DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Maryja poświęca się całkowicie swemu niewolnikowi

Maryja poświęca się całkowicie swemu niewolnikowi

Najświętsza Maryja Panna jest Matką dobroci i miłosierdzia i nie pozwala, by Ją ktoś prześcignął w miłości i szczodrobliwości. Skoro widzi, że człowiek oddaje się Jej całkowicie, by Ją czcić i Jej służyć i że wyzbywa się tego, co ma najdroższe­go, by Ją tym przyozdobić, to i Ona również oddaje się całkowicie i w sposób niewysłowiony temu, który Jej oddaje wszystko.


Zanurza go w morzu swych łask, przyozda­bia go swymi zasługami, wspiera go swą potę­gą, oświeca go swym światłem, otacza swą miłością, udziela mu swych cnót: pokory, wia­ry, czystości itd.; staje się jego ręczycielką, jego wszystkim u Jezusa. Słowem, ponieważ osoba taka należy zupełnie do Maryi, to i Ma­ryja należy całkowicie do niej tak, że o doskonałym takim słudze i dziecku Maryi powie­dzieć można, co św. Jan Ewangelista mówi o sobie, że obrał sobie Najświętsza Dziewicę jako wszelakie swe dobro.


Wszystko to rodzi w duszy wiernego sługi wielka nieufność we własne siły, wstręt i odra­zę do samego siebie, a z drugiej strony wielką ufność do Najświętszej Dziewicy i nieograni­czone oddanie się swej dobrej Pani. Nie opiera się on już jak przedtem na własnych postano­wieniach, zamiarach, zasługach, cnotach i do­brych uczynkach, gdyż uczyniwszy z nich raz na zawsze całkowita ofiarę Jezusowi Chrystu­sowi przez swa dobrą Matkę, posiada tylko jeden skarb, w którym się wszystkie jego dobra mieszczą, a które już nie są jego własnością; tym skarbem jest Maryja.


I dlatego zbliża się on do Pana bez służal­czej obawy i bez lęku i błaga Go z wielką ufnością. Umie wczuć się w myśli i uczucia pobożnego i uczonego zakonnika Ruperta, któ­ry czyniąc aluzję do zwycięstwa Jakuba nad aniołem odzywa się do Najświętszej Dziewicy w te piękne słowa: O Maryjo! Pani moja, Matko Niepokalana Boga i Człowieka, Jezusa Chrystusa, pragnę, uzbrojony nie w moje, ale w Twoje zasługi, walczyć z tym Mężem, tzn. ze Słowem Bożym.


Jakże potężny i silny jest u Jezusa i Chry­stusa, kto uzbrojony jest w zasługi i orędowni­ctwo godnej Matki Boga, która, jak mówi św. Augustyn, miłością pokonała Wszechmocnego.

Źródło: Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, Kraków 2006, s. 66.


DATA: 2020-06-25 14:08
AUTOR: ŚW. LUDWIK MARIA GRIGNION DE MONTFORT
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.