Warto zauważyć, że grunt pod ustawę został przygotowany bardzo skutecznie. Zgłoszoną przez lewicowych reprezentantów lobby eutanazyjnego nowelizację przegłosowano przygniatającą większością: poparło ją aż 86 belgijskich deputowanych, przeciw było jedynie 44, a 12 wstrzymało się od głosu. Jak podkreślają belgijscy obrońcy życia, nowelizacja przeprowadzona została bardzo pospiesznie przez odpowiednią komisję parlamentarną i senat, przy czym prawie nie odbyła się debata publiczna, co jest zwykłą strategią lewicy w przypadku jej projektów mogących budzić szczególne kontrowersje. Dopiero na ostatnim etapie legislacji nowelizacją „zainteresowały się” media, prezentując jednak przede wszystkim głosy poparcia dla eutanazji.
Istotnie – co przyznają także obrońcy życia – akceptacja dla eutanazji jako sposobu zakończenia życia jest w Belgii wyjątkowo wysoka: według niekórych sondaży opowiada się za nią nawet 75 procent obywateli! W wyniku kryzysu wiary, jaki nastąpił po Soborze Watykańskim II, katolickie społeczeństwo belgijskie uległo w drugiej połowie XX wieku dogłębnej laicyzacji, która doprowadziła do tego, że na wszystkie problemy patrzy się tutaj z totalnie świeckiej perspektywy. Życie w świeckiej logice jest „godne”, jeśli dostarcza przyjemności, natomiast cierpienie powoduje, że nie można już mówić o „godnym” życiu. Dlatego ludzie akceptują eutanazję – wyjaśniał w rozmowie z „Polonia Christiana” młody belgijski działacz katolicki Paul Forget.
W obronie świętości życia
Nie oznacza to jednak, że nowelizacja nie znalazła przeciwników. Przedstawiciele belgijskich wspólnot religijnych we wspólnym oświadczeniu ostrzegli przed zagrożeniem banalizowania śmierci i zatracenia szacunku dla ludzkiego życia...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.
W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".
Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.
Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.
Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła w związku z wprowadzonym w tym kraju nowym lockdownem możliwość organizacji chrztów, ślubów oraz bierzmowania. W komunikacie biskupi wyjaśnili, że wraz z nasilającą się liczbą zakażeń i zgonów wskutek COVID-19 występuje pilna potrzeba ograniczenia spotkań, w tym dużych uroczystości o charakterze religijnym.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI