DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Masoneria atakuje prezydenta Francji za rzekome... „odchylenia prawicowo-katolickie”

Masoneria atakuje prezydenta Francji za rzekome... „odchylenia prawicowo-katolickie”
Emmanuel Macron. FOT.REUTERS/Philippe Wojazer/FORUM

Francuski prezydent Emmanuel Macron udaje się 26 czerwca z wizytą do Watykanu. Ma spotkać się na audiencji z papieżem Franciszkiem, a w bazylice św. Jana na Lateranie przyjąć tytuł jej honorowego kanonika, który przynależy rządzącym we Francji od czasów króla Henryka IV. Jego poprzednik Francois Hollande z tego tytułu honorowego zrezygnował. Wizyta i gest Macrona mają pokazać „odwilż” w relacjach francuskiego rządu z Kościołem.

 

W tym kontekście przypomina się obecność prezydenta Macrona na spotkaniu z episkopatem Francji w Kolegium Bernardyńskim 9 kwietnia tego roku. Macron mówił tam o „zniszczonych relacjach” pomiędzy państwem a Kościołem i deklarował dialog („więź między Kościołem a państwem nadwątliła się i powinno się ją naprawić”). Trzeba jednak przypomnieć, że zakres tematyczny owej rekonstrukcji wspólnych celów był dość ograniczony – emigracja, ochrona środowiska i działalność charytatywna” plus dość dziwny punkt o tym, że „w tej charakterystycznej dla Kościoła wolności słowa jest coś, co może oświecić nasze społeczeństwo: wola Kościoła, by zainicjować i podtrzymać wolny dialog z islamem”. Tylko taka wizja działalności Kościoła okazuje się „kompatybilna” z Republiką.

 

Czysta polityka

Podczas wizyty w Rzymie Macron liczy z pewnością na poparcie papieża Franciszka w sprawie emigrantów. Francuski prezydent został ostatnio skonfrontowany z twardą postawą sprzeciwu wobec dalszego przyjmowania migrantów przez Włochy. Mówi się nawet o osi Włoch, Austrii i wielu polityków niemieckich, którzy chcieliby to zjawisko zatrzymać. Macron wywołał kryzys dyplomatyczny z Włochami mówiąc o „odruchach wymiotnych” na decyzję Rzymu nie wpuszczanie do swoich portów statku „Aquarius” z emigrantami na pokładzie. Później, w czasie przemówienia w Bretanii, mówił jeszcze o rozlewającej się zarazie „trądu”, w postaci odradzających się w Europie nacjonalizmów. Media spekulowały, że winą za to zjawisko prezydent Francji obarcza Stany Zjednoczone, a wśród krajów UE jego wrogami w temacie migracji stały się Włochy, Austria i grupa wyszehradzka.

 

Macron jako „rzecznik” migrantów może liczyć na przychylność Franciszka. Nie wszyscy chcą tu dostrzec, że za projektem ubranym w szaty działań humanitarnych, kryje się po prostu wizja narzucenia krajom Europy zasad wielokulturowości.  Stąd pojawiające się opinie o cynicznej „grze” Macrona z Watykanem.

 

Klerykalno-prawicowe odchylenie Macrona?

Trzeba tu dodać, że zarówno spotkanie kwietniowe z biskupami Francji, jak i obecna wizyta w Watykanie wywołują dość niechętne reakcje lewicy. Działania prezydenta są krytykowane zwłaszcza przez „twardych” obrońców laickości państwa, ale też przez antyklerykalnych masonów z loży Wielkiego Wschodu. Mniej zarzutów ma tu masoneria innych obediencji, która dostrzega, że działania prezydenta nie wychodzą poza ogólne ramy wyznaczone Kościołowi w ustawie o oddzieleniu go od państwa. W tym miejscu warto powrócić do spotkania w kolegium Bernardynów, gdzie prezydent poza „marchewką” dla katolików skazał też wyraźnie ograniczenia dla działalności Kościoła. „Słyszę rygorystyczny głos Kościoła dotyczący fundamentów człowieczeństwa i rodziny, lecz… stoimy wobec społeczeństwa, w którym formy rodzinne zmieniają się radykalnie, a status dziecka jest niekiedy niejasny.

