DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Mary Wagner. Odwagę daje Bóg

Mary Wagner. Odwagę daje Bóg
Mary Wagner. FOT.Jakub Szymczuk/Foto Gosc/FORUM

Jako chrześcijanie mamy obowiązek żyć Ewangelią Życia, głosić i poświęcać szczególną uwagę osobom najsłabszym i pomijanym – mówi Mary Wagner, kanadyjska obrończyni życia, w rozmowie z Mateuszem Ziomberem z magazynu „Polonia Christiana”.

 

Jak postrzega Pani działalność pro-life? Na czym ona tak naprawdę polega?

 

Wszyscy powinniśmy budować kulturę życia w takim stopniu, w jakim możemy. A można to robić na wiele sposobów. Kiedyś poznałam grupę osób pracujących w przestrzeni publicznej, rozmawiających z kobietami, które myślą o przeprowadzeniu aborcji. W Kanadzie istnieje telefon zaufania, każda kobieta, która z niego skorzysta, może otrzymać konkretne wsparcie i pomoc ze strony osoby, która jest na danym terenie zaangażowana w obronę życia. Jest też wiele osób, które nie mogą się zaangażować w ten sposób ze względu na dzieci, którymi się opiekują, bądź starszych rodziców wymagających opieki. To także postawa pro-life, realizacja Ewangelii Życia. Jako chrześcijanie mamy obowiązek nią żyć i ją głosić, szczególną uwagę poświęcając tym najsłabszym i pomijanym przez innych – w tym dzieciom nienarodzonym.

 

W Pani przypadku wierność Ewangelii Życia wiązała się z pobytem w więzieniu. Jak postrzega Pani to doświadczenie?

 

Jeśli chodzi o cierpienie i uwięzienie, to jesteśmy na to gotowi. Linda Gibbons spędziła w więzieniu 11 lat. Staram się pamiętać o kobietach, które odpowiedziały na głos powołania, zostawiły wszystko i zamieszkały w klasztorze, którego potem już nigdy nie opuściły. Czuję z nimi pewną jedność, chociaż moje doświadczenie jest inne. Chrystus powiedział: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! (Łk 9, 23).

 

Krzyż zawsze wiąże się z cierpieniem. Czasem ludzie o tym zapominają albo nie chcą o tym pamiętać. Ochrona życia, kierowanie się Ewangelią Życia to walka o ochronę życia dzieci nienarodzonych, ale także o osoby niepełnosprawne, starsze, cierpiące czy umierające. Cierpimy razem z nimi, na tym polega realizacja wezwania do współczucia wobec innych. Pomagać, służyć im najlepiej, jak potrafimy – na tym polega poświęcenie. Cierpienie może się spotykać z brakiem zrozumienia, ze sprzeciwem. To daje nam możliwość praktykowania miłosierdzia. Uczestnicząc w ruchu pro-life, cierpię w takim stopniu, w jakim pozwalam Chrystusowi, aby kierował moim życiem tak, jak On tego pragnie.

 

Skąd bierze się taka odwaga?

 

Każdy ma do niej dostęp. Kiedy Bóg nas do czegoś wzywa, jednocześnie daje nam siłę. Niektórzy nie chcą Go o nią prosić, dla innych jest to ciężkie. A jednak, to Bóg daje nam siłę i w naszym życiu możemy dostrzec wystarczająco wiele tego przykładów. Przytoczę historię kobiety, którą kiedyś poznałam. Corrie ten Boom pochodziła z holenderskiej rodziny, która w trakcie okupacji ukrywała Żydów w swoim domu. Cała rodzina została aresztowana przez Niemców, a Corrie i jej siostra Betsie trafiły do obozu koncentracyjnego. Betsie zmarła w obozie.

 

Po wojnie, bodajże w Monachium, Corrie ten Boom mówiła na temat przebaczenia. Wśród słuchaczy dostrzegła mężczyznę, który pracował w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück i był szczególnie okrutny wobec jej siostry. Po przemówieniu ten mężczyzna do niej podszedł. Corrie powiedziała mu wówczas, że pamięta o tym, co zrobił jej siostrze. Prosiła Boga o to, by pozwolił jej wybaczyć, bo sama nie jest do tego zdolna. To właśnie wtedy doświadczyła spotkania z Bogiem. Wyciągnęła rękę do człowieka, który skrzywdził jej siostrę. To, co wydaje się nam niemożliwe do spełnienia, staje się możliwe, o ile dajemy Bogu nasze przyzwolenie. Tak działa Jego miłosierdzie.

 

Ufa Pani Bożej Opatrzności?

 

Bóg pokazał mi, że mogę Mu zaufać. Od czasów dzieciństwa wskazuje mi, że to On daje nam wiarę, światło w życiu i pomaga wzrastać w tym, co jest zgodne z Jego wolą. Bóg wspiera nas nie tylko w podążaniu Jego drogą, pozwala nam także doświadczać Jego bezwarunkowej miłości. Kiedyś Bóg był w moim życiu obecny, ale był odległy. Ciężko było mi Mu zaufać. Później odkryłam, że Bóg mnie kocha. Kiedy to dostrzegamy, wszystko się zmienia. Możemy pozwolić Bogu, by nami pokierował, by zabrał nas tam, gdzie On chce, żebyśmy się znaleźli. Także do takich miejsc, gdzie sami nie chcielibyśmy pójść, których się boimy. To staje się możliwe właśnie dzięki Bogu.


 

Powyższy tekst stanowi fragment szerszego wywiadu z Mary Wagner, który zostanie opublikowany w 58. numerze dwumiesięcznika „Polonia Christiana”. Dostępny on będzie w sklepach już od czwartku, 7 września.

 


Jednak już teraz serwis Popierajmy.pl pozwala pomóc Mary Wagner. Kanadyjskiej obrończyni życia grozi wyrok więzienia, jednak na ostateczną decyzję sędziego można wpłynąć wysyłając list. Aby skorzystać z formularza i poprzeć sprawę Mary Wagner wystarczy kliknąć TUTAJ. 

 

 

 

 

 

  


DATA: 2017-09-07 08:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe, bo pytałem o Mary znajomych Kanadyjczyków i zwłaszcza tych, którzy działają wokół Kościoła. Ku mojemu zaskoczeniu nic o niej nie słyszeli!!! W tamtejszych mediach i kościele katolickim tkwi jakaś zmowa milczenia na jej temat. W wikipedii znalazłem "Mary K. Wagner is an American politician and jurist." Chyba trzeba by to było zmienić.
9 miesięcy temu / Niktoś
 
Dlaczego nie "bombardujemy" też petycjami w sprawie MW ambasady Kanady?!
9 miesięcy temu / PrPr
 
Piekna postawa!Szkoda,ze tak malo mamy takich wspanialych ludzi!
9 miesięcy temu / tez Wagner
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.