DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Maroniccy biskupi apelują o repatriację uchodźców z Syrii. Zagrażają tożsamości Libanu

Maroniccy biskupi apelują o repatriację uchodźców z Syrii. Zagrażają tożsamości Libanu
fot. DFID - UK Department for International Development [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Maroniccy biskupi katoliccy z całego świata, którzy spotkali się na synodzie  w Libanie, wezwali polityków i społeczność międzynarodową by ułatwili powrót syryjskich uchodźców do kraju.

 

Odesłanie uchodźców do ich ojczyzny - stwierdzili duchowni w swoim oświadczeniu - zdjęłoby z Libanu „ciężkie brzemię”, jakie ten kraj musi znosić goszcząc u siebie miliony uchodźców, co „przekracza potencjał Libanu”. Repatriacja Syryjczyków jest także ważna dla zachowania historii, dziedzictwa i kultury Libanu – podkreślili duchowni.

 

Cztery miliony Libańczyków udzieliło gościny aż 1,5 miliona uchodźcom z sąsiedniej Syrii. Wywołało to napięcia humanitarne i społeczno-ekonomiczne w całym kraju. Obecnie na jednego Libańczyka przypada największa liczba uchodźców na świecie.

 

Maroniccy duchowni wskazali na kryzys mieszkaniowy w Libanie, wzywając urzędników do pobudzenia akcji kredytowej, która została zawieszona z powodu osłabienia zdolności banku centralnego. Stagnacja, jak twierdzą biskupi, zmusza młode pary do rezygnacji z małżeństwa i planów dotyczących rodziny oraz przyszłości. Biskupi podkreślili, że sektor mieszkaniowy ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego, handlu i produkcji w kraju.

 

Biskup Antoine-Charbel Tarabay z Australii powiedział Katolickiemu Serwisowi Informacyjnemu, że jego parafie zostały bezpośrednio dotknięte, przyjmując około 18 tys. uchodźców z Syrii i Iraku, którzy osiedlili się w Australii.

 

Kryzys uchodźczy w Libanie budzi wielkie zaniepokojenie diaspory libańskiej w Australii. Maronicka diecezja Australii liczy 15 parafii i 6 misji, posługujących dla ponad 200 tys. Maronitów.

- Ilekroć rozmawiamy z wiernymi, mówią nam o cierpieniu swoich krewnych z Libanu z powodu kryzysu gospodarczego w kraju, pogłębionego kryzysem uchodźczym – tłumaczył. Coraz częściej nie ma pracy do Libańczyków, którzy nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb i popadają w ubóstwo. Wielu straciło zatrudnienie na rzecz syryjskich uchodźców.

 

W oświadczeniu końcowym maroniccy biskupi wyrazili nadzieję, że Maryja „pomoże zachęcić światowych przywódców do pracy na rzecz powstrzymania wojen na Bliskim Wschodzie i na świecie oraz doprowadzi do sprawiedliwego, wszechstronnego i trwałego pokoju, powrotu wszystkich wysiedlonych i porwanych ludzi na swoje ziemie, powrotu do swoich ojczyzn.”

 

Synod biskupów, który odbywał się w dniach od 10 do 15 czerwca w patriarchalnej siedzibie Bkerke, na północ od Bejrutu, był poprzedzony rekolekcjami.

 

Źródło: cruxnow.com

AS


DATA: 2019-06-19 07:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Świat jest głuchy i nie usłyszy Jest zbyt zajęty zniszczeniem narodowości na świecie nazwanym multiculti, próbą zniszczenia prawicowych rządów w tym Trumpa który stał się wrogiem nie tylko islamu nie tylko Rosji ale przede wszystkim lewactwa. Dopóki świat nie przegoni lewactwa będzie działo się źle i wody rzek będą rozlane zalewając wszystko. Tylko pokonanie lewactwa sprawi że rzeki wrócą do swych wytyczonych nurtów przez wieki.
5 miesięcy temu / banita
 
Halo Halo dzwoncie do Dubaju, kataru itp. itd. niech wam bracia pomogą. Ale jak powedział jede z szejkó? nikt tego dziadostwa nie potrzebuje.
5 miesięcy temu / Martek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.