 

Francuzi pragną zakładać tradycyjne komórki rodzinne, ale ich wzorce rodzinne są mniej tradycyjne. Zasady głoszone przez Kościół stoją w konfrontacji ze złożonymi realiami życia” – mówił Macron i podawał tu przykład „codziennego” stykania się kapłanów i katolickich organizacji „z rodzinami rozbitymi, homoseksualnymi, rodzinami stosującym aborcję, czy in vitro, z rodzinami podzielonymi w wierze”. I dalej dość ważny fragment: „Kościół niestrudzenie towarzyszy ludziom w tych delikatnych sytuacjach i próbuje pogodzić różne zasady i realia. Nie twierdzę, że praktyka (doświadczenie) znosi lub unieważnia stanowisko Kościoła. Mówię tylko, że tu też musicie znaleźć granice”. Macron nie miał też wątpliwości co do zasad ograniczania przyrostu naturalnego i tzw. kontroli narodzin („produkcja żywych istot nie może rozciągać się w nieskończoność, nie podważając samej idei człowieka i życia”!). Dodawał też, że „głos Kościoła nie może być nakazem”, a może mieć w przestrzeni publicznej tylko charakter postulatywny (Kościół może tylko… zgłaszać swoje wątpliwości).

 

Wielki Wschód burzy się

Dla radykalnych masonów z Grande Orientu to jednak i tak za dużo, a ich zdaniem Macron idzie na zbytnie ustępstwa i przyczynia się do „powrotu klerykalizmu” i „religijnych implikacji w polityce”. Loża Wielkiego Wschodu Francji podkreśla, że działając w ten sposób, Prezydent przywraca znaczenia Kościoła w obszarze polityki, co jest sprzeczne z duchem świeckiej idei Republiki.

 

Wielki Wschód Francji uważa, że niektóre działania prezydenta prowadzą do wprowadzenia katolicyzmu na salony polityczne, co jest sprzeczne z duchem laickości Republiki. Tymczasem francuska sekularyzacja to „wzór procesu emancypacyjnego”, zrodzonego z filozofii oświecenia, który „wyprowadził kraj z reakcyjnej i wstecznej wizji społeczeństwa”.

 

W takim duchu przemawiał na cmentarzu Pere Lachaise w Paryżu Philippe Foussier, wielki mistrz Wielkiego Wschodu Francji (GODF). Okazją była tu rocznica Komuny Paryskiej. Licznie zgromadzeni wolnomularze ze sztandarami, w swoich rytualnych strojach przybyli na wezwanie 12 obediencji masońskich. Honorowanie komunardów jest już długą tradycją tego ruchu. W tym roku zatrzymywano się nie tylko przy grobach uczestników Komuny Paryskiej, ale też innych „bohaterów Republiki”, w tym dziennikarzy „Charlie Hebdo” zabitych w ataku terrorystycznym z 7 stycznia 2015. Na koniec procesji odśpiewano, także tradycyjnie, „Międzynarodówkę” i „Marsyliankę”.

 

Wielki Mistrz Foussier, który przemawiał do zgromadzonych nie krył zawodu Macronem. Jego zdaniem w „zmieniających się czasach, każdy wyłom w ustawie o rozdziale Kościoła i państwa musi martwić, bo przyczynia się do dekonstrukcji świeckiej budowli republikańskiej, zwłaszcza gdy pojawia się na najwyższym poziomie państwowym”. „Laicyzm jest spoiwem republikańskim i ochroną przeciw zakusom totalitaryzmu i obskurantyzmu” – dodawał Wielki Mistrz, który apelował do prezydenta, by ten nie pozwolił na „powrót do klerykalizmu w Republice”.

 

A poza tym, po staremu

Po wyborze Macrona miał on poparcie większości lóż wolnomularskich. Od maja 2017 dochodzi jednak do pewnych tarć pomiędzy nimi na tle stosunku do religii, niektórych deklaracji prezydenta i definiowania zasady laickości państwa. O ile stanowisko Wielkiego Wschodu wydaje się tu skrajnie antyklerykalne, to już deistyczna Wielka Loża Francji i Wielka Loża Narodowa (GLNF i GLDF) są znacznie bardziej otwarte, a wielki mistrz tej pierwszej Phillipe Charuel deklaruje, że jego obediencja popiera „edukację, tolerancję i dialog”. Relacje z lożami odpowiadają zresztą w pewien sposób stosunkom prezydenckiej partii LREM z polityczną lewicą (Wielki Wschód) i centrum (GLNF).

