DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Masoński spadek po Francuzach. Jak Kamerun radzi sobie z wrogami Kościoła?

Masoński spadek po Francuzach. Jak Kamerun radzi sobie z wrogami Kościoła?
Fot. MAXPPP/Forum

Obecność masonerii na kontynencie afrykańskim to niezbyt chlubny spadek po epoce kolonializmu. Poza religią, drogami, koleją, szpitalami, szkołami, przeniesiono do Afryki także mniej chlubne elementy zachodniej cywilizacji. Związki polityków Afryki z lożami masońskimi afiliowanymi przy np. francuskiej Grande Orient, dawały im też nieformalne kontakty i wsparcie ze strony dawnych metropolii.

 

Obecność masonerii wyjaśnia też dlaczego w niektórych krajach Afryki, tak łatwo są adoptowane przez rządy rozmaite „postępowe” pomysły. Bywa, że prześcigają one nawet Europę. Z drugiej strony masoneria w Afryce jest obarczona wszystkimi przywarami plag tego regionu – korupcją, nepotyzmem, wykorzystywaniem pozycji do celów osobistego wzbogacania się.

 

Przykład działalności masonerii mieliśmy niedawno w Kamerunie. W mediach społecznościowych ujawniono list Wielkiej Loży Kamerunu z 5 lipca 2019 r., adresowany do premiera rządu tego kraju. List na papierze firmowym masońskiej loży powołuje się na solidarność i posłuszeństwo masońskie. Zupełnie otwarcie postuluje zatrudnienie jednego z „braci” na stanowiska koordynatora jednostki zarządzającej publicznym projektem „Lac Mounoun”.

 

Ciekawa jest sama forma listu, w której propozycja nepotyzmu jest ledwie skrywana pod masońskimi formułami: „Ekscelencjo, Panie Premierze, w godzinie, w której pełne światło dnia oświetla inteligencję, odwołujemy się do twego wysokiego autorytetu, aby przynieść ci republikańskie pozdrowienie franko-masonów z Wielkiej Loży Kamerunu”. I dalej: „Nasz Porządek inicjacyjny, szanujący instytucje i wartości republikańskie, daje nam dyspozycje do współpracy, konsoliduje nasze wspólne życie dla Kamerunu zjednoczonego w swojej różnorodności i dostatku (…)”. „Dlatego, mamy zaszczyt polecić wam, waszego współpracownika, pana NDJIKAM Mama Désiré na stanowisko koordynatora jednostki operacyjnej zarządzania projektem „Lac Mounoun”.

 

 

„List polecający” loży kończy wyliczenie funkcji i dotychczasowych zasług pana Ndjikama Mama Desire’a. „Na poziomie zawodowym jest on osobą dynamiczną, kompetentną i lojalną,  ktόra posiada 10-letnie doświadczenie w służbie wyższej administracji państwowej, przyczyniając się do realizacji ważnych projektów w różnych dziedzinach społeczno-gospodarczych” – możemy przeczytać w liście.

 

Masoni infiltrują Kościół

 

Właśnie m.in. na takie praktyki i rolę masonerii w miejscowej polityce i biznesie zwrócili niedawno uwagę biskupi Kamerunu. Afrykańskie loże, chociaż oficjalnie apolityczne, mają z politykami bardzo mocne związki.

 

Ks. bp Abraham Kome Bouallo, przewodniczący Konferencji Krajowej Episkopatu Kamerunu (Cenc) wezwał do wykluczenia wpływów masonerii, paramasońskich Różokrzyżowców i przede wszystkim szerzących się przez te organizacje praktyk okultystycznych. Biskupi wyrażają zaniepokojenie zwłaszcza infiltracją organizacji kościelnych przez osoby związane z masonerią: „W tej chwili w niektórych parafiach naszych diecezji, w radach parafialnych, a nawet w niektórych organizacjach diecezjalnych, spotykamy coraz więcej osób zajmujących odpowiedzialne stanowiska i należące do masonerii, sekty różokrzyżowców oraz ludzi zaangażowanych w czary, którzy wykorzystują bez skrupułów sakramenty, które Jezus Chrystus powierzył naszej Świętej Matce Kościołowi”.

 

Biskupi w liście pasterskim przypominają z tego powodu nauczanie Kościoła dotyczące masonerii i sekt: „Religia chrześcijańska nie jest naszym wynalazkiem, ale religią objawioną przez samego Boga Mojżeszowi i spełnioną przez Jezusa Chrystusa. Nasza wiara opiera się na wszystkich prawdach objawionych przez Boga. Te prawdy są nazywane dogmatami. Żaden katolik nie może ich kontestować i zachować zarazem swoją wiarę: są to dogmaty Świętej Trójcy, Wcielenia, Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia, Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia Maryi Dziewicy". Dalej biskupi przypominają, że zasady różokrzyżowców i innych grup, które są sprzeczne z prawdami ewangelicznymi i doktryną Kościoła, całkowicie wykluczają przynależność do nich katolików. List przypomina, że np. Różokrzyżowcy nie uważają Boga za osobę, ale raczej za rodzaj duchowej energii, ostatecznego źródła wszelkich duchowych i materialnych wibracji, co sprawia, że są wyznawcami religii panteizmu. Na koniec kameruńscy biskupi wzywają katolików tego kraju do ciągłego i nieustannego potwierdzania wiary w Jezusa Chrystusa, który Umarł i Zmartwychwstał.

 

Jest to kolejny przykład na to, że Kościół katolicki w lekceważonej często Afryce, pozostaje w czasach współczesnych prawdziwym depozytariuszem wiary i tradycji. Ciekawe, w którym kraju zachodniej Europy mógłby się pojawić podobny list, który tak jednoznacznie wykluczyłby z Kościoła wolnomularzy i paramasonów?

 

 

Bogdan Dobosz, FLC

 


DATA: 2019-07-20 14:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wydawało mi się dotąd, że Murzyn mason to oksymoron.
8 miesięcy temu / Tom Bombadil
 
A jak radzi sobie Kościół w Polsce, Europie na innych kontynentach? To widać i czuć.
8 miesięcy temu / Msd
 
A co Kamerun obchodzi jakaś walka KK? Przecież nie jest państwem wyznaniowym.
8 miesięcy temu / Stormer
 
Obraz masonerii rysuje się jako synkretyzm wielu herezji i sekt ideologicznych.W kodeksie prawa kanonicznego z 1917r. czytamy iż wszyscy którzy zapisują się do wolnomularstwa podlegają ekskomunice;także oświadczenie Kongregacji Nauki Wiary z 1983 r i kanon 1374 mówią,iż wolnomularstwo jest ruchem antychrześcijańskim.Masoneria lansuje w kulturze tzw.naturalizm - dechrystianizację.A w instrukcji masońskiej - podaję za bp Dillon - czytamy:"...tajne stowarzyszenia muszą wpierw wtargnąc do Kościoła,by zniszczyc go wraz z papieżem".Desakralizacja oraz zohydzanie Kościoła wraz z jego personelem jest permanentnie kontynuowana.
8 miesięcy temu / t
 
Polska to też niestety masońska republika. To że środowiska takie jak PO czy inne lewactwo mają lucyferyczne korzenie to rzecz, która łatwiej przychodzi do świadomości niż uwikłania PiS-u. Tymczasem masoneria w Polsce cały czas kwitnie i w publicznej debacie mało kto się tym martwi. Człowiek przeraża się skalą lucyferycznej infiltracji, kiedy uświadamia sobie na przykład to, że Lech Kaczyński brał udział w reaktywacji loży B'nai B'rith, czy też to, że jak mówi Grzegorz Braun Jan Olszewski był jednym z ojców odrodzenia masonerii w Polsce po II Wojnie Światowej. Cała nasza konstytucja i prawodawstwo są masońskie, nie ma w nich ani jednego odniesienia do Wiary Katolickiej jako jedynego źródła prawdy obiektywnej. Naprawdę ten kraj trzeba głęboko oczyścić, aby mógł godnie przyjąć Zbawiciela przy Jego powtórnym przyjściu.
8 miesięcy temu / krisbac
 
Episkopat w Polsce powinien wystosować analogiczny list, ale historia książki Ks. Tadeusza Kiersztyna pod tytułem Zatrute Źródło chyba temu przeczy..
8 miesięcy temu / Kefas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.