DZIŚ JEST:   28   MARCA   2020 r.

Św. Guntrama, króla
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Marsz Niepodległości po niemiecku: kłamliwe oskarżenia o rasizm i antysemityzm

Marsz Niepodległości po niemiecku: kłamliwe oskarżenia o rasizm i antysemityzm
Chris Niedenthal/FORUM

Warszawę zalały setki tysięcy prawicowych ekstremistów; narodowo-radykalna partia PiS niszcząca sądy i izolowana w Europie przyłączyła się chętnie do Marszu organizowanego przez neofaszystów. Wszyscy Polacy, w tym Donald Tusk (sic!), składali hołd „Piłsudskiemu, który był dyktatorem”. Oto obraz 11.11.2018 w niemieckich mediach.

 

Bliski „Gazecie Wyborczej” portal „Die Zeit” twierdzi, że oprócz przedstawicieli rządu PiS w Marszu szły „przede wszystkim organizacje prawicowe i ekstremistyczno-prawicowe”, stanowiąc jakoby „większość uczestników”. Według dziennika to właśnie radykałowie zorganizowali Marsz, PiS się do niego chętnie przyłączyło. Choć większość Polaków śpiewała w Warszawie pieśni patriotyczne, według „Die Zeit” okrzyki jakie rozbrzmiewały na Marszu to między innymi „USA, imperium zła” oraz „Polska, biała i katolicka”.

 

Także portal „Die Welt” pisze, że Marsz był „współorganizowany przez prawicowych ekstremistów, a prawicowo-narodowy rząd się do niego przyłączył”. W całej inicjatywie miały brać udział „siły prawicowo-nacjonalistyczne i prawicowo-ekstremistyczne”. „Die Welt” twierdzi też, że „w ubiegłym roku uczestnicy wznosili nacjonalistyczne, rasistowskie i antysemickie hasła”, a w tym roku „ponownie obecna była neofaszystowska Forza Nuova z Włoch”. Jako typowego Polaka uczestniczącego w Marszu, dziennik cytuje „Andrzeja z Gdyni”, który miał jakoby przyjechać na Marsz, by powiedzieć lewicowcom „iż Polska nie należy do was, ale do nas”. „Die Welt” napisał też, że Polacy - w tym Donald Tusk - składali kwiaty przez pomnikiem Józef Piłsudskiego „który rządził Polską jako dyktator”.

 

"Süddeutsche Zeitung" zwraca z kolei uwagę, że Polacy świętowali odzyskanie niepodległości silnie podzieleni na obozy polityczne. „Tylko na Grobie Nieznanego Żołnierza rozbite polskie obozy polityczne były razem - choć i nawet wówczas nie bezpośrednio”. Dziennik poświęca też dużo uwagi spaleniu flagi Unii Europejskiej przez Młodzież Wszechpolską oraz obecności na Marszu ONR i Włochów.

 

Wyjątkowo silnie propagandowy film zamieściła na swojej stronie „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Krótkie nagranie przygotowane po niemiecku przez Agencję Reutera pokazuje morze biało-czerwonych flag i dym rac. Lektor przyznaje, że nie było tym razem żadnych rasistowskich transparentów, ale obecne były skrajnie prawicowe radykalne organizacje; według materiału Marsz miał też rzekomo wywołać w Polsce debatę na temat tego, czy „rządząca partia PiS toleruje grupy mające korzenie w neofaszystowskim i antysemickim środowisku”. Odbiorcy usłyszeli też, że „krytycy” zarzucają PiS „kierowanie się w stronę autorytaryzmu” oraz że Polska „jest w Europie coraz silniej izolowana”.

 

Nieco lepiej niż w poprzednich latach było według dziennika „Tagesspiegel”. „Tym razem rząd nie zostawił już odpowiedzialności za świętowanie niepodległości prawicowo-radykalnym siłom” - czytamy w tym tytule. Dziennik przyznaje, że marsz przebiegł „zasadniczo spokojnie” i rządowi udało się wyeliminować „rasistowskie transparenty”. Ogólny obraz miały jednak popsuć przede wszystkim race oraz obecność ONR i włoskiej, legalnie działającej w tym kraju partii Forza Nuova.

 

Wiele portali, jak choćby prominentny „Spiegel”, ograniczyło się do zacytowania krótkiego komunikatu agencji prasowej, skupiającego się na opisie kontrowersji wokół zakazu Marszu oraz obecności organizacji nacjonalistycznych. Wspomina się w nim też o „sytuacji” Polski jako kraju łamiącego rzekomo „zasadę praworządności”.

 

Inny obraz Marszu odmalował konserwatywny portal „Junge Freiheit”. Choć medium wspomina o kontrowersjach wokół obecności grup nacjonalistycznych, to zwraca uwagę, że Polacy uczestniczyli w Marszu z miłości do swojego kraju, uznając swoją obecność w Warszawie za przejaw patriotyzmu. Dziennik dodaje też, że tysiące Polaków upamiętniało odzyskanie niepodległości na Mszach świętych. Portal zaprezentował ponadto kilka zdjęć z Marszu przedstawiających prezydenta oraz zwykłych Polaków idących z narodowymi flagami. Przytoczono też krótki komentarz z Twittera polonijnego działacza Stefana Tompsona, który przypomniał, że bez wartości stojących za hasłem „Bóg, honor, ojczyzna” Polska nie mogłaby istnieć.

 

Pach


DATA: 2018-11-13 13:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nn swoimi poczynaniami po uroczystościowymi jakby ukierunkował oraz sprowokował styl pytania: czego konkretnie nie da się podmieść pod dywan? Urojeń nn? Z pewnością.
ponad 1 rok temu / do nn
 
ze tez gazety niemieckie nie były łaskawe przetłumaczyc słów utworu Basti:"Europa umiera"...
ponad 1 rok temu / m
 
Prezydent Warszawy swoimi poczynaniami przed uroczystościowymi jakby ukierunkowała oraz sprowokowała styl pochodów listopadowych zorganizowanych przez rząd i prezydenta Polski.Nigdy nie było tak,aby pochody uroczystościowe wymagały tak ogromnego zabezpieczenia policyjnego,a jednak były karalne incydenty.Co uwidoczniło się w ocenach tego pochodu przez różne gremia nie skłonne do stronniczych pochwał.Czego nie da się podmieść pod dywan.
ponad 1 rok temu / nn
 
A dlaczego Polska ma nie być dla Polaków??? Każde państwo jest dla określonego narodu, więc Polska jest dla Polaków.
ponad 1 rok temu / Robert
 
Jak ktos chce to umie prade przekazac ale media niem.zawsze musza wslic w beben swojej wrogosci
ponad 1 rok temu / Karo
 
Gronkiewicz przewidziała szykany i dlatego stchórzyła odwołując marsz. To się nazywa bohaterstwo czy lizusostwo? Mnóstwo Polaków ma gdzieś, jak nas ocenią ci, co nie powinni nas oceniać. Tchórze kryjcie się do podziemia! To było nasze narodowe święto! Na podstawie jednostkowych przypadków (np.palenia flag UE, wznoszenia rasistowskich haseł itd.) nie można oceniać całego marszu. Jakoś w przypadku środowiska sędziowskiego stosowanie odpowiedzialność zbiorowej nie przeszkadzało.
ponad 1 rok temu / ewik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.