 

Tu trzeba dodać, że kiedy Emmanuel Macron przejmował władzę, towarzyszyła tym uroczystościom oprawa i symbolika masońska, łącznie z tłem piramidy w Luwrze. Teraz okazuje się, że niektóre obediencje wyrażają „troskę” o możliwe odchylenie prawicowo-klerykalne prezydenta. Wydaje się, że jest to „zmartwienie” trochę na wyrost. Wizyta w Watykanie i kilka wykonanych tam gestów to ciągle bardziej gra polityczna i cynizm, niż wyraz jakiegokolwiek zbliżenia rządu do katolicyzmu.

 

Bogdan Dobosz

 

Zobacz także:

 

Emiraty Francuskie

 

Emiraty Francuskie

 

Polonia Christiana nr 12. Marnotrawna córka Kościoła

 

Polonia Christiana


DATA: 2018-07-23 16:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawy artykuł uwzgledniący charakterystykę poszczególnych lóż we Francji i ich wpływu na praktycznie wszystkie wybory prezydenckie w XX i XXI wieku.Pamiętam inauguraję prezydenta Macron która miała miejsce wlasnie w tle wielkiej piramidy na terenie Louvre a zbudowanej w okresie rządów masona Francois Mitterrand'a w siedzibie katolickich królów Francji Kapetygów. Na uwagę zasługuję fakt iż przed ostatnimi wyborami prezydenckimi we Francji poprzedni prezydent Francois Hollande złozył wizytę w siedzibie GODF na 14 rue Cadet co w praktyce potwierdza niezaprzeczalny wpływ lóż na wybór prezydenta we Francji.Ostaecznie prezydent Macron jeszcze kilkanaście miesięcy przed wyborami był ministrem w rządzie prezydenta Hollande'a a kandydant najwiekszej partii opozycyjnej -prawicowej katolik Francois Fillon został wyeliminowany w przedbiegach za aferę /zatrudnienie żony w komitecie wyborczym/ która śmieszyła nawet największych jego przeciwników . wolność równość braterstwo?
7 miesięcy temu / frankofil
 
Oświadczenie złożone na posiedzeniu rady zakonu Wielkiego Wschodu, przedrukowane przez dziennik "Le Monde", 21 kwietnia 1981 r. cyt."Masoni Wielkiego Wschodu Francji przypominają (...), że w oświacie trzeba powrócić do zasady szkoły publicznej wolnej od wszelkiego dogmatyzmu i jakichkolwiek zewnętrznyh wpływów - przede wszystkim dzięki zniesieniu antylaickich ustaw Barangé, Debré i Guermeura. Ten powrót [do stanu poprzedniego] winien stać się zwieńczeniem dzieła odnowy laickiego szkolnictwa publicznego, które jako jedyne zdolne jest wykształcić wolnego obywatela na miarę społeczeństwa jutra. Jednocześnie każdemu przysługuje prawo do dodatkowego kształcenia, które będzie odpowiadało jego przekonaniom religijnym lub jego osobistym preferencjom." z: Arnaud de Lassus, "Masoneria", Fundacja Pomocy Antyk, "Wydawnictwo Antyk - Marcin Dybowski" 2008
7 miesięcy temu / here & there
 
"?Laicyzm jest spoiwem republikańskim i ochroną przeciw zakusom totalitaryzmu i obskurantyzmu? ? dodawał Wielki Mistrz, który apelował do prezydenta, by ten nie pozwolił na ?powrót do klerykalizmu w Republice?. " No tak, to by była wieeeelkaaaa tragedia dla pana wielkiego mistrza, gdyby tak Francja na powrót stała się państwem katolickim. Cóż... preludium do tego, jaka jest DZISIAJ Francja (ale też wiele innych państw), było na II Soborze Watykańskim. Przed rozpoczęciem obrad tego Soboru, kard. Agostino Bea udał się z wizytą do pewnej ekskluzywnej i wpływowej loży masońskiej (B'nai B'rith). Zapytał się, czego tamci oczekują od Soboru, usłyszał, że "wolności religijnej". A Sobór uchwalił m.in. wolność religijną w postaci dokumentu "Dignitatis humanae" (dekret o wolności religinej). O fatalnych skutkach tej decyzji pisze m.in. Abp Marcel Lefebvre w swojej książce pt. "Kościół przesiąknięty modernizmem" (piusx org pl/kryzys/Kosciol_przesiakniety_modernizmem/2).
7 miesięcy temu / post-VaticanumII time
 
