DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 3  >   Temat numeru: Ekoterror

Stanisław Michalkiewicz

Marksistowscy katarowie i szmalcownicy


Korzeni dzisiejszych ekologów należy szukać w trzech miejscach: po pierwsze - w sekcie katarów, po drugie - w sentymentalnej zabawie w pasterzy, której niegdyś oddawali się przerafinowani arystokraci i wreszcie - w "kulcie dzikusa", przy pomocy którego grupa francuskich XVIII-wiecznych publicystów, nazywanych "filozofami", próbowała polemizować z cywilizacją chrześcijańską i ją podważać.

Ekologowie, zwłaszcza odwołujący się do katolicyzmu, chętnie przypominają postać św. Franciszka z Asyżu, który, pod wpływem toczącej Kościół katolicki politycznej poprawności, został nawet uznany za patrona ekologów. Święty Franciszek - owszem - ułożył hymn, który można odczytać jako uwielbienie Boga poprzez Naturę (...bądź uwielbiony w bracie naszym Słońcu (...) bądź uwielbiany Panie przez Księżyc i Gwiazdy (...) bądź uwielbion także przez Wiatr, niechaj Ci chwałę głosi Powietrze pogodne, czy burzą miotane (...) niech Ci będą dzięki za siostrę Wodę, czystą, korną i użyteczną, bądź uwielbion w Ogniu bracie (...) jest piękny, dzielny i potężny. Niechaj Ci chwała będzie przez Ziemię - siostrę i przyjaciółkę naszą...) - ale ten hymn, przypominający, że wszystko co Bóg stworzył, jest "bardzo dobre", był polemiką z ponurą sektą katarów, którzy utrzymywali, że materia jest siedliskiem zła - więc należy do imperium Szatana. W tym kontekście pełne miłości słowa hymnu św. Franciszka skierowane do czworga żywiołów: Ognia, Wody, Powietrza i Ziemi, które nazywa "braćmi" i "siostrami" wespół ze wszystkimi stworzeniami uwielbiającymi Boga, stanowią przeciwieństwo poglądów katarów. Zresztą obrzęd święcenia w Wielką Sobotę ognia i wody, a więc dwóch spośród czterech żywiołów i zarazem elementów materii, podkreśla, że wszelkie stworzenie uczestniczy w Zmartwychwstaniu Chrystusa.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Abp Carlo Maria Vigano opublikował kolejny list otwarty skierowany do papieża Franciszka oraz przewodniczących poszczególnych Episkopatów. W swym liście hierarcha nawiązuje do watykańskiego spotkania poświęconego nadużyciom seksualnym i przypomina postawę św. Piotra, który nawrócił się i podążał za Chrystusem. 

 
 

Dzieło św. Piotra Damianiego pt. „Liber Gomorrhianus” to traktat, który zawiera niezwykle cenne wskazówki mówiące o tym, dlaczego nie należy milczeć w sprawie problemu homoseksualizmu wśród duchownych. Warto przypomnieć, że Św. Damiani otrzymał pełne wsparcie świętego papieża – Leona IX.

 

Stany Zjednoczone oraz Chiny wspólnie pracują nad porozumieniem mającym na celu zakończenie sporu handlowego. Reuters informuje, że obie strony dążą do porozumienia, a negocjatorzy mają mieć już uzgodnione najważniejsze kwestie. Umowa kończąca wojnę handlową może zostać ogłoszona jeszcze przed 1 marca.

 

W stanie Orisa we wschodnich Indiach zamordowano 40-letniego chrześcijanina. Mężczyzna był ojcem piątki dzieci, a na chrześcijaństwo nawrócił się rok temu. Zaledwie dwa miesiące temu przyjął chrzest.

 

Po domaganiu się od szkół wprowadzenia indoktrynujących zajęć na temat tzw. mowy nienawiści, kolejnym kontrowersyjnym działaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jest podpisanie „Karty LGBT +”.  Przedstawione w niej postulaty rozwiązania budzą poważne wątpliwości z punktu widzenia prawnego. Eksperci Ordo Iuris przygotowali analizę tego dokumentu, która została zaprezentowana na briefingu prasowym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.