DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Maroko: nasilają się prześladowania chrześcijan

Maroko: nasilają się prześladowania chrześcijan
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. fitzfotos/sxc.hu

Królestwo Maroka, choć w ogromnej większości muzułmańskie, od wieków szczyciło się sporą jak tę część świata tolerancją religijną. Niestety, w ostatnim czasie z przysłowiowej już marokańskiej tolerancji religijnej zostało bardzo niewiele. Wymownym przykładem potwierdzającym ten negatywne trend jest stosunek do marokańskich chrześcijan, którym zakazuje się wstępu do kościołów przeznaczonych dla cudzoziemców.

 

Obywatelom Maroka grozi areszt nawet za samo przekroczenie progu takiego kościoła. „Zdarza się, że nowo nawrócony chrześcijan, niedawny muzułmanin, nawet trzy razy w tygodniu bywa wzywany na policyjny komisariat, gdzie próbuje się go przekonać, by „powrócił na łono islamu” – powiedział w wywiadzie dla watykańskich mediów Dżawad Al-Hamidi, przewodniczący Marokańskiego Stowarzyszenia Prawdy i  Swobód Religijnych.

 

Jak dodaje Al-Hamidi, w Maroko zatrzymywani są „nowi  chrześcijanie”, których oskarża się o bluźnierstwo. Coraz częściej są to oskarżenia kompletnie „wyssane z palca”. Coraz częściej też za sfabrykowane oskarżenia o obrazę uczuć religijnych większości muzułmańskiej, wymierzane są niewspółmiernie wysokie kary. Potwierdzono również liczne przypadki stosowania przemocy wobec marokańskich chrześcijan.

 

Al-Hamidi przytacza przypadek Muhammada Al-Magona, niedawno nawróconego chrześcijanina. Kiedy jego pracodawca dowiedział się, że Muhamad wybrał chrześcijaństwo, przyłożył mu do skroni pistolet (!) grożąc śmiercią. Muhammad zgłosił ten fakt na policji, ale stróże porządku nie mieli najmniejszej ochoty zajmować się sprawą. Zasugerowali jedynie marokańskiemu chrześcijaninowi, by nikomu o wydarzeniu w pracy nie mówił. Dziś chrześcijanie stanowią mniej niż 1 proc. populacji Maroka (ok. 33 tys. osób). Ich liczba systematycznie spada.

 

vaticannews.va

ChS


DATA: 2020-07-31 15:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

islamska wolonosc i tolerancja w praktyce
1 miesiąc temu / sad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.