Niejaki "Vindice" z tzw. Wysokiej Wenty (kierownictwa tajnego bractwa "Karbonariuszy"), pisał do "Nubiusa" również z Wysokiej Wenty cyt."To nie ostrego sztyletu powinien lękać się najbardziej zarówno Katolicyzm, jak i monarchia. Ale te dwa filary porządku społecznego mogą się zawalić wskutek zepsucia - więc niestrudzenie nad nim pracujmy. [...] Nie mnóżmy przeto męczenników, lecz propagujmy wszelkie występki. Niech niezliczone rzesze ludzkie chłoną je wszystkimi pięcioma zmysłami, niech się w nich pławią aż do przesytu. (...). Sprzyjajcie tedy zepsuciu serc, a nie będziecie mieli katolików. Odciągajcie księdza od pracy, od ołtarza i od praktykowania cnót. Niech czym innym zajmie on swe myśli i zacznie inaczej spędzać czas. Uczyńcie zeń próżniaka. żarłoka i politykiera, a stanie się przewrotnym intrygantem o wybujałych ambicjach.[...]" z: Arnaud de Lassus, "Masoneria", Fundacja Pomocy Antyk, "Wydawnictwo Antyk - Marcin Dybowski" 2008
7 miesięcy temu / here&there
 
C.d. wypowiedzi jednego z byłych wielkich mistrzów masonerii, Solutore Avventore Zoli cyt."[...] W gruncie rzeczy - za to zaręczam - wolnomularstwo najsłuszniej nazwać by można religijnym związkiem; jego celem jest zniszczenie wszystkich religii, a przede wszystkim religii katolickiej, aby zająć jej miejsce i sprowadzić rodzaj ludzki do pierwotnego pogaństwa. Dziś przekonałem się jasno, wiem co sądzić i czuję głeboki żal, żem błądził przez lat 30, przyznając się do wolnomularskich zasad, rozszerzając je, a tak prowadząc wielu innych do błędu, w kórym się sam znajdowałem. Oświecony od Boga, poznałem dotychczasowe zło. Dlatego pożegnałem się z lożą, odstąpiłem jej raz na zawsze i wyrzekam się wobec Kościoła wszystkich moich błędów." z: Św. Bp Józef Sebastian Pelczar, "Masoneria. Jej istota, zasady, dążności, początki, rozwój, organizacja, ceremoniał i działanie" (wg wyd. z 1913 r.), Dom Wydawniczy "Ostoja", Krzeszowice 2013
7 miesięcy temu / here&there
 
Wypowiedź jednego z byłych wielkich mistrzów masonerii, niejakiego Solutore Avventore Zoli: cyt."Wolnomularstwo udaje, że jest czysto filantropijnym, filozoficznym związkiem, który postawił sobie za zadanie poszukiwanie prawdy, naukę powszechnej moralności, umiejętności i sztuki, tudzież wykonywanie uczynków miłosiernych. Udaje, że szanuje religijne przekonania każdego ze swych członków; zapewnia, że na swych zebraniach unika z zasady jakiej bądź religijnej i politycznej dyskusji; zaręcza, że nie jest ani politycznym, ani religijnym zjednoczeniem, lecz świątynią sprawiedliwości, ludzkości, miłości itd. Wobec tego zaręczam, że wolnomularstwo jest czymś zupełnie innym, czymś wręcz temu wszystkiemu przeciwnym. [...]" z: Św. Bp Józef Sebastian Pelczar, "Masoneria. Jej istota, zasady, dążności, początki, rozwój, organizacja, ceremoniał i działanie" (wg wyd. z 1913 r.), Dom Wydawniczy "Ostoja",Krzeszowice 2013
7 miesięcy temu / here&there
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.