26 czerwca 2018

Mocny tekst kard. Brandmüllera! Jasno wyjaśnia zasady udzielania Komunii Świętej niekatolikom

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

„Nie można przywrócić zerwanej jedności w wierze kitem pragmatyzmu, nieuwzględniającym prawdy. Tylko prawda czyni wolnym” – pisze kard. Walter Brandmüller w artykule wyjaśniającym stan prawny kwestii udzielania Komunii Świętej protestantom.

 

Kard. Walter Brandmüller, emerytowany wieloletni przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, w artykule dla austriackiego portalu Kath.net przypomina o prawnych podstawach kwestii udzielania Komunii Świętej niekatolikom. To ważny głos rozpoczętej w tym roku przez Niemców dyskusji, w której aktywny udział bierze sam Ojciec Święty.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Kan. 844 §4 KPK stwierdza, że pod pewnymi warunkami niekatoliccy chrześcijanie – nie ma tu w żadnym razie mowy o niekatolickich małżonkach katolickich chrześcijan – mogą otrzymywać Komunię Świętą” – przypomina kard. Brandmüller. A zatem niekatolik może przyjąć Eucharystię, jeżeli:

 

„1. nie ma dostępu do duchownego swojego wyznania, oraz
2. sam prosi katolickiego księdza o Komunię Świętą, przy czym trzeba stwierdzić, że
3. [niekatolik ów] podziela katolicką wiarę odnośnie najświętszej Eucharystii, oraz
4. spełnione zostały warunki wymagane dla jej przyjmowania, a więc posiadanie właściwej dla przyjęcia sakramentu intencji oraz bycie w stanie łaski, to znaczy wolność od grzechu ciężkiego”.

Jak pisze dalej kardynał, z Kodeks Prawa Kanonicznego wynika też jednoznacznie, w jakich w ogóle sytuacjach może dochodzić do udzielania protestantowi Komunii Świętej.

 

„Biorąc te warunki pod uwagę, udzielenie Komunii Świętej jest możliwe w przypadku ryzyka śmierci lub innego podobnego zagrożenia czy trudnej sytuacji, a mianowicie podług oceny biskupa miejsca względnie konferencji episkopatu” – wskazuje kardynał. Jak dodaje, chodzi tu o „sytuacje ekstremalne, takie, jakie nadarzają się podczas wojny, prześladowań, deportacji czy katastrof naturalnych”.

 

Purpurat dodaje, że prawodawca miał na uwadze przede wszystkim chrześcijan prawosławnych czy szerzej wschodnich, „którzy i tak podzielają katolicką wiarę w Eucharystię, a którzy szczególnie w świecie zachodnim żyją w sytuacji diaspory, w związku z czym kapłan ich Kościoła jest – o ile w ogóle – bardzo trudno dostępny”.

 

Kard. Brandmüller podkreśla też, że KPK tylko w biskupie lub episkopacie widzi władzę kompetentną do decydowania o tej sprawie, co dodatkowo podkreśla „wyjątkowość takich przypadków”.

 

„Jest ewidentne, że wymogi dla zastosowania kan. 844 §4 nie zostały wprowadzone dla przypadku niekatolickich małżonków katolików. Co więcej, kanon zakłada jednoznacznie wyjątkowe przypadki w ekstremalnych sytuacjach” – podkreśla kardynał. Jak wskazuje, nie ma w związku z tym w ogóle mowy o udzielaniu Komunii Świętej protestantom tak, jak chcieliby to robić w Niemczech biskupi.

Hierarcha uważa, że zamiast proponować niekatolikom Eucharystię, episkopat Niemiec powinien ich raczej poprosić o przystąpienie do Kościoła katolickiego, zwłaszcza że katolikiem jest się w całości, a nie à la carte.

 

 

Źródło: Kath.net
Pach

 

 

Zobacz także:

 

Prostestantyzm potępiony przez papieży

 

Protestantyzm potępiony przez papieży

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 863 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram