22 listopada 2019

Szwecja umorzyła śledztwo wobec Assange’a, ale Amerykanie nie odpuszczają. Chcą jego ekstradycji!

(Julian Assange. Cancillería del Ecuador [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)])

Szwecja – po prawie dziesięcioletnim ściganiu założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange’a – umorzyła śledztwo ujawniając, że nie ma wystarczających dowodów, aby postawić go przed sądem.

Assange przez wiele lat ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, a następnie został uwięziony w londyńskim więzieniu. USA stara się o jego ekstradycję. Przypadek Assange’a od dawna uważany jest za „sprawę polityczną”.

Australijski aktywista internetowy, założyciel, rzecznik i redaktor naczelny serwisu WikiLeaks już w 1995 roku został skazany za kilkadziesiąt włamań komputerowych na karę grzywny. Pisał m.in. programy open source, instruował hakerów i założył portal, którego zasadniczym celem było ujawnianie tajnych informacji wojskowych i politycznych władz ukrywających niecne zamiary, by osłabić władzę państwa w stosunku do obywatela. Dzielił się swoimi poglądami m.in. z anarchistami (społeczność Cyberpunk).

Wesprzyj nas już teraz!

30 listopada 2010 Interpol, na wniosek Szwecji, wystawił za nim list gończy z powodu rzekomych wymuszeń seksualnych i gwałtu. Obecnie prokuratura przyznała, że nie ma dowodów, by móc postawić Assange’a przed sądem.

Assange 7 grudnia 2010 zgłosił się na policję w Wielkiej Brytanii, gdzie został zatrzymany, mimo że nie przedstawiono mu oficjalnych zarzutów. Sąd nie zgodził się także na wniosek prokuratora wystawić kaucji. Assange’a zatrzymano w areszcie do 13 grudnia, gdy odbyło się kolejne rozpatrzenie sprawy.

Politycy, zwłaszcza z USA, sugerowali, że haker powinien zostać oskarżony o zdradę i nawet stracony. 16 grudnia osadzono go w areszcie domowym, a 19 czerwca 2012 roku Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie prosząc o azyl polityczny. Pięć lat później otrzymał ekwadorskie obywatelstwo.

11 kwietnia 2019 nowy prezydent Ekwadoru Lenin Moreno niespodziewanie ogłosił decyzję o wycofaniu azylu dla Assange’a. Rok wcześniej wiceprezydent USA Mike Pence odwiedził ten kraj i poruszył kwestię Juliana Assange’a. Była to pierwsza wizyta przedstawiciela USA tego szczebla w Ekwadorze od 1987 rok.

 

Ekwadorski prezydent w czasie, gdy starał się o pożyczkę z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ogłosił, że szef Wiki Leaks podczas pobytu w ambasadzie „wtrącał się w wewnętrzne sprawy innych państw”. Bezpośrednio po uchyleniu azylu Assange’a aresztowała brytyjska policja.

Informacja o umorzeniu śledztwa została przedstawiona w poniedziałek przez zastępcę dyrektora prokuratury Szwecji Evę-Marie Persson. Kobieta zaznaczyła, że ​​powodem tej decyzji było znaczne osłabienie dowodów ze względu na długi okres, jaki upłynął od wydarzeń dotyczących gwałtu.

Chciałbym podkreślić, że strona poszkodowana przedłożyła wiarygodną wersję wydarzeń. Jej oświadczenia były spójne, obszerne i szczegółowe. Jednak ogólnie oceniam, że sytuacja dowodowa została osłabiona do tego stopnia, że nie ma już powodu, by kontynuować śledztwo – tłumaczyła Persson.

W 2010 roku Assange mówił, że jest pewien, iż jeśli zostanie wydany władzom szwedzkim, to te z kolei przekażą go USA. Amerykanie zaprzeczali jakoby dążyli do ekstradycji Assange’a, co okazało się nieprawdą.

Po zabraniu go siłą z londyńskiej ambasady Ekwadoru i stanięciu przed sądem, Amerykanie natychmiast rozpoczęli postępowanie ekstradycyjne.

Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych więziona jest Chelsea Manning, która odmówiła współpracy z prokuraturą, by zeznawać przeciwko Assange’owi. Para – m.in. wraz z gazetom „The New York Times” i „The Guardian” – ujawniała informacje wojskowe i dyplomatyczne z serwera Pentagonu oraz materiały dotyczące powiązań dyplomatycznych. WikiLeaks ujawniło także szereg nielegalnych machinacji finansowych osób na najwyższych stanowiskach w państwie i wielu znaczących biznesmenów.

 

Źródło: bignewsnetwork.com
AS

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram