wówczas Prusacy „kłopot” z Matką Bożą, gdyż nie było to pierwsze objawienie maryjne, które wzmogło czujność pruskiej administracji. Badając przed laty akta pruskiej cenzury – zarówno tej działającej w zaborze pruskim, jak i w samych Prusach – natrafiłem na „sprawę Cudownego Medalika” objawionego św. Katarzynie Laboure przez Matkę Bożą w roku 1830 w Paryżu...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jak dowiedzieli się reporterzy Interii.pl, w środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji z 22 października 2020 r. orzekającego niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją.

 
 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.